Elon Musk a jeho spoločnosť The Boring Company už dávnejšie prišla s nápadom vytvorenia revolučnej dopravy v mestách. Na prvý pohľad to vyzeralo ako ďalší nereálny nápad z dielne Muska, no všetko sa zmenilo pred rokom. The Boring Company dostala povolenie na stavbu prvého tunela vysokorýchlostnej podzemnej dopravy v americkom Los Angeles. Otvárací ceremoniál bol naplánovaný na 10. decembra tohto roka, no dnes už vieme, že termín nebude dodržaný.

Na sociálnej sieti Twitter sa postupne objavili vyjadrenia Muska a samotnej spoločnosti, kde oznámili, že na dokončenie finálnych prác potrebujú ešte zopár dní. V tomto prípade bude oneskorenie otvorenia vcelku prijateľné, nakoľko sa otvárací ceremoniál posunie len na 18. decembra. Po osemdňovom oneskorení však podľa slov Muska nedôjde len k otvoreniu samotného tunela, ale aj k predstaveniu autonómnych prepravných vozidiel a tunelových výťahov.

Prečítajte si tiež!
Elon Musk hlási smutnú správu: Toto je dôvod, prečo raketa Falcon 9 nezvládla pristátie a ocitla sa v oceáne

Je sa na čo tešiť

Čo všetko bude 18. decembra odhalené, nie je detailne známe, avšak jedno je isté – bude to naozaj veľkolepé. Nástup pasažierov pripomína bežnú premávku a stanica zaberie približne priestor jedného parkovacieho miesta. Po nástupe sa však špeciálna prepravná kapsula, ktorá dosahuje maximálnu rýchlosť až 250 km/h presunie pod zem. Deň po slávnostnom otvorení budú úvodné jazdy dostupné aj pre širokú verejnosť a to celkom zadarmo. Následne by mala služba stáť 1 dolár za jazdu.

Cieľom prvého projektu je predovšetkým preprava pre chodcov a cyklistov. Čoraz častejšie sa však spomína aj presun áut, ktorý by mal fungovať na podobnom princípe. Je preto možné, že 18. decembra sa odhalia aj ďalšie informácie o tomto spôsobe dopravy. Isté však je, že prvý tunel vysokorýchlostnej podzemnej dopravy bude otvorený už o pár dní. Tunel predstavuje dĺžku viac než 3 km a nástupná stanica sa nachádza blízko centrály SpaceX v predmestí Los Angeles. Trasa povedie až k štadiónu Dodgers a potrvá približne 4 minúty.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom