Česká republika spustila pre svojich občanov funkciu, o ktorej môže Slovensko v tejto forme zatiaľ len snívať. Ako totiž informuje portál Novinky.cz, Ministerstvo dopravy ČR sprístupnilo verejnosti databázu protokolov zo staníc technickej kontroly (STK).

U nás je spoplatnená

Pomocou webovej stránky kontrolatachometru.cz je možné skontrolovať históriu motorového vozidla, pričom stačí len jeho VIN číslo. Okrem základných informácií o vozidle, ako je dátum jeho prvej registrácie, kategória, typ a dokonca aj kód motora, služba dokáže zobraziť aj zoznam prípadných vád, ktoré boli počas kontroly zistené.

Táto služba je síce dostupná aj u nás, avšak okrem absolútne základných údajov, ako značka, model, rok výroby a farba vozidla sú takmer všetky ostatné spoplatnené. Je to práve technický stav, ktorý je pri kúpe jazdeného vozidla dôležitý.

senivpetro/Freepik

Stav najazdených kilometrov totiž nemusí byť smerodajný, keďže auto s menšou urazenou vzdialenosťou môže byť kvôli zlej starostlivosti v oveľa horšom stave, než vozidlo s väčším číslom km. Mnohé chyby je pritom možné pri predaji auta dočasne skryť a takáto služba je skvelým riešením.

Lepšie ako nič

Služba, ktorú Česko sprístupnilo, síce ponúka väčšinu tých najdôležitejších informácií, no v prípade spoplatnených servisov sú k dispozícii aj ďalšie dáta – medzi nimi je napríklad overenie platnosti PZP, overenie kradnutých vozidiel, ťarchy na vozidle a podobne.

Na základe počtu evidenčných čísel je však pomocou českej služby možné odhadnúť aj to, koľko malo vozidlo majiteľov. Predovšetkým však ide o zamedzenie podvodom s najazdenými kilometrami, ktoré niektorí predajcovia často v minulosti „stáčali“.

bell_ka_pang/freepik

Služba pritom podľa Novinky.cz funguje aj pri starších autách z 90. rokov a je obzvlášť dôležité v dnešnej dobe, keď ceny jazdených automobilov robia nepochopiteľné veci. Niektoré z nich totiž nestratili v priebehu 5 rokov ani zlomok svojej hodnoty.

Trh začal šalieť

Azda najčudnejšia udalosť vývoja trhu s ojazdenými autami sa stala v prípade elektromobilov značky Tesla. Ako totiž spomína Observer, niektoré málo používané Modely 3 stáli o takmer 3 % viac, ako čisto nové kusy.

V takýchto prípadoch však história vozidla tak dôležitá nie je, keďže ak má stroj najazdených len pár tisíc km, je zlý technický stav veľmi nepravdepodobný a dôvody na predaj sú s najväčšou pravdepodobnosťou skôr finančné, alebo jednoducho nespokojnosť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú