Slovensko sa v rámci celosvetovej výstavy EXPO Dubaj 2020 zameria na tri hlavné témy, a to vodíkové technológie, letecký priemysel a vesmírny sektor. Ako ďalej vo štvrtok informoval minister hospodárstva Richard Sulík, Slovensko si totiž z trojice možných tematických oblastí vybralo mobilitu.

Lebo tam sa cítime silní. Nielen preto, lebo sme najväčším výrobcom automobilov na svete na tisíc obyvateľov, ale aj automobilový výskum obzvlášť v spojení s alternatívnymi pohonmi hrá na Slovensku pomerne veľkú rolu,“ objasnil minister. Jeden z množstva vystavených exponátov bude pritom autobus na vodíkový pohon, ktorý bude vyrábaný na Slovensku, informovala agentúra SITA.

DUBAI EXPO – O ROK PREZENTUJEME SLOVENSKO CELÉMU SVETU 🇸🇰💚

Gepostet von Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky am Donnerstag, 1. Oktober 2020

Doplnenie:

Autobus sa bude podľa slov Richarda Sulíka vyznačovať metalhydridovou nádržou, ktorá je bezpečnejšia a znižuje riziko explózie. Na jej vývoji pracujú vedci z TUKE a UPJŠ v spolupráci so SAV v Košiciach.

Slovensko ukáže v Dubaji tie najmodernejšie technológie

Podľa novej komisárky pre EXPO Dubaj 2020 Miroslavy Valovičovej bude táto výstava príležitosťou odprezentovať to najlepšie, čo naša krajina ponúka. Národná expozícia bude mať rotačnú a stálu expozíciu. „Vidíme veľký potenciál odprezentovať čo najväčšie množstvo podnikateľských subjektov a tých najatraktívnejších projektov, ktoré Slovenská republika má,“ uviedla Valovičová.

Ako doplnil generálny riaditeľ agentúry SARIO Róbert Šimončič, zamerali sa na oblasti, v rámci ktorých má Slovensko obrovský potenciál rastu do budúcnosti a najmä v rotačnej expozícii by chceli predstaviť čo najviac zaujímavých inovačných firiem.

Zároveň vyzval slovenské spoločnosti, ktoré majú čo v tejto oblasti ponúknuť, aby sa prihlasovali. Šancu majú aj podnikatelia z podporných oblastí ako sú robotizácia, umelá inteligencia, mechatronika, či monitorovacie systémy.

To, čo potrebujeme, aby firmy, ktoré sa budú prihlasovať, rozmýšľali o tom, ako atraktívne prezentovať túto technológiu, v tomto samozrejme budeme vedieť pomôcť,“ prisľúbil Šimončič. Popritom budú na EXPO aj sprievodné podujatia, investično-obchodné semináre a podnikateľské misie. „Vieme pripraviť pre slovenské firmy, ktoré majú niečo inovatívne a zaujímavé, príležitosť na rozvoj ich biznisu,“ skonštatoval šéf SARIO.

Vláda v stredu schválila pokračovanie príprav oficiálnej účasti Slovenska na Svetovej výstave EXPO Dubaj 2020. Kabinet taktiež vymenoval do funkcie generálnej komisárky expozície Miroslavu Valovičovú a súhlasil aj s financovaním oficiálnej účasti našej krajiny na tejto výstave v sume takmer 6,5 mil. eur. Slovensko sa bude na EXPO Dubaj 2020 prezentovať v rámci tematickej zóny „Mobilita“ formou prenájmu národnej expozície s rozlohou 1 306 metrov štvorcových.

Výstava sa pôvodne mala konať od 20. októbra 2020 do 10. apríla 2021. V dôsledku pandémie COVID-19 prijali organizátori rozhodnutie o ročnom odklade a EXPO Dubaj 2020 sa bude oficiálne konať v novom termíne od 1. októbra 2021 do 31. marca 2022. EXPO Dubaj 2020 bude tzv. „veľké Expo“, ktoré trvá šesť mesiacov a koná sa iba raz za 5 rokov. Účasť na ňom potvrdilo 192 krajín a organizátori očakávajú 25 miliónov návštev.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom