Vo svete sociálnych sietí a internetových médií sa každú chvíľu šíri obrovské množstvo rôznych informácií, ktoré zaplavujú čitateľov po celom Slovensku. Nie každý zdroj je však dôveryhodný a nanešťastie existujú aj rôzne konšpirátorské weby, ktoré s obľubou klamú ľudí zavádzajúcimi správami. Množstvo dezinformácií sa v prostredí médií rapídne zvyšuje aj u nás a Slováci majú často problém pretriediť umelo vytvorené novinky pred tými pravdivými.

Proti dezinformáciám bojuje na Slovensku hneď niekoľko organizácií, pričom sa k nim pridáva aj samotná polícia, ktorá informuje o podchytených podvodných správach na svojej facebookovej stránke. Ide však len o jeden z niekoľkých spôsobov odhaľovania hoaxov, ktorých je na internete stále viac.

Bojovať proti nim sa rozhodli aj Slováci pomocou nového nástroja Checkbot, ktorý funguje priamo v aplikácii Messenger. Situáciu so šírením dezinformácií monitoruje na Slovensku aj spoločnosť GLOBSEC, ktorá na našom území pôsobí od roku 2015.

Facebook ako jeden z najväčších zdrojov dezinformácií

Vznik rôznych organizácií a prostriedkov, ktoré bojujú proti hoaxom, má svoje odôvodnenie. Mnohí Slováci totiž veria neovereným informáciám, ktoré pochádzajú aj z pochybných zdrojov a nemajú dokonca ani autorov. Jednoducho sa niekto rozhodne vypustiť do sveta správu, ktorá následne dokáže ovplyvniť názory tisícok ľudí. Zdrojom týchto hoaxov sú v posledných rokoch najmä sociálne siete, kde pôsobia rôzne podvodné stránky a skupiny.

„S konšpiračnými výrokmi súhlasia všetky vekové skupiny Slovákov. Veľa dezinformácií sa šíri napríklad cez rôzne sociálne siete. Facebook je dôležitým zdrojom informácií pre mladých Slovákov vo veku 16 až 24 rokov.

Až 88% respondentov sa vo výskume GLOBSECu priznalo, že informácie o udalostiach vo svete získavajú z Facebooku. Zároveň, až 68 % respondentov deklarovalo, že sa na sociálnych sieťach vrátane Facebooku stretlo s dezinformáciami.“ – vyjadrila sa pre FonTech.sk Katarína Klingová, analytička GLOBSEC Policy Institute.

Tvorbu názorov pritom ovplyvňuje aj politické dianie vo svete, ktoré sa taktiež stáva terčom konšpirátorov. V tomto prípade ide aj o dezinformácie, v ktorých sa hovorí o ovládnutí sveta skupinami podporujúcimi totalitnú svetovládu. Na tajné spolky verí podľa zdrojov GLOBSECu až 60 % Slovákov najmä vo veku od 45 do 54 rokov. Veľa ľudí ale súhlasí s antisemitickými konšpiračnými vyjadreniami, ktoré hovoria o tom, že židia majú vo svete príliš veľkú moc. Aj takéto správy kolujú slovenským internetom a médiami, no ich pravdivosť je viac než pochybná.

Rozoznať podvodné správy je stále veľký problém

Pod hoaxy sa totiž často autor ani len nepodpíše a už ich zdroj nepôsobí príliš dôveryhodne, no presviedča ľudí, aby informácie šírili ďalej, informuje web Hoax.sk. Napriek tomu veľa ľudí tieto správy posiela ďalej, a to dokonca aj bez toho, aby si ich obsah vôbec prečítali. Ľudia veľakrát zdieľajú pochybné príspevky len na základe nadpisu, ktorý môže pôsobiť dôveryhodne, no po otvorení zistia, že sa jedná o hoax.

Nenechaj si ujsť
Slovensko je terčom mnohých hoaxov: Kto je kompetentný, aby rozhodol v týchto prípadoch?

Na Slovensku sa aktívnym spôsobom šíria rôzne dezinformácie a hoaxy a majú reálne dopady na ľudí, napríklad tým, že rodičia nechcú dať očkovať svoje deti. Taktiež, len jeden z piatich mladých ľudí si neoverí zdroj správy, ktorú aktívne zdieľa na Facebooku, čím šíri rôzne dezinformácie,“ dodala Katarína Klingová zo spoločnosti GLOBSEC.

Na názor jednotlivca ale vplýva celé jeho okolie a okrem rodiny je to aj televízia či známy influenceri. Tí svojimi príspevkami zväčša formujú najmä názory mladých. Získať odpoveď na otázku, či sú vybrané informácie pravdivé, je však stále poriadne zložité. Vo svete plnom pochybných správ, ktorých neustále pribúda, je treba informácie neustále overovať a hodnotiť, pričom do týchto vôd sa zapájajú aj moderné technológie.

Okrem ľudského úsudku a „zdravého rozumu“ prichádzajú triediť hoaxy od dôveryhodných správ rôzne nástroje. Tie sú schopné filtrovať a rozoznávať pochybné zdroje, na ktoré následne ľudí upozornia. Stále ale platí, že nič nie je 100 % a dezinformácie sú veľkým problémom moderného sveta, ktorý sa len tak rýchlo nepodarí odstrániť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú