Slovenská spoločnosť Aliter Technologies, so sídlom v Bratislave, predstavila 10. mája 2018 svoje dve nové riešenia pre využitie v silových zložkách aj vo verejnom sektore. Na bezhlučné pozorovanie je určené riešenie SILWA, VIMA zas predstavuje efektívnu náhradu mechanických stožiarov.

Spoločnosť Aliter Technologies sa zaoberá vývojom a výrobou špecializovanej elektroniky a softvéru, pričom jej riešenia využívajú aj rezorty obrany a ako jedna z mála slovenských spoločností je certifikovaným dodávateľom pre NATO. Firma, ktorú vedie Peter Dostál, predstavila teraz dve svoje nové riešenia.

Tiché pozorovanie zo vzduchu

Spoločnosť ako prvé predstavila riešenie SILWA (Silent Watcher), ktoré je určené na bezhlučné dlhodobé vzdušné pozorovanie, sledovanie a prieskum, vrátane bezpečného pohybu nad husto obývanými oblasťami. Okrem toho poskytuje aj službu rádiového prevádzača pre zvýšenie dosahov rádiovej komunikácie.

Zobraziť celú galériu (8)
Aliter Technologies

Spoločnosť Aliter Technologies nie je priamo výrobcom všetkých súčastí riešenia a kombinuje napríklad technológie bezpilotnej vzducholode a pozorovacej techniky od subdodávateľov. Výrobcom nosiča, ktorý bol pôvodne využívaný v produkte je český partner. Aliter už ale ohlásil zmenu tejto časti riešenia a náhradu nosiča – vzducholode novším modelom od iného partnera.

Aj pre použitie vo verejnom sektore

Riešenie môže používať rôzne typy užitočnej záťaže.  Jedným z nich je duálna EO/IR kamera so stabilizáciou obrazu a so softvérovým vybavením poskytujúcim funkcie zachytenia, automatického sledovania a priblíženia objektu, čítania evidenčných značiek vozidiel, indikácie pohybujúcich sa cieľov, záznamu videa,  ako aj ďalšie funkcionality. SILWA je možné používať v rôznych vojenských aj nevojenských situáciách, ako napríklad pri hľadaní stratených, zranených či podozrivých osôb, monitorovaní dopravnej situácie i krízových oblastí, kultúrnych a športových podujatí, hraníc a lesov, či odhaľovaní ohnísk požiarov.

„SILWA je unikátna aj v tom, že sa nepotrebuje zaťažovať gravitáciou. Jej váhu udržiava bezhlučne vo vzduchu hélium, v čom spočíva aj jedna z jej výhod oproti dronom,“ vysvetľuje Peter Dostál, generálny riaditeľ spoločnosti Aliter Technologies, a.s.

Aliter už je vo fáze záverečného testovania a pripravuje produkt pre komerčné využitie. Medzi hlavné výhody opisovaného riešenia v porovnaní s helikoptérou patrí bezhlučnosť a najmä menej nákladná prevádzka. Cenu produktu SILWA spoločnosť zatiaľ nekonkretizovala, keďže podľa Petra Dostála ešte ju nemajú presne stanovenú a mnohé bude záležať od konfigurácie a požiadaviek klienta.

Dron s napájaním zo zeme

Druhou novinkou spoločnosti je riešenie VIMA (Virtual Mast), ktoré predstavuje efektívnu náhradu klasických mechanických stožiarov, ktoré sú používané ako nosiče kamier, antén, rádií a prípadne aj iných zariadení a senzorov pri ich taktickom nasadení. Pri tomto produkte sa využíva špeciálny dron napájaný zo zeme, pričom jeho vzlet, samotný let aj pristátie sú plne automatické.

Zobraziť celú galériu (8)
Aliter Technologies

Dron je napájaný z pozemnej stanice káblom, takže môže byť vo vzduchu prakticky nepretržite. V prípade prerušenia napájania disponuje zariadenie batériami, ktoré zabránia nekontrolovanému pádu. Zariadenie môže dosiahnuť letovú výšku 50 metrov, pričom pozorovacie systémy sú umiestnené v spodnej časti.

Zobraziť celú galériu (8)
Aliter Technologies

Aj riešenie VIMA je určené nielen pre armádne zložky, políciu či hasičov, ale dokáže poskytnúť podporu aj vo verejnom sektore. Užitočným prínosom VIMA je možnosť použitia v rôznych lokalitách a v prípade potreby rýchleho presunu.

Aktualizované: Článok bol doplnený o informácie ohľadom subdodávateľov. Z predchádzajúce znenia nemuselo byť jasné, že spoločnosť ALITER priamo nevyvíja a nevyrába všetky súčasti riešení SILWA a VIMA. Za nepresnosť sa ospravedlňujeme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom