Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Po dvoch rokoch od spustenia megabatérie od Tesly v Južnej Austrálii tu máme prvé čísla, koľko financií dokázal miestnym obyvateľom projekt ušetriť. Aj keď prvotným určením batérie bolo eliminovať časté výpadky prúdu v oblasti, nakoniec sa ukázalo, že táto technológia dokáže ročne ušetriť milióny eur, informuje Unilad.

Obyvatelia Južnej Austrálie trpeli v minulosti častými a dlhodobými výpadkami energie, ktoré sa najviac vyhrotili na prelome rokov 2016 a 2017. Elon Musk sa vtedy sám ponúkol, že im poskytne riešenie v podobe výstavby batériovej farmy, ktorá dokáže uchovať až 100 MW elektrickej energie, čo by v prípade výpadku stačilo na zásobu približne 30 000 domácností.

Pri predkladaní svojho projektu dokonca navrhol, že ak sa mu túto batériu nepodarí spustiť do 100 dní od podpísania zmluvy, obyvatelia ju budú mať úplne zadarmo. Musk však projekt dokončil v uvedenom termíne a zhruba po dvoch rokoch od spustenia hlási Hornsdale Power Reserve skvelé výsledky.

David Clarke/Flickr

Ako informuje portál Vice, megabatéria dokázala úspešne ustáť 3 obrovské výpadky energie, ktoré počas tohto obdobia nastali. Okrem toho, že megabatéria dokonale plní svoj hlavný cieľ, navyše dokázala ušetriť financie pri prevádzke elektrickej siete.

Odhaduje sa, že počas dvoch rokov fungovania ušetrila Austrálčanom až 116 miliónov austrálskych dolárov, čo je približne 68 miliónov eur. Toto číslo sa podarilo dosiahnuť aj tým, že do batérií sa ukladá energia získaná výhradne z obnoviteľných zdrojov, ako vietor či slnečné žiarenie. Ukladanie energie do batérií tak predstavuje možnosti, ako úplne nahradiť výrobu energie z fosílnych palív získavaním energie z obnoviteľných zdrojov.

Hornsdale Power Reserve je tak skvelým príkladom, ako môžu batérie v budúcnosti pomáhať nielen pri stabilite siete, ale aj pri jej ekologickej výrobe. Úspech Muskovho projektu v Južnej Austrálii tak zrejme nakopne investorov v podpore ďalších podobných projektov, pre ktoré sú prvoradé zelené čísla a tie Muskova megabatéria rozhodne produkuje.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú