Dnes ráno informovala TV Joj v ranných novinách o nehode elektromobilu v okrese Bytča. Žena vážne nabúrala do opletenia rodinného domu a podľa prvotných informácií bola chyba pripísaná technickej chybe na vozidle. V skupine na sociálnej sieti sa ale ihneď rozbehla diskusia, v ktorej vodiči takýto scenár popierajú.

Vodička údajne chcela zaparkovať, pričom sa jej vozidlo náhle rozbehlo z kopca. Elektromobil Škoda Enyaq už nedokázala zastaviť a nabúrala do oplotenia rodinného domu pod samotným kopcom.

Náraz bol taký silný, že žena zostala vo vozidle zakliesnená a do nemocnice ju dokonca museli prevážať leteckí záchranári. V skupine elektromobilistov na facebooku sa okamžite strhla diskusia, v ktorej vodiči označili technickú chybu za veľmi nepravdepodobnú.

Vodička zrejme iba spanikárila

Jeden z prispievateľov do diskusie miesto incidentu dobre pozná. Tamojší kopec je podľa jeho slov extrémne strmý a v zimných mesiacoch majú autá dokonca problém tento kopec vyjsť.

Reportáž začína v čase 37:30

Auto sa teda dolu týmto kopcom dokáže veľmi prudko rozbehnúť a väčšina ľudí sa v diskusii domnieva, že žena si zrejme iba pomýlila brzdu s plynom. V prípade elektromobilu je takáto zámena o to závažnejšia, nakoľko elektrické auto reaguje na stlačenie plynového pedála okamžite. V prípade, že vodič maximálne zatlačí plynový pedál, nereagujú ani systémy núdzového brzdenia, ktoré by inak mohli nehode zabrániť.

Presná príčina nehody však určite bude predmetom ďalšieho vyšetrovania. Aj elektromobil však má klasické mechanické brzdy a ich zlyhanie je veľmi nepravdepodobné. Preto sa o technickej závade na vozidle s najväčšou pravdepodobnosťou nedá hovoriť.

Nehody so zámenou pedálov sú bežné

Podobné nehody, kedy si vodič zamenil plynový pedál s brzdou, sú celkom bežné. Dávnejšie sme informovali napríklad o nehode 82-ročnej ženy, ktorá so svojim elektrickým BMW i3 vletela do nákupného centra.

Podľa miestnych médií si 82-ročná dôchodkyňa vyťahovala parkovací lístok pred vstupom na parkovisko obchodného centra. V tom si pravdepodobne pomýlila plynový a brzdový pedál, následne elektromobilom prerazila parkovaciu rampu a vletela do nákupného centra priamo cez bočný vchod.

BMW/Facebook BR24

Vozidlo „letelo“ interiérom budovy zhruba 30 metrov a zastavili ho až eskalátory, na ktorých uviazlo. Iba zázrakom vodička v nákupnom centre nikoho nezrazila. S ľahkými zraneniami vyviazla ona aj ďalší muž, ktorý zoskočil z eskalátorov pred samotným nárazom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú