Aktualizované 28. 8. 2023 – Slováci môžu už o pár dní pozorovať jeden zo supersplnov, ktorý sa na oblohe vyskytne vo štvrtok 31. augusta v skorých ranných hodinách, presnejšie o 3:35 nášho času (SELČ).

Tento superspln je označovaný aj ako „modrý Mesiac“, avšak s farbou Mesiaca na oblohe nemá tento názov nič spoločné. Názov označuje len to, že ide o druhý spln v jednom kalendárnom mesiaci.

Mesiac sa bude nachádzať v úplnom splne len necelých 10 hodín po tom, čo sa najviac priblíži k Zemi. V tom čase sa však bude Mesiac nachádzať pod horizontom, píše Fyzikálny ústav v Opave.

Najlepšie podmienky pre pozorovanie, za predpokladu dobrého počasia, preto nastanú až o 19:30 SELČ v ten istý deň, kedy prebehne východ Mesiaca. Keď sa totiž nachádza nízko nad horizontom, často sa javí ako oveľa väčší a je vďaka tomu ľahšie ho pozorovať v plnej kráse.

Tak ako Slnko, aj Mesiac vychádza na východe a tento jav bude možné pozorovať prakticky kdekoľvek na Slovensku, avšak okrem dobrého počasia je dobré vyhnúť sa aj vyšším budovám či pohoriam.

Pôvodný článok:

Teplé letné noci budú niečím výnimočné. Na oblohe totiž budeme môcť sledovať niekoľko supersplnov, pričom prvý z nich nastane už začiatkom júla. Na tému upozornil portál iMeteo.sk

Čaká nás výnimočné leto

Ako sme ťa informovali aj v samostatnom článku, pojem superspln zaviedol astrológ (áno, astrológ) Richard Nolle v roku 1979, ktorý ho definoval ako nov, alebo spln, ktorý nastáva vo vzdialenosti menšej, prípadne rovnajúcej sa 90 % jeho najmenšej vzdialenosti od Zeme na danej obežnej dráhe. Akým spôsobom sa dostal k 90 %, však nikto netuší.

 

Petr Horálek

Rozdiel uhlovej vzdialenosti Mesiaca na prízemí a odzemí je pritom vizuálne taký nepatrný, že by sa mohol rovnať hrúbke zápalky vo vzdialenosti 1 metra od oka.

Ako exkluzívne pre portál FonTech.sk objasnil uznávaný slovenský astronóm Ján Svoreň, „mesiac obieha okolo Zeme po eliptickej dráhe vo vzdialenosti od 356 400 km (perigeum) po 406 700 km (apogeum). Ak spln Mesiaca nastane v čase, keď je Mesiac bližšie k Zemi ako 360 000 km, hovoríme o supersplne.“

„Keďže je Mesiac pri supersplne k Zemi bližšie ako zvyčajne, jeho priemer na oblohe je väčší, preto aj názov superspln. Voľným okom si to ťažko všimneme, potrebovali by sme k tomu súčasne vidieť aj Mesiac v splne, keď je ďalej a menší, čo je nemožné. Dá sa však o tom presvedčiť fotograficky, keď odfotíme za rovnakých podmienok Mesiac, keď je k Zemi blízko a pri inom splne, keď je ďaleko.“

Prvý takýto superspln nás čaká už 3 júla, pričom za ním budú nasledovať ďalšie. Druhý superspln nastane o ďalší mesiac, teda 1. augusta, tretí 31. augusta a posledný štvrtý superspln sa na oblohe odohrá 29. septembra.

Petr Horálek

Tretí superspln v poradí však bude skutočným unikátom. Pôjde totiž o tzv. „blue Moon“ alebo „modrý Mesiac“.

Modrý Mesiac

„(Termín) „modrý Mesiac“ sa v literatúre používa na niečo, čo sa vyskytuje len občas, raritne. Ide o situáciu, kedy v rámci jedného kalendárneho mesiaca sa vyskytne 2-krát spln,“ objasňuje astronóm Svoreň.

„Druhý spln v tom kalendárnom mesiaci sa nazýva modrý. Nemá to nič spoločné s farbou mesačného kotúča. V tomto roku nastanú 2 splny v auguste a to 1.8. a 31.8. Keďže perióda, s akou sa opakujú jednotlivé mesačné fázy, trvá približne 29,5 dňa a naše kalendárne mesiace, s výnimkou februára majú 30 a 31 dní, občas vznikne situácia, že do jedného kalendárneho mesiaca sa zmestia 2 splny Mesiaca. Jav sa vyskytuje v priemere raz za 1,5 roka,“ dodáva.

Treba však poznamenať, že v tomto konkrétnom prípade pôjde o modrý supermesiac, čo je neuveriteľne vzácna astronomická udalosť. „Supermesiac z 31. augusta 2023 bude zároveň najbližším splnom pre rok 2023, kedy bude Mesiac od Zeme vzdialený 357 344 km,“ uvádza portál iMeteo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú