Veľká rivalita medzi jednotlivými spoločnosťami panuje v každom odvetví a inak tomu nie je ani pri výrobcoch grafických kariet. Už dlhšiu dobu je známe, že AMD pripravuje pre svojho rivala odvetu v podobe kariet Radeon RX Vega. O týchto novinkách nie je známych príliš veľa detailov, no teraz na svojej ceste po svete ukazujú svoj herný potenciál. 

Spoločnosť AMD prednedávnom odštartovala svoju cestu po vybraných mestách, kde bude s firmou ASUS prezentovať silu svojich nových grafických kariet radu Radeon RX Vega. Tie zatiaľ verejnosť na vlastné oči ešte nevidela a nestane sa tak až do ich predstavenia. Svoj výkon však teraz preukázali v Budapešti, kde mohli účastníci vidieť poprvýkrát tú najlepšiu z nich priamo v akcii. Po hlavnom meste Maďarska budú nasledovať aj ďalšie mestá. Tentokrát ale pôjde o americký Portland a Los Angeles, kde sa dostanú už o pár dní. Aby spoločnosť poukázala na výkon, postavila svoju novú grafickú kartu zoči voči najväčšiemu konkurentovi, NVIDIA GeForce GTX1080.

„Slepé“ testovanie ešte pred premiérou

Svoje schopnosti si tieto grafické karty otestovali pri hraní titulu Battlefield 1 s rozlíšením 3440×1440 pixelov. Vlajková loď od AMD bola testovaná na počítači s procesorom Ryzen 7, no pred očami verejnosti boli obe dôkladne ukryté. Hru mohli prítomní sledovať na zakrivených monitoroch, ale logá ich výrobcov boli taktiež zakryté. Jeden z nich však používal technológiu FreeSync s grafickou kartou Radeon RX Vega a ten druhý G-Sync spolu s NVIDIOU GeForce GTX1080. Žiaľ, pri porovnávaní sa zdalo, že jeden systém za druhým mierne zaostáva, no nebol dostupný žiaden spôsob ako zistiť, ktorý z nich to bol.

NVIDIAzdroj fotografie: YouTube/Marques Brownlee

Nenechaj si ujsť
Dokáže tento rok Intel konkurovať AMD? Pri tejto cene a výkone 16-jadrového Ryzenu to bude mať extrémne ťažké

Karta GTX1080 od spoločnosti NVIDIA však hravo zvládne pri 4K rozlíšení aj obnovovaciu frekvenciu 60 snímkov za sekundu, takže je možné, že práve za ňou nová Vega zaostávala. Rozlíšenie testovanej hry totiž nebolo tak vysoké, aby pri ňom špičková grafická karta od Nvidie „krívala“. Tento malý nedostatok bol rýchlo vyriešený a na prvý pohľad neboli potom viditeľné takmer žiadne rozdiely. Nanešťastie, organizátori si dali záležať aj na utajení obnovovacej frekvencie, a tak nebolo možné vidieť, koľko „fps“ zvládajú oba systémy. Zaujímavejšou informáciou však bolo tvrdenie zástupcov spoločnosti AMD, že medzi ich systémom a tým s konkurenčnou kartou je cenový rozdiel približne 260 €.

Konkurenta porazí cenou

Ak vezmeme do úvahy, že AMD si za monitory s technológiou FreeSync pýta zhruba 170 €, tak vo výsledku dospejeme k rozdielu medzi cenou za jednotlivé grafické karty. AMD Radeon RX Vega by oproti svojmu súperovi mohla byť po predstavení lacnejšia o viac ako 90 €. Bohužiaľ, doteraz nie sú dostupné detailné informácie ako spotreba energie, maximálny výkon či pracovná frekvencia. Nová Vega však zrejme pracuje ešte so staršou technológiou. Bez monitora s FreeSync funkciou teda zrejme nebude mať oproti modelu GTX1080 príliš navrch.

zdroj fotografie: Screenshot/AMD/YouTube

Ten je na trhu už viac ako rok a hráči si ho môžu zakúpiť v rôznych verziách, ktoré dokážu posunúť zážitok z hry na ešte vyšší level. Súboj týchto spoločností je síce viac než napínavý. To, či sa AMD podarí poraziť svojho odvekého konkurenta ukáže až predstavenie nových kariet Radeon RX Vega, ktoré sa bude konať už v najbližších dvoch týždňoch. Veľmi zaujímavá bude rozhodne aj cenovka, ktorá ale môže vypovedať o ich „mierne okresaných“ schopnostiach. Je však príliš skoro na posudzovanie, keďže grafické karty tejto rady od AMD ešte neboli predstavené.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom