Najväčšia sociálna sieť sveta sa na Slovensku stala pre podvodníkov znova prostriedkom na šírenie klamlivej súťaže, v ktorej sa vydávajú za známu banku. Ľudia sa môžu najnovšie stretnúť na Facebooku s výzvou na zapojenie do súťaže o 50 000 €. Ide však o podvod a môžu prísť o peniaze. Na problém upozornila Slovenská sporiteľňa v tlačovej správe.

Nie je žiadnou novinkou, že sa podvodníci na tejto platforme vydávajú za známe spoločnosti. Pri šírení svojich podvodov dosiaľ využívali mená známych supermarketov, predajcov či vytvárali podvodné súťažné stránky. Po novom sa však čoraz viac skrývajú za mená slovenských bánk.

Ďalšie články:

Obete sa pritom snažia nalákať na rôzne lákavé finančné či materiálne výhry, vo výsledku však od nich chcú získať čísla kreditných kariet alebo iné citlivé osobné a finančné informácie. Takémuto podvodu teraz čelia Slováci na Facebooku, kde sa objavuje falošná súťaž v mene Slovenskej sporiteľne.

Slovákov lákajú na 50 000 €, nakoniec ich okradnú

V nej podvodníci žiadajú ľudí o vyplnenie registračného formulára, kde majú uviesť aj čísla z kreditnej karty. Dokonca si dali tú námahu a od SLSP skopírovali viaceré vizuály z oficiálneho webu, aby falošná súťaž pôsobila u ľudí dôveryhodnejšie.

Doteraz im pritom naletelo množstvo ľudí, ktorí na Facebooku túto podvodnú súťaž vo veľkom zdieľajú. Sociálna sieť voči podvodníkom zakročila zmazaním prvej takejto stránky, no zakrátko si vytvorili novú.

Aby dodali svojmu podvodu „šmrnc“, vytvorili tiež množstvo falošných profilov, ktoré súťaže komentujú klamlivými príspevkami o tom, ako výhru vyhrali a získali. Komentáre ale často pochádzajú od falošných profilov so zahraničnými menami. Týmto spôsobom chcú navodiť dojem, že v súťaži boli skutočne vylosovaní výhercovia, hoci opak je pravdou.

Naše bankové systémy sú bezpečné, robíme maximum preto, aby sme ochránili peniaze našich klientov. Aktívne komunikujeme s Facebookom, rovnako tak zneškodňujeme podvodné stránky. Dôležité je však aj to, aby boli obozretní aj klienti.

V žiadnom prípade do formulára nevypĺňajte vaše osobné údaje a citlivé informácie ako sú prihlasovacie údaje do internetbankingu alebo číslo platobnej karty. Ak ste tak náhodou urobili, prosíme, bezodkladne kontaktujte naše Klientske centrum 0850 111 888,“ upozorňuje Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.

Falošnú stránku podvodníkov je možné rozpoznať vo viacerých detailoch ako napríklad v názve, kde sa miesto medzery nachádza v názve „Slovenská_sporiteľňa“ podčiarkovník. Zároveň nie je stránka podvodníkov overená.

Oficiálna stránka SLPS na Facebooku má overenie – malá, modrá značka vedľa názvu stránky. Taktiež je počet fanúšikov a sledovateľov podvodného profilu omnoho nižší, ako má oficiálny profil banky.

Skúšajú to aj telefonátmi

V spojení so slovenskými bankami sa pritom na Slovensku objavuje aj ďalší vážny podvod, ktorý môže oklamať nejedného klienta. Ide o tzv. „vishing“, kedy sa podvodníci vydávajú za pracovníkov banky. Ľudí kontaktuje neznáme číslo so slovenskou predvoľbou.

Vytipovanej obeti, ktorá môže byť aj klientom banky, ponúkajú rôzne služby ako hypotekárne úvery, pôžičky a ďalšie produkty. Podvodníci podľa polície využívajú k týmto telefonátom tzv. „spoof“ telefónne čísla, ktoré sa na obrazovke telefónu volaného vydávajú napríklad za klientské centrum banky. Bližšie sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú