Po mnohých hoaxoch a podvodných súťažiach polícia upozorňuje na ďalšie nekalé praktiky, ktorým môžu Slováci naletieť. Prostredníctvom e-mailov a správ na Facebooku sa podvodníci snažia prilákať ľudí na pôžičky, či rozdávajú státisíce eur kvôli chorobe.
Hoci polícia neustále upozorňuje na podozrivé súťaže a falošné správy, mnohí ľudia im stále uveria. Len prednedávnom sa na Facebooku šírili ďalšie súťaže o cenné produkty, ktoré zdieľali tisíce používateľov. Podvodníci sa však nezastavili ani teraz. Slovákom totiž prichádzajú podozrivé správy od cudzincov, ktorí im ponúkajú „výhodné“ pôžičky, či veľké peniaze kvôli údajnej chorobe.
Podozrivé správy s preloženým textom
Hlavným znakom takýchto správ je katastrofálna slovenčina, nesprávny slovosled a gramatika. Už samotný obsah správy teda naznačuje, že ide o podvod zo zahraničia, o čom svedčí aj preložený text z prekladača. Niektorí z podvodníkov dokonca môžu vystupovať pod slovenskými menami. Polícia preto znova apeluje na ľudí, aby takýmto e-mailom a správam nedôverovali.
PODVODNÍCI ZO ZAHRANIČIA SA "UČIA" SLOVENČINUPodvodné správy nechodia iba na e-mailové adresy, ale vyskytujú sa vo…
Gepostet von Hoaxy a podvody – Polícia SR am Montag, 11. Februar 2019
Nenechaj si ujsť
Slovensko je terčom mnohých hoaxov: Kto je kompetentný, aby rozhodol v týchto prípadoch?
„Podvodné správy nechodia iba na e-mailové adresy, ale vyskytujú sa vo veľkej miere na Facebooku. Môže sa stať, že vám napíše slovenské meno priamo do Messengera, prípadne sa jeho ponuka objaví v skupine. Síce jeho autor má slovenské meno, ale celkový text je zlý, chýba štylistika, je zjavné, že bol preložený v počítači.“ – vyjadrila sa polícia na Facebooku.
V každom takomto prípade netreba na podozrivú správu vôbec reagovať. Najlepším spôsobom ako podvodníkom zabrániť v klamaní ľudí je ich profily nahlásiť, či zablokovať. Podvodov a hoaxov je na internete stále viac, no niekedy je skutočný problém rozoznať ich pravdivosť. Už pri prvom podozrení však netreba reagovať na príliš lákavé súťaže, rýchle výhry, či pôžičky.
Teraz čítajú

PRIPOMIENKA Život s elektromobilom na Slovensku: Je to oveľa jednoduchšie ako sa zdá, staré mýty už dávno neplatia

PRIPOMIENKA Štát si posvieti na podvodníkov, ktorí sa predbiehajú pri očkovaní. Pri registrácii nastavil nové podmienky

Slovensko začína diskutovať o „zelenom“ certifikáte. NCZI otvára diskusiu s odborníkmi

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Upravené video s Krčmérym ovládlo slovenskú dezinfoscénu. Naleteli mu desaťtisíce Slovákov

Vyše 1000 km za menej ako 17 hodín - skúsili sme prekonať slovenský rekord v jazde na elektromobile, výsledok extrémne prekvapil
Články, ktoré hýbu svetom

Uhlíková stopa ťažby bitcoinu v Číne niekoľkonásobne prevyšuje celé Slovensko. Nová štúdia ukazuje hrozivé údaje

Polícia našla trosky zrútenej rakety SpaceX, spoločnosť chce ich pôvod preveriť

Dvaja kamaráti z Brna predstavili čip, ktorý ti zjednoduší život. Stačí si ho nalepiť na mobil

Špinavý label z československých ulíc búra stereotypy. Slováci investovali tisíce, aby vytvorili „porno“ rodinu
