Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V súvislosti s objavovaním vesmíru sme boli v posledných dňoch svedkami samých dobrých správ. Včerajší deň však ukončil túto éru, nakoľko spoločnosť SpaceX prišla s informáciou o tom, že ich nosná raketa sa nevrátila úspešne na zem.

Po mnohých úspešných návratoch raketových jednotiek Falcon 9 tak prichádza smutná správa. Raketa spoločnosti SpaceX vynášala na obežnú dráhu zásobovaciu stanicu, no pri pristávacom manévri sa kvôli nepodarenému pristátiu ocitla v Atlantickom oceáne v blízkosti štartovacieho miesta. Po predchádzajúcich 12 úspešných štartoch a návratoch sa jedná o jedinú situáciu s takýmto koncom.

Prečítajte si tiež!
Sonda NASA sa priblížila k asteroidu, ktorý môže obsahovať základné prvky pre vznik života. Stojíme pred historickým objavom?

Na vine je hydraulické čerpadlo

Prvé problémy boli zaznamenané už 7 minút po štarte. Vďaka kamerám, ktoré sprostredkovali živý prenos, bolo možné vidieť, že niečo nie je v poriadku, nakoľko sa raketa začala nekontrolovateľne otáčať. V prípade pristátia existujú dva spôsoby – pristátie na lodi plávajúcej v oceáne alebo klasické pristátie na betónovej plošine. V tejto situácii bohužiaľ nebola reálna ani jedna z možností.

Známa je už pravdepodobne aj príčina nepodareného pristátia, ktorú na sociálnej sieti popísal Musk. S najväčšou pravdepodobnosťou zlyhalo hydraulické čerpadlo, ktoré ovláda klapky. Tie slúžia na udržanie správnej orientácie a stabilizácie. Aby sa predišlo takýmto komplikáciám, v budúcnosti dôjde k vybaveniu rakiet záložným čerpadlom.

Aj napriek živému vysielaniu počas celej misie nebolo nepodarené odvysielanie pádu k dispozícii. Na to ihneď zareagoval Elon Musk, ktorý sa ospravedlnil a na svojom Twitteri uverejnil hneď viacero videí, ktoré ponúkajú bližšie detaily incidentu.

Samotná misia rakety bola po incidente hodnotená viacerými odborníkmi. Tí sa zhodli na kladnom posudku, nakoľko raketa svoj cieľ v podobe doručenia materiálu splnila. Pomaly sa približuje k ISS a Medzinárodná vesmírna stanica tak s najväčšou pravdepodobnosťou dostane potrebné vybavenie. Spätný návrat je v takomto prípade braný až ako druhoradý.

Čo sa týka samotnej rakety Falcon 9, pristátie vo vode bolo relatívne neškodné, nakoľko nedošlo k závažnejším poruchám a kontakt s centrálou nebol prerušený.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú