V utorok 14. júna na Slovensku bola spustená nová streamovacia služba Disney+. Jej príchod sprevádzala aj netradične silná mediálna kampaň, ktorá diváka lákala na stovky atraktívnych titulov z produkcie Disney, Marvelu, Star Wars, National Geographic a ďalších.

Podobne ako v prípade HBO Max sa však štart Disney+ na Slovensku i v Českej republike nezaobišiel bez komplikácií a viacerých sťažností používateľov. Tí na sociálnych sieťach síce príchod služby vítajú, zároveň však novej platforme nevedia odpustiť viaceré nedostatky.

Najčastejšia kritika smeruje k dabingu

Medzi najčastejšie sťažnosti používateľov patrí chýbajúci dabing pri viacerých populárnych filmoch a seriáloch. Platforma pred príchodom služby sľubovala knižnicu pozostávajúcu z viac než 1 500 titulov. To síce splnila, nie všetky z nich však disponujú aj českým alebo slovenským dabingom, čo viacerých používateľov sklamalo.

Dabing napríklad chýba pri veľkej časti dokumentov z National Geographic, rovnako ako seriálových klasikách ako Futurama, Prison Break, Nezvestní alebo 24. Vyskytli sa tiež prípady, v ktorých je dabing pri sledovaní posunutý a nekorešponduje s dianím na obrazovke.

Používatelia môžu ďalej natrafiť problém, kedy je síce seriál dostupný s dabingom, niektoré vybrané epizódy ale služba ponúka len s titulkami. Týka sa to napríklad vybraných epizód seriálu M.A.S.H. alebo úvodnej časti seriálu Klinika Grace, kde česky dabing absentuje. Ďalšie časti už sú pritom dostupné aj s českým znením.

Čítal si už? 
Naozaj ide o zabijaka Netflixu? Strávil som dva mesiace s Disney+, toto si o ňom myslím

Lokalizácia ku Klinika Grace sa skloňuje aj v ďalšom smere – prvých 9 sérií (s výnimkou úvodnej epizódy) je dostupných v češtine, k zvyšným sériám služba aktuálne ponúka už iba titulky. Posledná 18. séria nie je dostupná už ani s nimi.

Chýbajú aj celé série

Ešte väčším problémom sa pre službu momentálne javí absencia celých sérií populárnych seriálov. Ide napríklad o seriál Akty-X, ktorý je v knižnici Disney+ dostupný len v oklieštenej podobe. Konkrétne služba ponúka jeho 10. a 11. sezónu, k zvyšným sériám sa používatelia momentálne nedostanú.

FonTech

Dôvodom podľa Filmtoro je, že Disney+ k prvým deviatim sériám zatiaľ nemá zakúpené dabingové práva. Spoločnosť si veľkú časť obsahu vytvára vo vlastnej réžii, pri starších filmoch a seriáloch dabingové práva odkupuje od televízií. Práva k Akty-X ešte nie sú vysporiadané, služba prvých 9 sérií bez dabingu a titulkov preto radšej neponúka vôbec.

Z rovnakého dôvodu slovenskí predplatitelia v ponuke služby nenájdu napríklad ani seriál Rýchla rota či Star Wars: The Clone Wars. V českej knižnici Disney+ naopak chýba seriál Gumkáči.

Disney: situáciu riešime

S otázkou, kedy budú na Disney+ dostupné aj úvodné epizódy seriálu, sme oslovili aj zástupcov služby. Sľúbili nám, že situáciu preveria a o dostupnosti nás budú informovať. Potešujúca je však reakcia na dostupnosť dabingu a titulkov.

Ambíciou služby totiž je, aby všetok obsah, ktorý je na platforme k dispozícii, bol dostupný s dabingom a/alebo titulkami, a to slovenskými. Služba tiež avizuje, že pokiaľ slovenský dabing v nejakej podobe existuje, bude v obsahu Disney+ dostupný. To isté platí aj o češtine.

Služba si je zároveň nedostatkov po spustení vedomá a sľubuje, že na náprave sa už pracuje. „Je to obrovské množstvo dát a náš tím intenzívne pracuje na tom, aby to bolo nahodené čo najskôr,“ hovorí v reakcii pre FonTech.sk.

Podobným problémom pri spustení čelila aj konkurenčná platforma HBO Max. Aj v tomto prípade sa časť kritiky týkala chýbajúcej lokalizácie či nedostupných epizód niektorých seriálov. Služba medzičasom viaceré nedostatky napravila. Informovali sme o nich v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP