Po mnohé roky boli pri označovaní Wi-Fi štandardov využívané písmená, ktoré reprezentovali verziu tohto pripojenia, čo sa však mnohým mohlo zdať mätúce. Pri kúpe nového routeru či smartfónu zákazník často nevedel, ktorý z týchto podporovaných štandardov je novší. Aliancia pre Wi-Fi sieť potvrdila zmenu označenia štandardov na číselné, vďaka čomu bude každý s prehľadom vedieť, ktorý z nich je najnovší.

Už od začiatku vzniku tohto bezdrôtového štandardu sa jeho označovanie nieslo v znamení kombinácie čísel verzií a písmen. Tie boli špecifické pre každé vydanie, no mnohokrát nebolo jasné, ktorý štandard je ten najnovší. Doterajšie špecifikácie mnohých zariadení vybavenými týmto pripojením zahŕňali označenie aj v podobe ako „WiFi 802.11 a/b/g/n/ac“. Týmto spôsobom tak výrobcovia vyjadrili, že ich produkt podporuje vybrané štandardy, no tie budú po novom označované číslami.

Označovanie Wi-Fi sietí sa zmení

Všetky nové smartfóny, smart televízory a iné inteligentné zariadenia vybavené týmto bezdrôtovým pripojením sú schopné pripojiť sa aj k starším verziám siete, ktoré sa už príliš nevyužívajú. Najnovšie modely smartfónov s podporou Wi-Fi 802.11ac z roku 2014 tak podporujú aj pripojenie k už nie príliš aktuálnym štandardom. V roku 1999 pribudli k označeniu Wi-Fi 802.11 písmena „a“ a  „b“, ku ktorým sa o 4 roky neskôr pridalo „g“ a v roku 2009 aj písmeno „n“.

Nenechaj si ujsť
Prichádza nový štandard zabezpečenia Wi-Fi sietí. WPA3 zlepší bezpečnosť a ochráni používateľov

Tieto jednotlivé verzie budú novým spôsobom vzostupne označené číslami, teda najstarší štandard ponesie označenie Wi-Fi 1 a najnovší Wi-Fi 5. Zmena sa navyše odrazí aj pri samotnom vyhľadávaní a pripájaní k sieťami. Používateľ totiž uvidí, akú starú „wifinu“ využíva, čo bude naznačovať číslo pri ikone tejto funkcie. Šírenie tejto novinky pritom nebude nárazové a výrobcovia sa jej budú prispôsobovať postupne.

Technologický priemysel tak môže časom toto nové označovanie akceptovať a šíriť ho vo svojich nových produktoch. Jedným z prvých adeptov, ktorý chce číselné označenie týchto štandardov zaviesť do praxe čo najskôr, je výrobca routerov Netgear. Na výsledky si však ešte chvíľu počkáme a prvé zariadenia s touto malou zmenou zrejme uvidíme až v budúcom roku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom