Aktualizované: TV Noviny Markízy priniesli podrobnejšie informácie o stovkách nových vozidiel, ktoré dostanú slovenskí policajti z európskeho Plánu obnovy. Pôvodne malo ísť o 760 nových nízkoemisných áut.

Markíza teraz hovorí o „vyše 600“ vozidlách Toyota RAV4, BMX X3 a Kia Sportage. Zaujímavosťou je, že všetky tri sú modely typu SUV, pričom určite dobre vieš, že dnes polícia používa napríklad najmä VW Golf, Kiu Ceed či Hyundai i30.

Prezident policajného zboru Štefan Harman uviedol, že SUV sú „odolnejšie v teréne“ a majú „viac priestoru v kabíne“. Väčšie a ťažšie vozidlá však idú v rozpore s požiadavkou na nízke emisie – aspoň v tom zmysle, že aj s plug-in hybridným pohonom a pravidelným nabíjaním nakoniec môže ich prevádzka stáť viac než tankovanie do menšieho spaľováku typu hatch-back.

Na policajných staniciach pribudne 130 nabíjacích bodov a vyše 400 nabíjačiek, povedal Tomáš Oparty, štátny tajomník Ministerstva vnútra pre médiá.

Stovky nových áut by mali byť v nových farbách, ktoré policajti vyberali aj na Facebooku. Hlavným dôvodom nákupu je nutnosť obmeniť vozový park s veľkým množstvom kilometrov. Autá by mali byť dodané na začiatku roka, v podmienkach mal byť aj výkon spaľovacej časti minimále 200 koní.

Pôvodný článok z 26. septembra: Slovenskí policajti sa dočkali. Už v lete na Facebooku v spolupráci s občanmi vyberali nové farby pre svoje autá, čo naznačovalo, že rezort chystá nákup úplne nových vozidiel, ktoré do nich „oblečie“. V júli sme zas písali o tendri na 83 elektromobilov pre Ministerstvo vnútra.

Teraz samotné MV SR informuje, že obnova vozového parku polície naplno beží. Z európskeho Plánu obnovy sa bude nakupovať 705 kusov nízkoemisných automobilov určených pre Policajný zbor, 47 kusov rovnakých vozidiel pre enviro políciu a Odbor riadenia kriminálnych analýz (ORKA). Národná centrála osobitných druhov kriminality potom dostane 8 kusov dodávok s prestavbou pre vyšetrovateľov.

„Ľudia na Slovensku si zaslúžia moderný Policajný zbor, na ktorý sa budú môcť spoľahnúť v ktoromkoľvek okamihu. Polícia si zase zaslúži podmienky na profesionálny výkon hodný 21. storočia. Nové autá by Policajný zbor mohol postupne začať dostávať v priebehu budúceho roka,“ uviedol minister vnútra SR Roman Mikulec.

Takto vyzerajú nové autá slovenských policajtov. Budúci rok dostanú stovky elektromobilov a plug-in hybridov

Nie je však úplne jasné, čo presne polícia nakúpi. Tlačová správa rezortu totiž hovorí o „nízkoemisných vozidlách“, starší status na Facebooku o 705 plug-in hybridoch a elektromobiloch. Na oficiálnych fotografiách však vidno spaľovaciu Škodu Kodiaq a BMW, pravdepodobne radu 3 alebo 5 Touring.

MV SR

Kľúčom sú aj emisie. Pre EÚ

Kompletná výmena by mala prebiehať až do roku 2031. „Znižovanie priemerného veku služobných vozidiel prispeje aj k bezpečnosti posádok, pozitívne sa prejaví na úrovni emisií a úspore pri financovaní pohonných látok,“ povedal minister.

Štátny tajomník MV SR Tomáš Oparty zas vysvetlil, že polícia sa pri nákupe musí riadiť tým, čo je napísané v dokumentácii k európskym fondom. Inak povedané, peniaze z EÚ dostaneme len na vozidlá, ktoré spĺňajú prísne ekologické limity. Polícia však ešte stále počíta aj so spaľovákmi.

Polícia totiž aktuálne dostala aj 60 vozidiel Kia Ceed Combi so spaľovacím motorom o objeme 1,5-litra a prepĺňaním turbodúchadlom.  Tieto autá sú určené pre krajské a okresné policajné riaditeľstvá, kriminálnu políciu a Úrad pre ochranu ústavných činiteľov.

Ministerstvo však vysvetľuje, že ich obstaranie sa robilo ešte pred výberom nových farieb, 40 vozdiel je teda v pôvodných zelených polepoch s nápisom „Pomáhať a chrániť“, zvyšných 20 v civilnom vyhotovení.

MV SR

Ďalšie autá však už dostanú nový dizajn: „Nové farby používajú polície naprieč Európou. Odborníci vybrali žltú, pretože má špeciálne fyzikálne vlastnosti, má vysokú viditeľnosť aj za znížených svetelných podmienok. Kombinácia týchto farieb je považovaná celosvetovo za farbu polície,“ povedal policajný prezident Štefan Hamran.

TASR / Polícia SR

Čo ďalej?

Ministerstvo chce znížiť priemerný vek vozidiel na 6,5 roka, teraz je to 9,5 roka. V tomto a minulom roku bolo vyradených 268 ojazdených vozidiel. Za KIE ministerstvo vnútra zaplatilo 1,44 mil. eur, pričom súčasťou kontraktu sú aj pravidelné servisné prehliadky v trvaní 5 rokov, resp. do najazdenia 150-tisíc km.

Zaujímavé štatistiky o policajných vozidlách (Zdroj: MV SR)
  •  1 934 vozidiel má 12 a viac rokov,  905 vozidiel má 15 a viac rokov;
  •  2 119 vozidiel najazdí v priemere ročne viac ako 22 500 km;
  •  2 289 vozidiel má najazdené viac ako 200 tis. km, 1 440 vozidiel má najazdené viac ako 250 tis. km, 801 vozidiel má najazdené viac ako 300 tis. km;
  •  len 2 150 vozidiel spĺňa emisnú normu EURO6 (32 %), 1 867 vozidiel spĺňa len emisnú normu EURO4 a staršiu (28 %).
  • priemerná spotreba osobných vozidiel rezortu je 8,4 l/100 km;
  • osobné vozidlá MV SR ročne najazdia spolu 131,1 mil. km, čo predstavuje v priemere 19 765 km na jedno osobné vozidlo;

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP