Budovanie tunelov pre podzemnú dopravu pokračuje vo veľkom, a to aj vďaka mnohým povoleniam, ktoré neraz skracujú čas potrebný na výstavbu projektu. Najnovším krokom sa Elonovi Muskovi podarilo s pomocou úradov obísť mnohé opatrenia. Vďaka zvláštnemu povoleniu mohla spoločnosť The Boring Company budovať tunely aj pod obývanými oblasťami bez toho, aby s tým súhlasili miestni obyvatelia.

Pri razení tunelov potrebujú spoločnosti mnohé povolenia úradov, ktoré by zaručovali, že neohrozia pri práci ľudí, stavby alebo okolitú prírodu. Kopa papierovačiek však nemusí byť vždy nutnosťou, o čom sa presvedčila aj spoločnosť The Boring Company pri budovaní tunelov v Los Angeles. Mesto Hawthorne totiž udelilo Muskovi špeciálne povolenie, vďaka ktorému mohla jeho firma spokojne odviesť svoju prácu, a to aj napriek tomu, že by sa to nepáčilo obyvateľom domov, pod ktorými bol tunel razený.

Razilo sa aj bez súhlasu ľudí

V prípade Muskových projektov totiž úrady urobili výnimku a udelili im zvláštne povolenie, ktoré umožňovalo, aby spoločnosť The Boring Company konala pri prácach len na základe vlastných enviromentálnych prieskumov. Keďže nebol tunel v Hawthorne razený ako jeden celok, ale bol rozdelený do viacerých častí, neplatili preň tak prísne zákony a podmienky ako v prípade veľkých projektov. Týmto spôsobom sa tak spoločnosť Elona Muska vyhla množstvu ťahaníc na úradoch a mohla rýchlejšie pracovať na razení tunela.

Nenechaj si ujsť
Elon Musk na Twitteri oznámil možnú spoluprácu na konkrétnom produkte s automobilovým gigantom

Ten prechádzal aj popod obývané domy, no vďaka spomenutému povoleniu nemusela mať firma pre vykonanie práce ani súhlas ľudí z miestnej komunity. Mnohí z nich sa o razení tunelu pritom dozvedeli až neskoro a nikto ich o tomto zásahu do pôdy pod ich domami neinformoval. Nikto z tamojších obyvateľov pritom nebude mať z tejto „diery v zemi“ žiaden osoh. Tunel bude totiž využitý iba na podzemnú prepravu osôb a áut medzi dvoma bodmi a zatiaľ nie je prepojený s viacerými stanicami ako to bolo pôvodne plánované.

Elon Musk však chce do tunelov posielať autá pomocou špeciálnych výťahov v garážach. Prvé testovanie tohto nápadu bude na pozemku spoločnosti SpaceX. Zatiaľ je otázne, na ktorých miestach by boli takéto garáže vybudované. Prepojiť s tunelmi všetky domácnosti je takmer nemožné, no neskôr môže The Boring Company ukázať aj ďalšie a lepšie spôsoby pripájania áut do tejto podzemnej dopravy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom