Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Fosílne palivá v automobilovom priemysle pomaly upadajú, výrobcovia dávajú prednosť elektromobilom, ktoré sú vnímané ako najlepšia budúcnosť zelenej dopravy. Existuje však ešte ďalšie riešenie s veľkým potenciálom – vodík. Na tému uplatnenia a budúcnosti vodíka v automobilovom priemysle a doprave sme sa porozprávali s odborníkom z Technologického inštitútu obnoviteľných zdrojov energie.

Vodík má veľkú šancu zohrať dôležitú rolu v automobilovom priemysle, osobnej i nákladnej doprave. Ani tu však jeho uplatnenie nekončí, má potenciál presadiť sa aj v ďalších oblastiach. Viac zaujímavých informácií a pohľad na budúcnosť vodíka v rozhovore prezradil Ing. Pavol Šutor, predseda Technologického inštitútu obnoviteľných zdrojov energie.

V tomto rozhovore sa ďalej dozvieš:

  • Aký priestor má vodíkový pohon v automobilovom priemysle
  • V čom spočívajú výhody a aké sú možnosti uplatnenia vodíku
  • V ktorých oblastiach sa môže uplatniť najefektívnejšie
  • Čo doteraz brzdí rozšírenie vodíka v doprave na Slovensku
  • Aká je ekologická stránka vodíkového pohonu a jeho prípadné riziká
  • Aké sú ceny vodíka a predikcie do budúcnosti
  • Budú cenové náklady na vodíkový pohon porovnateľné s inými alternatívami?

Automobilový priemysel prechádza elektrifikáciou. Väčšina veľkých výrobcov sa začala venovať práve elektromobilom a vodík často vnímajú ako nevhodný spôsob a diskutabilný alternatívny pohon. Je vodík skutočne taký „nevhodný“ alebo naopak, má veľký potenciál aj v osobných autách a prečo?

Celú tému je potrebné vnímať v širšom meradle. Je pravdou, že elektromobily sú dnes prezentované zo strany automobiliek masívnejšie ako alternatívne ekologické pohony. Je za tým silná a pozitívna vlna vnímania elektromobility a tiež fakt, že vývoj elektromobilu je jednoduchší ako povedzme vývoj vodíkového auta a keďže niektoré z automobiliek nemajú vodíkové „know-how“, alebo majú problémy iného charakteru, tak vodík skôr kritizujú.

Je to logický krok, pretože trh elektromobilov ako náhrady za fosílne palivá je dnes naozaj najväčší. Bude však zaujímavé sledovať ako bude pokračovať trend vývoja trhu vo fáze, kedy elektromobilita dosiahne určité limity a bude silný tlak na vytlačenie ďalších „špinavých“ áut z trhu. Táto fáza príde čoskoro. Mám konkrétne na mysli skutočnosť, že existujú cieľové skupiny motoristov, ktorým z nejakého dôvodu elektromobil nevyhovuje, ale dnes nemajú čistú a bez emisnú alternatívu.

Ak budem chcieť byť ekologický alebo ma štát k tomu donúti či motivuje a budem bojovať s dostupnosťou dobíjania môjho elektromobilu povedzme v Petržalke pred panelákom, tak možno radšej zvolím alternatívu s rýchlym tankovaním raz za mesiac, čo mi práve umožňuje vodíkový pohon. Ak som obchodný cestujúci a s autom najazdím mesačne tisíce kilometrov, budem pravdepodobne hľadať podobné riešenie.

Jednoducho povedané, nájdeme silné cieľové skupiny ľudí, pre ktoré bude dobíjanie elektromobilu ťažšie dostupnou alebo komplikovanou alternatívou voči dnešnému tankovaniu napriek rýchlemu budovaniu nabíjacej infraštruktúry. Kľúčové môžu byť aj iné skryté limity, akými sú napríklad komplikácie pri budovaní nabíjacích staníc práve v husto zastavaných oblastiach z dôvodu dimenzovania elektrických sietí a sústavy.

Skúsme si napríklad predstaviť, ako by mala prebiehať a vyzerať elektrifikácia spomínanej Petržalky alebo centra Bratislavy, ak by mali byť všetky parkovacie miesta vybavené nabíjacími elektrickými zásuvkami s potrebnou kapacitou.

Priestor pre alternatívu k priamej elektromobilite teda určite existuje, pričom ak má byť toto riešenie akceptovateľné a udržateľné, musí byť taktiež ekologické. Zelený vodík vyrobený z obnoviteľných zdrojov tieto parametre určite spĺňa.

Navyše sú tu automobilky, akými sú napríklad Hyundai či Toyota, a pridávajú sa ďalšie, ktoré vnímajú vodík ako silnú alternatívu. Vodík elektromobilitu nevytlačí, ale je skutočne reálne, že ju doplní v určitých segmentoch dopravy vďaka vlastnostiam a výhodám, pre ktoré bude elektromobilita v danej oblasti pre koncového používateľa menej zaujímavá.

Motoristická verejnosť často vníma elektromobily možno z nesprávneho uhla a väčšina vodičov si bežné fungovanie s elektromobilom nevie predstaviť. Ako je ale na tom vodíkový pohon? Myslíte, že by sa pri každodennom používaní dokázalo vyrovnať vodíkové auto elektrickému alebo naopak by museli robiť vodiči väčšie kompromisy?

Je všeobecne známe, že vodíkový automobil je vlastne elektromobil s podstatne menšou batériou a nádržou na plynný vodík. Z pohľadu jazdných vlastností veľa rozdielov voči elektromobilu nenájdeme. Dôležitými rozdielmi sú dlhší dojazd a rýchle tankovanie vodíkového automobilu. Kľúčovým limitujúcim parametrom je samozrejme tankovacia infraštruktúra pre vodíkový pohon, čo sa ale pomaly začína meniť aj u nás na Slovensku.

Má vodík ku koncu dňa šancu „dobehnúť“ elektromobily v osobnej doprave? 

Úprimne si nemyslím, že vodík v osobnej doprave predbehne elektromobily. Myslím si ale, že bude silným paralelným ekologickým smerom, dopĺňať sa a zároveň bojovať o zákazníka s elektromobilmi, čo je v konečnom dôsledku pre koncového zákazníka dobré riešenie. Vodík sa uplatní v odvetviach mobility, kde to bude pre batériový elektromobil zložitejšie. Ako som už spomínal aplikácie s dlhým dojazdom, krátkym časom na tankovanie, prípadne segment ťažších áut, akými sú povedzme SUV.

Automobilky dnes ponúkajú niekoľko modelov komerčne dostupných vodíkových áut. Problém je teda skôr na strane tankovacej infraštruktúry, dostupnosti najmä zeleného vodíka a podporných mechanizmov týkajúcich sa nasadenia vodíkových áut do reálneho života. Treba ale povedať, že sa dnes toho v tejto oblasti deje nielen v EÚ, ale aj na Slovensku, veľmi veľa.

O akom časovom horizonte hovoríme?

Nechcem prebiehať, ale sledujúc vývoj verím, že pri momentálnom tempe progresu tu môžeme mať prvé verejne dostupné čerpacie stanice naozaj už čoskoro. Sprístupnenie tankovania a zavedenie podporných mechanizmov nám odkryje potenciál vodíka veľmi rýchlo.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú