Množstvo informácií zdieľaných po sociálnych sieťach a na webových stránkach neustále narastá, no okrem overených správ sa čoraz viac objavujú aj falošné hoaxy. Tím Slovákov sa spojil, aby v novom projekte Checkbot varoval ľudí pred dezinformáciami, a to priamo na najpopulárnejšej sociálnej sieti.

Pri prezeraní noviniek na Facebooku môžeme naraziť na príliv nového množstva správ z domova, ale aj zo sveta, ktoré by mali informovať o aktuálnom dianí. Nie každá informácia však býva pravdivá a tzv. „hoaxy“ sú obľúbeným prostriedkom mnohých konšpirátorských webov, ktoré sa snažia oklamať ľudí. Určiť dôveryhodnosť zdroja je neraz poriadne zložité. Mnohí ale nakoniec uveria aj nepravdivým správam a výmyslom, ktoré následne zdieľajú so svojimi známymi.

„Bič“ na hoaxy priamo zo Slovenska

Predísť šíreniu týchto informácií chce nový projekt zo Slovenska s názvom Checkbot. Za jeho vytvorením stojí Peter Jančárik, Filip Struhárik, Tomáš Kriššák, Katarína Klingová a Juraj Smatana.

Vďaka ich iniciatíve vznikol na Facebooku nástroj, ktorý každému pomôže analyzovať a odhaliť pravdivosť webových článkov pomocou niekoľkých kritérií. Kým stránky, ktoré sú na zozname webu Konšpirátori.sk sú identifikované ihneď, zahraničné odkazy pomáha Checkbotovi rozlúštiť sám používateľ.

Funguje jednoducho a rýchlo

Komunikáciu s týmto pomocníkom sme si vyskúšali aj my v redakcii. Hneď na začiatku Checkbot požiada o odkaz na podozrivý článok, ktorý môže byť následne analyzovaný. Checkbot si dáva pozor najmä na kľúčové slová, ale aj na podozrivé obrázky, ktoré mohli byť už predtým zobrazené v niektorých hoaxoch.

Používateľ je pri komunikácii informovaný o ďalšom postupe bota, ktorý si v prípade, ak nevie zistiť informácie sám, vyžiada pomoc od druhej strany prostredníctvom niekoľkých otázok. Na konci Checkbot zobrazí súhrn problémov, ktoré článok obsahoval a ako odmenu pošle aj milý GIF obrázok.

Boj proti konšpiráciám pokračuje

Princíp fungovania Checkbota skvelo vysvetľuje aj video od autorov projektu. Hoci nedokáže podľa vyjadrení poskytnúť úplne správnu odpoveď, pomôže roztriediť informácie „na zlato a blato“, informuje Checkbot.sk.

Nástroj pritom využíva práve databázy webu Konšpirátori.sk, vďaka čomu dokáže rýchlo identifikovať podozrivé slovenské a české zdroje, ktoré môžu šíriť hoaxy. Bližšie detaily o tomto projekte prezradil pre FonTech.sk aj jeden z jeho tvorcov, Peter Jančárik, šéf Social Impact tímu agentúry Seesame.

Ako dlho približne trvalo vytvorenie tohto Checkbota a koľko financií bolo do projektu vložených?

Prvý prototyp sme mali hotový približne za 2 mesiace. Následne sme ale strávili takmer 3 mesiace testovaním a vylaďovaním, keďže rozhrania Facebooku aj webov majú svoje vrtochy. Za chodu sme zapracovávali postrehy od testerov. A keďže bota sme vyvíjali popri bežnej práci, tak to trvalo takmer 5 mesiacov. Náklady sa po všetkých iteráciách a úpravách ťažšie vyčísľujú, ale bolo to do 10 000 eur. Ďakujeme partnerom, ktorí vývoj bota podporili. Veľmi si vážime ich odvážny krok postaviť sa za niečo, čo nevyvolá iba pozitívne ohlasy.

Prečo ste sa rozhodli zamerať práve na dezinformácie a hoaxy?

Podľa prieskumov viac ako polovica ľudí na Slovensku verí konšpiračným teóriám, čo je najviac spomedzi krajín V4. Mnohé z nich sa šíria práve Facebookom, ktorý proti tomu robí žalostne málo. Rozhodli sme sa s tým niečo robiť sami. Keď sa Facebook nevie opraviť sám, tak ho chceme opraviť my. Navyše dezinformácie a hoaxy sú naša dlhodobá „srdcovka“. Pred tromi rokmi sme spoluzakladali projekt Konšpirátori.sk, ktorý pomáha zodpovedným inzerentom odstrániť reklamu z dezinformačných webov.

Aké sú plány projektu do budúcnosti?

Checkbot je veľký experiment a v tejto chvíli nemáme žiadne tvrdo stanovené ciele. Sami sme zvedaví, ako sa bot chytí. To, že Checkbota nikto doteraz nespravil môže totiž znamenať dve veci: buď sme vizionári, alebo ho nikto nepotrebuje. Doterajšia odozva je ale pozitívna a bot si získava už prvé stovky aktívnych používateľov. Algoritmus aj obsahy nášho bota sú veľmi ľahko adaptovateľné v iných krajinách. Logickým prvým krokom je rozbehnutie českej verzie. V súčasnosti debatuje s českými partnermi na adaptácii.

Plánujete Checkbota propagovať, aby sa dostal do povedomia ľudí?

Rozbiehame kampaň na sociálnych sieťach. Zaujímavosťou je, že s botom, ktorého dokáže riadiť živý admin, chceme aktívne vstupovať do diskusii. Zameriame sa najmä na diskusie pod článkami z dezinformačných webov, kde sa šíria nezmysly a nenávisť. Naším poslaním je vysvetľovať a nepriamo aj motivovať ľudí, aby si na Checkbota klikli a začali s ním konverzáciu. V Checkbotovi sa teda spája počítačový algoritmus s ľudskou inteligenciou a empatiou.

Vývoj bota mala na starosť spoločnosť Touch4IT a finančnú podporu poskytol ESET, Telekom či Veľvyslanectvo Spojených štátov. Vďaka tomu sa podarilo na Slovensku vytvoriť jedinečný projekt, ktorý môže zožať ešte veľa úspechov v boji proti hoaxom. Jednoduchým postupom Checkbot umožňuje každému odhaliť nepravdivé informácie a rozhodne stojí za to ho využiť skôr ako sa rozhodneš zdieľať rôzne dezinformácie aj na svojom profile.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom