Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Policajti dostali prvých 24 elektromobilov, ktoré sa obstarali v rámci plánu obnovy. Informovali o tom podpredsedníčka vlády pre plán obnovy a odolnosti Lívia Vašáková so štátnym tajomníkom Ministerstva vnútra (MV) SR Tomášom Opartym na piatkovej tlačovej konferencii.

Dostanú poriadne stroje

„Odovzdané vozidlá budú pridelené po tri kusy na základné útvary krajských riaditeľstiev Policajného zboru v Bratislave, Trnave, Nitre, Trenčíne, Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach a Prešove,“ uviedol Oparty. Zdôraznil, že ide o výraznú modernizáciu vozového parku rezortu a polície. Znižovať sa tak majú náklady na servis aj emisie.

Priblížil, že obstarávanie celkovo 83 elektromobilov sa ukončilo v novembri minulého roka a výsledná suma nákupu je cez tri milióny eur. Cena za jedno vozidlo vrátane päťročnej záruky, päťročného bezplatného servisu a zimných kompletov je podľa jeho slov na úrovni niečo cez 40 000 eur. Ozrejmil, že ide o elektrické autá SUV Škoda Enyaq. Výkon ich motora je 132 kilowatov a dojazd takmer 400 kilometrov. „Celý nákup je v súlade s koncepciou obnovy vozového parku rezortu,“ poznamenal.

Zdôraznil, že súčasťou tohto kroku je aj budovanie siete nabíjacích staníc. Aktuálne je po Slovensku podľa jeho slov vyše 180 nabíjacích bodov v 49 lokalitách a do konca novembra má byť vybudovaných celkovo 430 nabíjacích bodov.

Deklaroval, že pripravená je aj koncepcia rotácie áut. Po dobudovaní všetkých nabíjacích bodov a pri striedaní len elektromobilov a plug-in hybridov budú vedieť nabíjať polovicu všetkých naraz.

Dostali aj hybridy

Len nedávno dostala Slovenská polícia aj 29 nových plug-in hybridov Toyota RAV4 PHEV s novými žlto-modrými polepmi. Cena za každé z vozidiel bola vyše 67 000 eur s DPH a majú 5-ročnú záruku, resp. 150 000 najazdených kilometrov.

Zatiaľ najväčšia elektrická flotila

„Je to najväčšia flotila elektromobilov v slovenskej štátnej správe. Zo 700 vozidiel, ktoré máme v pláne obnovy, už vyše polovička bude týmto dodaná. Investície z plánu obnovy sa naozaj realizujú,“ povedala Vašáková. Aj týmto krokom sa podľa jej slov znižuje investičný dlh, ktorý má Slovensko vo viacerých oblastiach. Verí, že autá zjednodušia prácu policajtov pri výkone povinností a zároveň sa tak znížia emisie.

Vašáková doplnila, že z plánu obnovy pôjde do budovania infraštruktúry nabíjania investícia 50 miliónov eur. Vyhlásená už bola podľa jej slov prvá výzva, ktorá sa týkala samospráv. Avizovala, že do konca mesiaca bude vyhlásená aj ďalšia výzva pre podnikateľské subjekty.

Do svojho vozového parku nedávno privítala množstvo nových elektromobilov aj Slovenská pošta. Celkovo uviedla do prevádzky 118 dodávkových vozidiel do 3,5 tony, z toho 37 elektrických áut. Kúpna cena jedného elektrovozidla bola v tomto prípade 48 915 eur bez DPH.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú