Na Slovensko v uplynulom týždni pribudla svetová streamovacia služba Disney+. Sortiment televíznej zábavy sa tak u nás rozrástol o tisícky hodín atraktívneho obsahu, férovo však treba povedať, že komplikáciám pri štarte sa služba celkom nevyhla a čelila aj nespokojnosti časti fanúšikov.

Bez ohľadu na drobné nedokonalosti pri štarte Disney+ predstavuje veľkú konkurenciu pre Netflix a ďalších hráčov na našom trhu. Prinášame užitočné tipy, ako používanie služby vylepšiť na maximum.

Vytvor profily, nastav jazyk a rodičovskú ochranu

V jednom účte Disney+ je možné vytvoriť až 7 samostatných používateľských profilov. V prípade, že účet zdieľaš s rodinnými príslušníkmi, prípadne priateľmi či kolegami, ide o skvelú príležitosť, ako oddeľovať svoj obsah. Pre každý profil je možné nastaviť jazyk, detský profil, PIN kód či zámok.

Služba na základe histórie sledovania v každom profile odporúča obsah podľa preferencií jednotlivých používateľov. Prepínanie medzi profilmi je extrémne jednoduché, to isté platí aj o ich založení. Hlavný profil je vytvorený automaticky a nejde vymazať – rovnako ako všetky ďalšie profily je na ňom však možné nastaviť meno, prispôsobiť avatara aj ďalšie nastavenia.

Pokorí Disney+ Netflix? Tu je odpoveď 
Naozaj ide o zabijaka Netflixu? Strávil som dva mesiace s Disney+, toto si o ňom myslím

Pre založenie ďalších profilov stačí prejsť do sekcie profilu – vo webovom prehliadači ho nájdeš vpravo hore, v mobilných zariadeniach vpravo dole. Na televízoroch sa nachádza v ľavom bočnom paneli. Ďalej už je len potrebné vybrať možnosť Pridať profil a venovať pár sekúnd jeho nastaveniam.

Tie zahŕňajú zapnutie automatického prehrávania, jazyku aplikácie, rodičovskej ochrany s bohatými možnosťami nastavenia podľa veku, alebo možnosť uzamknúť profil za 4-miestny PIN.

Používaj klávesové skratky

Pri sledovaní na PC sa môžu zísť klávesové skratky. Množstvo z nich môžeš využiť aj pri sledovaní iných služieb ako napríklad Netflixu. Kompletný prehľad nájdeš na obrázku nižšie.

FonTech

Pridávaj si veci do svojho zoznamu

Knižnica Disney+ je mimoriadne bohatá, v prípade, že natrafíš na zaujímavý obsah, je preto užitočné pridať si ho do zoznamu želaní. Postup je extrémne jednoduchý, stačí kliknúť na ikonu „+“ a titul bude zaradený do kategórie Môj zoznam.

Umiestnenie tejto kategórie je pre každé zariadenie rozdielne – pri webových prehliadačoch je Môj zoznam v hornom navigačnom paneli, pri mobilných zariadeniach je umiestnený napravo po kliknutí na ikonu profilu. Na televízoroch ho nájdeš v ľavom bočnom paneli.

FonTech

Ak chceš zo zoznamu niečo odstrániť, postup je prakticky totožný. Namiesto ikony + stačí kliknúť na značku zaškrtnutia. Pre každý vytvorený profil je možné vytvárať samostatný zoznam želaného obsahu na sledovanie. Maximálna kapacita zoznamu na sledovanie je 100 titulov.

Na mieste je tiež otázka, ako vymazať tituly zo zoznamu rozpozeraných vecí v kategórii Pozerajte ďalej. Aplikácia bohužiaľ nič podobné neumožňuje. Ak teda chceš zoznam prečistiť, musíš sa v každom titule dostať k záverečným titulkom. Po reštarte aplikácie následne

Sťahuj offline a sleduj obsah aj bez internetu

Veľkú časť obsahu, ktorý Disney+ ponúka, je možné stiahnuť aj pre neskoršie sledovanie offline. Platí to však len pre mobilné zariadenia, pri televízoroch, konzolách a ďalších zariadeniach aplikácia stiahnutie neumožňuje. Stiahnutie je jednoduché, v aplikácii stačí pri želanom titule kliknúť na ikonu so šípkou dole.

Pri sťahovaní obsahu si používateľ môže vybrať kvalitu obrazu, od ktorej sa odvíja aj veľkosť stiahnutého súboru. Služba neobmedzuje, koľko titulov je pre sledovanie offline možné stiahnuť, rozhoduje kapacita zariadenia a používateľské preferencie. Pre jeden účet je možné sťahovať najviac na 10-tich zariadeniach. Stiahnutý obsah je v zariadení dostupný až do jeho vymazania, je však potrebné aspoň raz za 30 dní do účtu sa prihlásiť.

Manažment stiahnutého obsahu je jednoduchý, v aplikácii je mu venovaná samostatná sekcia v dolnom paneli. Tu si používateľ môže prezerať stiahnutý obsah, prípadne ho zo zariadenia vymazať. Služba tiež upozorňuje, že v prípade odhlásenia z účtu bude všetok stiahnutý obsah automaticky vymazaný a po prihlásení bude potrebné stiahnuť ho znova.

Nevynechaj bonusy

Skvelou vlastnosťou Disney+ je aj kategória Bonusov. Nie je dostupná pri každom titule, pri vybranom obsahom ju nájdeš na spodnej lište. Oplatí sa jej venovať pozornosť, neraz totiž obsahuje Blu-ray bonusy, ktoré inde len tak nenájdeš. Bonusy zahŕňajú napríklad vymazané scény, komentár režiséra, krátke dokumenty či zaujímavosti zo zákulisia. Ide jednoducho o skvelú príležitosť dozvedieť sa o obľúbenom obsahu niečo navyše.

Zorientuj sa v knižnici

Knižnica Disney+ síce nie je tak masívna ako je to v prípade Netflixu, napriek tomu obsahuje viac než 1500 titulov. Pri detailnom objavovaní teda budeš mať čo robiť, našťastie je k dispozícii hneď niekoľko možností, ako želaný obsah filtrovať. Najjednoduchším z nich je kategorizácia podľa typu obsahu. Ponuka služby sa opiera o 6 hlavných pilierov, každý z nich má v rámci služby vyhradenú samostatnú sekciu.

Dostaneš sa do nej kliknutím na banner na úvodnej stránke. Každá sekcia má okrem jedinečného dizajnu aj samostatný zoznam kategórií, ktorým sa oplatí venovať pozornosť. K dispozícii je aj ručné vyhľadávanie, ktoré nájde výsledky podľa názvu filmu alebo umelca, za pokročilou lupou Netflix ale Disney+ ďaleko zaostáva.

FonTech

Filtruj obsah podľa žánru

Služba umožňuje aj filtrovanie obsahu podľa žánru, nie je však príliš intuitívne, a pokiaľ o tom používateľ priamo nevie, môže užitočnú funkciu ľahko prehliadnuť. Filtrovanie podľa žánru je možné len v dvoch kategóriách a najskôr je potrebné dostať sa do sekcie Filmy alebo Seriály.

Na PC je táto sekcia v hornej lište, na mobilných zariadeniach ju používateľ nájde po kliknutí na lupu. Následne je podľa filtra možné zvoliť želanú žánrovú kategóriu, pri filmoch poteší aj samostatná sekcia pre 4K filmy. Nájdeš ju na konci zoznamu.

Sleduj obsah s priateľmi pomocou GroupWatch

Vybraní používatelia môžu uvítať aj netradičnú funkciu GroupWatch. Služba skrz ňu umožňuje pozvať do sledovania aj ďalších priateľov. Ide o zdieľanie streamovania, ktoré je synchronizované do jedného streamu.Všetci používatelia teda vidia naraz rovnaký obsah, na ktorý môžu prostredníctvom emotikonov reagovať. GroupWatch podporuje sledovanie pre sedem účtov, na jednom účte môžu naraz sledovať maximálne 4 používatelia. Podmienkou je predplatenie služby na každom z nich.

Pre začatie spoločného sledovania stačí kliknúť na ikonu a pozvať ďalších priateľov, ktorým je potrebné poslať vygenerovaný odkaz. Používateľov môže pozývať iba hostiteľ, streamovanie však môže ovládať každý účastník. Na zariadeniach Apple je možné obsah sledovať aj cez SharePlay počas hovoru cez FaceTime.

Šetri dáta a vyber kvalitu videa

Sledovanie videa cez Disney+ je veľkým žrútom dát, nezabúdaj byť teda pripojený na Wi-Fi. Používateľ si môže manuálne nastaviť spotrebu dát pri sledovaní, a to v troch režimoch. Zmena nastavení má za následok zníženie spotreby dát, zároveň dochádza aj k zníženiu kvality obrazu a zvuku. Približnú spotrebu dát za hodinu sledovania služba uvádza nižšie:

Spotreba dát pri sledovaní Disney+ (za 1 hodinu streamovania)
Režim Najvyššia kvalita Obmedzený Šetrenie dát
Mobilné zariadenia 2,5 GB (Full HD) 2 GB (HD) 0,6 GB (SD)
PC 4,2 GB (Full HD) 1,2 GB (HD) 0,6 GB (SD)
Televízory 7,7 GB (UHD) 2 GB (Full HD) 0,7 GB (SD)

Pre zmenu spotreby dát je potrebné ísť do sekcie profil a vybrať nastavenia aplikácie, kde si používateľ môže vybrať konkrétne možnosti. Tie sa mierne líšia v závislosti od typu zariadenia, nižšie návod na zmenu na zariadeniach Android.

Prispôsob si titulky na mieru

Podobne ako HBO Max, aj Disney+ umožňuje bohaté možnosti nastavenia titulkov. Zmeniť možno prakticky každý jeden aspekt –  od typu písma, cez jeho veľkosť, priehľadnosť a farbu, až po štýl a farbu pozadia. Nastavenie titulkov je pre každé zariadenie rozdielne.

Na smart televízoroch a vo webových prehliadačoch sa vlastnosti titulkov menia priamo počas prehrávania videa. Pri prehrávaní je potrebné vybrať možnosť zvuk a titulky, kde je možné vlastnosti meniť. Pri mobilných zariadeniach, konzolách a ďalších, sa vlastnosti titulkov menia priamo v nastaveniach zariadenia. Presný návod pre konkrétne zariadenia služba spresňuje v sekcii Pomocník.

Kontaktuj zákaznícku linku

Služba je pripravená reagovať aj na prípadné otázky alebo problémy používateľov a ponúka infolinku v slovenskom jazyku. Podporu Disney je možné kontaktovať dvojakým spôsobom – telefonicky na čísle +421 0800 223 112 alebo cez live čet.

Podpora je k dispozícii každý deň od 8:00 do 22:00, pri riešení problému môže pomôcť aj sekcia Pomocník, ktorá obsahuje odpovede na základné otázky. Cez túto sekciu je zároveň možné spustiť aj čet s podporou pre zákazníka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP