Firma Rošero Bus predstavila v spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach prototyp svojho vlastného vodíkového autobusu, informuje spoločnosť na svojom facebooku.

Slovensko chce byť vodíková veľmoc. Týmto cieľom sa netají ani minister hospodárstva, Richard Sulík. Hoci už prisľúbil vybudovanie prvých 2 vodíkových staníc v Bratislave a Košiciach, ich dokončenia a využitia pre motoristov sa tak skoro nedočkáme, aj keď by mali byť hotové už tento rok.

Okrem tejto dvojice staníc sa ale objavili informácie aj o ďalších 8 čerpačkách na vodík, avšak ich budúcnosť je nateraz príliš neistá. Infraštruktúra je tak podľa Sulíka stále kritickým problémom.

Problém je s tou infraštruktúrou. Napríklad na Slovensku nie je ani jedna pumpa ešte, čiže najprv musia byť pumpy, musí sa ten vodík vyrábať, musí sa prepravovať, musí sa skladovať a je tam kopec nedoriešených otázok,“ vyjadril sa Richard Sulík pre redakciu FonTech.sk a dodal: „Toto je skutočne technológia budúcnosti.

NEPREHLIADNI
Richard Sulík: Dávam prednosť vodíku. Jeho budúcnosť na Slovensku však aktuálne „zakopáva“ o viaceré nedostatky

Firma zo Spiša prepisuje históriu

O vodíkovom autobuse zo Spiša sa toho písalo už mnoho, no bližšie detaily nepoznáme ani dnes po jeho oficiálnom predstavení, na ktoré sa prišiel pozrieť aj minister hospodárstva. Ten slávnostne uviedol do života prvý hybridný nízkotlakový vodíkovo-elektrický autobus z dielne spoločnosti Rošero, ktorý vznikol na základe spolupráce s Technickou univerzitou v Košiciach.

Rošero Bus/Facebook

Na stretnutí nechýbal ani zástupca mesta Spišská Nová Ves či župani Košického a Prešovského samosprávneho kraja, ktorí prejavili záujem nasadiť tento autobus do mestskej dopravy.

„Som pyšný na to, čo dokázali Spišskonovovešťania, spoločne s vedcami z Košíc. Mnohí tomu neverili, ale prvý vodíkový autobus zo Slovenska je na svete a urobili ho v Spišskej Novej Vsi, k čomu ich tvorcom srdečne blahoželám,“ uviedol viceprimátor SNV Dávid Demečko.

NEPREHLIADNI
ROZHOVOR: Vodíkové auto je naša budúcnosť, vlády ale potrápi únik na daniach z nafty a benzínu

Prototyp putuje do Dubaja

Slovensko sa v rámci celosvetovej výstavy EXPO Dubaj 2020 zameria na tri hlavné témy, a to vodíkové technológie, letecký priemysel a vesmírny sektor. Ako ďalej vo štvrtok informoval minister hospodárstva Richard Sulík, Slovensko si totiž z trojice možných tematických oblastí vybralo mobilitu.

Lebo tam sa cítime silní. Nielen preto, lebo sme najväčším výrobcom automobilov na svete na tisíc obyvateľov, ale aj automobilový výskum obzvlášť v spojení s alternatívnymi pohonmi hrá na Slovensku pomerne veľkú rolu,“ objasnil minister.

Jeden z množstva vystavených exponátov bude pritom vyššie spomínaný prototyp autobusu.

Rošero Bus/Facebook

Zaujímavosťou tohto vodíkového autobusu je aj samotná vodíková technológia. Autobus totiž disponuje nízkotlakovou metalhydridovou nádržou, ktorá je bezpečnejšia a znižuje riziko explózie.

Výstava v Dubaji sa pôvodne mala konať od 20. októbra 2020 do 10. apríla 2021. V dôsledku pandémie COVID-19 prijali organizátori rozhodnutie o ročnom odklade a EXPO Dubaj 2020 sa bude oficiálne konať v novom termíne od 1. októbra 2021 do 31. marca 2022.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú