Slovensko opäť „boduje“ na medzinárodnej úrovni. Stali sa z nás lídri pokročilej AI, no v úplne inom zmysle, než by sme si želali. Krátko po septembrových voľbách totiž popredné svetové médiá a agentúry zaplavili správy o tom, že vo voľbách sa Slováci stali obeťou jednej z najpokročilejších umelých inteligencií. Najnovšie dokonca experti prišli s desivým nálezom.

Naleteli Slováci podvodníkom?

Pred nedávnymi parlamentnými voľbami na Slovensku vstúpil na politickú scénu nečakaný hráč: umelá inteligencia (AI). Používanie technológie deepfake, ktorá zahŕňa manipuláciu zvukového a obrazového obsahu pomocou AI sa ukázala ako rušivá sila, ktorá spochybňuje samotnú štruktúru integrity volieb a vyvoláva obavy o zraniteľnosť demokratických procesov nielen na Slovensku, ale po septembrovom incidente aj vo zvyšku sveta.

Bing Image Creator

Len niekoľko dní pred voľbami sa na sociálnych sieťach objavila zvuková nahrávka, na ktorej údajne vystupuje Michal Šimečka, predseda strany Progresívne Slovensko, a Monika Tódová, novinárka z Denníku N. Šokujúci obsah naznačoval tajné sprisahanie s cieľom manipulovať voľby vrátane diskusií o kupovaní hlasov marginalizovanej rómskej menšiny. Hoci Šimečka aj Tódová obvinenia rázne popreli, nahrávka predstavovala pre overovateľov faktov jedinečnú výzvu, informovala agentúra AFP.

Zvuková nahrávka, zdieľaná počas rozhodujúceho 48-hodinového obdobia predvolebného ticha, využívala právnu medzeru. Na rozdiel od zmanipulovaných videí sa na zvukový obsah nevzťahovala politika spoločnosti Meta týkajúca sa zmanipulovaných médií, takže zostal bez kontroly, zhodnotil portál WIRED.

Kontrolóri faktov, ktorí už zápasili s rýchlym tempom volebných dezinformácií, sa ocitli na neprebádanom území, keď sa snažili vyvrátiť obsah vytvorený umelou inteligenciou.

Zásah umelej inteligencie do volieb
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP