Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Časy, kedy každý výrobca telefónov mal svoj vlastný nabíjací konektor, sú už dávno preč. Zatiaľ čo všetky spoločnosti na strane Androidu sa dokázali zjednotiť a využívajú štandard USB-C, Apple si razí svoju cestu.

USB-C bude všade

iPhony od roku 2007 vystriedali len dva nabíjacie štandardy, pričom druhý v poradí, Lightning konektor, je tu s nami už od roku 2012. Čím ďalej tým častejšie sa však začali objavovať správy na presadenie jednotného nabíjacieho štandardu.

V septembri minulého roka dokonca Európska komisia predstavila oficiálny legislatívny návrh na zavedenie tvrdého pravidla. Legislatívny návrh, ktorý má v členských štátoch ustanoviť jednotný štandard USB-C. Ten by po novom museli v budúcnosti využívať všetky druhy menšej elektroniky, kde spadajú smartfóny, tablety, fotoaparáty, slúchadlá, prenosné reproduktory a konzoly.

Keďže to vyzerá tak, že Apple sa zrejme chce výmene vlastného nabíjacieho konektora za univerzálny “androiďácky” USB-C vyhnúť použitím bezdrôtovej nabíjacej technológie, tohto štandardu sa na smartfónoch s legendárnym „nahryznutým jablkom“ zrejme len tak nedočkáme.

Pravda je však taká, že na iPhoneoch konektor USB-C môžeš nájsť už teraz. O prvý predaný, respektíve vydražený, iPhone s USB-C sa minulý rok postaral mladý švajčiarsky študent, ktorý po niekoľkých dňoch dražby v aukcii na eBay predal iPhone s USB-C za neuveriteľných 86 001 dolárov.

Prvý iPhone 12 Pro Max s USB-C konektorom

Ako dnes upozornil portál Letem Světem Applem, najnovšie sa vymeniť Lightning konektor za USB-C podarilo aj slovenskej spoločnosti DEEP s.r.o, ktorá sa zaoberá zákazkovým vývojom hardvéru a softvéru. Celý „chirurgický zákrok“ máš dokonca možnosť vzhliadnuť na 15 minútovom videu.

Navyše, DEEP s.r.o, je vôbec prvou spoločnosťou, ktorá vytvorila, respektíve prerobila fungujúci iPhone 12 Pro Max na Apple smartfón s USB-C konektorom. Ako uvádza spoločnosť na webe USBCiPhone, ide len o 3 mesiace používaný prístroj, ktorý je úplne bez škrabancov a v 100 % stave. Firma tiež uvádza, že aj po prerobení sa v útrobach tohto zariadenia nachádza čip s MFi certifikáciou.

Nie je preto žiadnym prekvapením, že spoločnosť už o 7 dní spustí na eBayi veľkú dražbu, takže šancu kúpiť si tento jedinečný kúsok budeš mať aj ty. Ak máš náhodou strach o funkčnosť, vedz, že iPhone s USB-C konektorom prešiel viacerými testami. Rozhodne bude veľmi zaujímavé sledovať, ako si v tejto aukcii spoločnosť povedie a do akých astronomických výšok vystrelí hodnota tohto jedinečného zariadenia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú