Podvodné súťaže na Facebooku nie sú novinkou, vyskytujú sa opakovane a väčšinou slúžia na získanie veľkého počtu fanúšikov. Najnovší prípad však ohrozuje aj peňaženky používateľov.

 

Konkrétne ide o facebookovskú stránku Carry Bazar, ktorej majitelia sa snažia očividne obohatiť prostredníctvom podvodných praktík. Využívajú falošnú súťaž o hodnotnú výhru v podobe kuchynskej linky na to, aby zaujali pozornosť používateľov a tí ju ďalej rozšírili medzi priateľov.

Hoaxy a podvody - Polícia SR/Facebook

Ľudia stojaci za stránkou sa potom ozývajú fanúšikom do správ s tvrdením, že sú výhercami, ale pre doručenie výhry musia poslať 20 € na pokrytie nákladov s dopravou. Podľa dotknutých používateľov si pritom často nevypýtajú ani adresu. Akonáhle sa používatelia voči platbe vopred ohradia, stránka odkazuje na to, že nie je možné zvoliť iný spôsob dopravy alebo vyzdvihnutia výhry.

Stránka ani nevyhlasuje výhercov oficiálne, ale zrejme kontaktuje viacerých používateľov, ktorí sa do súťaže zapojili. Vyplýva to z komentárov dotknutých používateľov. Podvodníci očividne skúšajú, či im niektorí ľudia naletia. Stránka Carry Bazar vznikla podľa údajov Facebooku len 13. januára a na svojej nástenke nemá okrem profilovej a náhľadovej fotky žiadny obsah. Na očividný podvod upozornila aj Polícia SR prostredníctvom svojej facebookovej stránky určenej hoaxom a podvodom.

V podvode pokračujú

Napriek upozorneniu polície, podvodníci ďalej pokračujú v klamstve. Síce zo stránky Carry Bazar už predmetný príspevok zmizol, presne rovnaký sa objavil na stránke, na ktorú pôvodná súťaž tiež odkazovala. Na sociálnej sieti nesie názov Milujeme srandu, má vyše 1800 fanúšikov a vznikla len deň po Carry Bazar, teda 14. januára.

Za ten čas stihla pridať len tri príspevky súvisiace so zameraním stránky a odvčera na nej beží spomínaná súťaž o kuchynskú linku. Pre zapojenie sa vyžaduje rovnaké podmienky ako stránka, na ktorú upozornila polícia. Administrátor Milujeme srandu pritom pred takmer 3 hodinami v komentári pod príspevkom uviedol, že žrebovať výhercov budú dnes. Stať by sa tak malo o 14. hodine. Súťaž pritom doteraz získala vyše 160 označení páči sa mi to, 190 komentárov a takmer 245 zdieľaní.

Ani upozornenie na podvod od polície tak zrejme správcu/správcov stránky nevystrašil a v podvode pokračujú. Aj keby administrátor nepýtal peniaze, súťaže, ktoré vyžadujú od fanúšikov zdieľanie príspevku či označovanie priateľov nepovoľuje ani samotný Facebook. Na prípad sme už upozornili aj políciu a momentálne je možné daný príspevok a stránku nahlásiť ako podvod. Spraviť tak môžeš na tomto odkaze, po kliknutí na 3 bodky v pravom hornom rohu sa zobrazí možnosť -> Poskytnúť odozvu na tento príspevok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom