Od predstavenia veľmi očakávaných grafických kariet od AMD nás delí iba víkend. Avšak niektorí hráči už dostali príležitosť vyskúšať si ich „na vlastnej koži“ a opísať svoje pocity.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

The Radeon Technologies Group usporiadalo mini turné, počas ktorého dávalo nielen hráčom možnosť porovnať grafické karty od AMD a NVIDIE. Jedna zostava bola vybavená grafickou kartou RX Vega a druhá grafickou kartou GTX 1080 Ti. Rozdielne boli aj monitory, pričom v prvom prípade zobrazoval chod hier FreeSync monitor ASUS MX34V a v druhom prípade G-Sync monitor ASUS PG348. Oba monitory pritom bežali na maximálnej obnovovacej frekvencii 100 Hz. Kyle Bennett, šéfredaktor z HardOCP, sa ale rozhodol porovnať grafické testy po svojom, aby si preveril, či na turné náhodou nešlo o biznis.

Nenechaj si ujsť
To najlepšie od Nvidie vs to najlepšie od AMD. Ostrý súboj dvoch obrovských rivalov

Jednotlivé zostavy počítačov preto nazval ako System 1 a System 2 a vybavil ich rovnakými grafickými kartami ako na turné. Ovládače si však nainštaloval sám, aby bol test čo naobjektívnejší. Bennett si kvôli experimentu pozval eSports profíkov, zarytých Twitch streamerov, herných redaktorov a iných testerov. Každý z nich dostal možnosť zahrať si DOOM v rozlíšení 3440×1440 na oboch zostavách bez toho, aby vedel, s akou grafickou kartou má dočinenia. Po dokončení testu sa každý účastník podelil o svoje pocity.

Aj napriek tomu, že cenový rozdiel medzi týmito grafickými kartami je až okolo 300 dolárov (AMD bude lacnejšia), ich výkon je veľmi podobný. Šesť účastníkov rozdiel vôbec nespozorovalo, jeden preferoval grafiku od NVIDIE a traja sa zas priklonili na stranu AMD kvôli lepšiemu zameriavaniu cieľov. Tvrdili, že sa im lepšie mierilo najmä na pohybujúce sa ciele. Uprednostnil by si kúpu grafickej karty od AMD aj ty?

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
50%
Mám to
50%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.
 • Jakub Smolka

  radšej by som Nvidiu

 • Hax

  Tak pokial je ta grafická karta porovnateľna s tou od NVIDIE a cenovo o 300 lacnejšia tak určite áno,čo sledujem tak sa oplatí ísť skôr do AMD,kedysi sa to neoplatilo kvôli tomu že Nvidia ponúkala síce za o niečo vyžšiu cenu o dosť výkonnejšiu grafiku s dobrou úsporou,avšak doba sa zmenila,momentálne Nvidia chce zarobiť na prebale grafických kariet za nehoráznu cenu,z mojho pohladu teda moc dopredu nejdu pretože keď si človek porovná GTX 960 a GTX 1050 tak moc rozdiel nenájde.Taká GTX 1080 Ti to už je niečo iné tam už výkon je ale prečo kupovať tak drahú grafiku keď môžem mať výkonovo to iste pri AMD? Väčšina dáva prednosť skôr značke a vyberú radšej Nvidiu pretože na AMD zanevreli,avšak ľudia zabúdaju že doba ide dopredu,existuje veľa testov a štatistik ktoré dokazujú kvalitu a výkon značky AMD oproti konkurencii čiže keby mám skladať PC tak dám šancu AMDčku miesto prebalenej i7čke od Intelu by som osadil Ryzen a GK RX Vega.Skoro každý si myslí že keď je niečo drahšie tak je to aj lepšie ale to je čistý blud.Treba porovnávať a zaujímať sa o technologicky vývoj,porovnávať PC HW pretože je to potreba,lebo ak napreduje len jedna strana ktorá nemá konkurenciu tak sa neposúva v tom vývoji ako by mala.Treba dať šancu aj iným firmám a nie len do prázdna hejtovať a nadávať na firmy a ich produkty.

 • Michal Zwiržina

  AMD na podujatiach ktore organizovali prezentovalo dve zostavy, ktorych celkova hodnota za vsetky komponenty mala byt rozdielna o 300€, nie rozdiel v cene medzi grafikami. Rozdiel v cene o 300€ nema pomaly ani to co uz predavaju tj. RX 580, takze to je absolutny nezmysel.

  DOOM pouziva Vulkan API, kde ma AMD vyhodu a zaroven absolutne nie je narocny na grafiku tak ci tak, takze je jasne, ze tam AMD mohlo dorovnat 1080Ti.

  Ryzen sa AMD vydaril a je to super. Ale Vega zatial vyzera byt akurat tak velky fail.