Slovenská spoločnosť Aliter Technologies, so sídlom v Bratislave, predstavila 10. mája 2018 dve svoje nové zariadenia. Prvou novinkou je bezpilotná vzducholoď SILWA, ktorá je určená pre vzdušné pozorovanie. Druhým zariadením je dron VIMA s napájaním zo zeme.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Spoločnosť Aliter sa zaoberá vývojom a výrobou špecializovanej elektroniky a softvéru, pričom jej riešenia využívajú aj rezorty obrany a ako jedna z mála slovenských spoločností je certifikovaným dodávateľom pre NATO. Firma, ktorú vedie Peter Dostál, predstavila teraz dva svoje nové produkty.

Vzducholoď pre tiché pozorovanie

Spoločnosť ako prvú predstavila vzducholoď s menom SILWA (Silent Watcher). Ide o zariadenie, ktoré je určené na bezhlučné dlhodobé vzdušné monitorovanie, sledovanie a prieskum, vrátane bezpečného pohybu nad husto obývanými oblasťami. Okrem toho poskytuje aj službu rádiového prevádzača pre zvýšenie dosahov rádiovej komunikácie.

SILWA je možné používať v rôznych vojenských aj nevojenských situáciách, ako napríklad pri hľadaní stratených, zranených či podozrivých osôb, monitorovaní dopravnej situácie i krízových oblastí, kultúrnych a športových podujatí, hraníc a lesov, či odhaľovaní ohnísk požiarov. Vzducholoď s dĺžkou 12 metrov môže dosiahnuť maximálnu letovú výšku 1500 m, rýchlosť 45 km/h a doba letu dosahuje maximálne 6 hodín.

„SILWA je unikátna aj v tom, že sa nepotrebuje zaťažovať gravitáciou. Jej váhu udržiava bezhlučne vo vzduchu hélium, v čom spočíva aj jedna z jej výhod oproti dronom,“ vysvetľuje Peter Dostál, generálny riaditeľ spoločnosti Aliter Technologies, a.s.

Aliter už je vo fáze záverečného testovania a pripravuje produkt pre komerčné využitie. Spoločnosť nedávno testovala vzducholoď v brnenskej časti Medlánky a bude predstavená aj počas nasledujúceho veľtrhu IDEB v Bratislave. Medzi hlavné výhody oproti použitiu helikoptéry patrí bezhlučnosť a najmä menej nákladná prevádzka. Cenu vzducholode spoločnosť zatiaľ nekonkretizovala, keďže podľa Petra Dostála ešte ju nemajú presne stanovenú a mnohé bude záležať od konfigurácie a požiadaviek klienta.

Dron s napájaním zo zeme

Druhou novinkou spoločnosti je dron VIMA (Virtual Mast), ktorý predstavuje riešenie náhrady klasických mechanických stožiarov, ktoré sú používané ako nosiče kamier, antén, rádií a prípadne aj iných zariadení a senzorov pri ich taktickom nasadení. Jeho vzlet, samotný let aj pristátie sú plne automatické.

Zobraziť celú galériu (8)
Aliter Technologies

Dron je pritom napájaný z pozemnej stanice káblom, takže môže byť vo vzduchu prakticky nepretržite. V prípade prerušenia napájania disponuje zariadenie batériami, ktoré zabránia nekontrolovanému pádu. Dron môže dosiahnuť letovú výšku 50 metrov.

Zobraziť celú galériu (8)
Aliter Technologies

Aj dron VIMA je určený nielen pre armádne zložky, políciu či hasičov, ale dokáže poskytnúť podporu aj vo verejnom sektore. Dôrazným prínosom VIMA je možnosť použitia v rôznych lokalitách a rýchleho presunu v prípade potreby. Vzducholoď SILWA aj dron VIMA zostavuje spoločnosť Aliter Technologies na Slovensku.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Pavol Lupták
Už počas štúdia na vysokej škole bol môj záujem pomerne neustále upriamený na najnovšie novinky zo sveta moderných technológií a vedy. S radosťou ich teraz testujem a najmä odhaľujem ich nedostatky. Zaujímam sa aj o témy ohľadom bezpečnosti dát a ochrany súkromia na internete. Moje postrehy a niečo zo súkromia môžeš sledovať aj na Instagrame a Twitteri (@l_u_p_t_i). E-mail: [email protected]