Rýchlosť mobilného pripojenia nie je vo všetkých prípadoch vždy ideálna a mnohokrát tak radšej pripájame smartfóny k Wi-Fi sieti, a to aj preto, aby sme neminuli celý mesačný balík dát za pár hodín. Mýty, že je Wi-Fi rýchlejšie ako internet od operátora však teraz vyvracia nový prieskum spoločnosti Open Signal. Podľa výsledkov štatistík sú mobilné dáta rýchlejšie než Wi-Fi v 33 z 80 krajín sveta, pričom medzi ne patrí aj Slovensko a Česká republika.

Operátori v priebehu rokov rozvinuli svoje služby a technológie natoľko, že dnes nie je ničím nezvyčajným pripojiť sa k mobilným dátam bez toho, aby sme na načítanie stránky čakali celú večnosť. Rýchlosť tohto internetového pripojenia sa tak výrazne zlepšila, čo dokazujú aj výsledky prieskumu analytickej spoločnosti Open Signal. Tá porovnala rýchlosť dát a Wi-Fi sietí v 80 krajinách, aby sa ukázalo, ktorý typ pripojenia je rýchlejší.

Aj Slováci majú rýchlejšie dáta ako Wi-Fi

V mnohých krajinách sa spoločnosti stále zameriavajú na rozvoj Wi-Fi sietí. Výsledkom tejto stratégie je tak napríklad v USA rýchlejšie Wi-Fi ako mobilné dáta, a to až o 25 MB/s. Ďalšie štáty pritom majú podľa prieskumu rýchlosť oboch pripojení rovnakú a je teda úplne jedno či sa používateľ pripojí k dátam, alebo Wi-Fi. Treťou skupinou, ktorá z porovnania vzišla, boli krajiny, kde mobilné dáta tromfli svojou rýchlosťou aj Wi-Fi. Medzi ne sa zaradilo aj Slovensko.

Nenechaj si ujsť
Wi-Fi siete čaká zásadná zmena. Pripravme sa na nové označovanie

U nás máme podľa tejto analýzy rýchlejšie dáta, avšak len o zhruba 2 MB/s. Susedné Česko taktiež spadá medzi týchto 33 krajín, no tu sa už rýchlosť dát líši výraznejšie. V porovnaní s „wifinou“ je tu mobilné pripojenie rýchlejšie o približne 10 MB/s. Absolútnym víťazom sa však v tomto prieskume stáva Austrália. Tam si ľudia môžu užiť až o 23 MB/s rýchlejšie dáta ako Wi-Fi, ktorého priemerná rýchlosť dosahuje 21,6 MB/s.

Medzi „vyvolenými“ krajinami sa však nenachádzali len veľké štáty, ale aj rozvojové oblasti v Afrike. Celkovo sa v rebríčku umiestnili krajiny z každého kúta Zeme a nechýbajú v ňom ani tie ázijské či oblasti v Južnej Amerike. Vyššia rýchlosť mobilného pripojenia je tak dôkazom toho, na čo by sa mali operátori zamerať. Rýchle LTE siete čoskoro nahradí ešte rýchlejšie 5G pripojenie, ktoré ponúkne značne svižnejší internet.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú