Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Daňové zaťaženie z kryptomien je na Slovensku jedno z najhorších na svete a z tohto dôvodu sa mnohí obchodníci s digitálnymi aktívami rozhodnú nepriznávať zisky, o téme informuje Kryptomagazín. Tento trend ale nie je zďaleka iba doménou Slovenska a podľa správy Beincrypto sa k rovnakému kroku uchyľujú aj zahraniční investori.

Takmer nikto nepriznáva zisky

Spoločnosť Divly priniesla niekoľko prekvapivých odhalení v najnovšej správe o zdaňovaní kryptomien za rok 2022. V minulosti svoje príjmy nepriznával takmer nikto a celosvetovo len 0,53 % investorov do kryptomien oznámilo svoje aktivity svojim miestnym daňovým úradom.

Tabuľka nižšie uvádza odhadované percento investorov do kryptomien v krajine, ktorá v roku 2022 zaplatila dane z digitálnych aktív. Vedie Fínsko s mierou 4,09 %, Austrália s 3,65 % a Rakúsko s 2,75 %.

Divly

Dane a kryptomeny na Slovensku

Na Slovensku zisky z kryptomien podliehajú nielen dani z príjmu (19 % alebo 25 % v prípade zisku nad 37 981,94 eur), ale aj zdravotnému odvodu (14 %). To znamená, že minimálne zaplatíte daň 33 %. Navyše, zdaňovať je potrebné každú jednu transakciu, čo je pri používaní bota nereálne kontrolovať.

Boli sme svedkami pokusu znížiť daň z kryptomien, no zatiaľ neúspešne. Súčasné nastavenie daňového zaťaženia je pre mnohých také neúnosné, že buď svoje zisky nepriznajú, alebo svoje aktivity presúvajú do zahraničia.

Každá transakcia je predmetom zdanenia

Predmetom zdanenia zisku z kryptomien je akákoľvek výmena kryptomeny za iné aktívum. To znamená, že ak v kaviarni zaplatíš za kávu bitcoinom a ak v momente platby bol bitcoin na vyššej cene ako keď si ho kúpil, transakcia je predmetom zdanenia. Platí to, aj keď predávaš jednu kryptomenu a kupuješ za ňu druhú.

Napriek tomu, že na Slovensku sú podmienky zdaňovania kryptomien likvidačné, trend nepriznávania zisku je na základe správy od Divly celosvetový. Rozhodnutie krátiť dane ale nie je správne a neodporúčame ho aplikovať. Slovenským fanúšikom kryptomien neostáva zatiaľ nič iné, ako dúfať v lepšie budúce podmienky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú