Už dnes môžeme v ponuke niektorých operátorov nájsť televízne programy, ktoré vysielajú svoj obsah v Ultra HD (4K). Reagujú na to aj operátori, ktorí svojim zákazníkom ponúkajú možnosť zakúpiť si 4K set-top-boxy.

Takéto set-top-boxy ponúka napríklad Magio, Antik či Orange. Ako zisťoval portál Živé.sk, poskytovateľ satelitnej televízie, spoločnosť Skylink, takéto zariadenie nechystá zaradiť do svojej ponuky. Namiesto toho vyvíja aplikáciu pre smart televízory.

4K boxy sú zbytočné

Nakoľko veľká časť televízorov, ktoré sa dnes predávajú už 4K rozlíšenie majú, ponúkať takýto box je vraj zbytočné. Dôvod, prečo sa tak spoločnosť rozhodla, je jasný. Všetky dnešné televízory na trhu už majú satelitný tuner, takže zákazníci sú na 4K pripravení. Jediné, čo im stačí, je pripojiť satelitnú anténu.

Skylink zároveň aj dostal ponuku od cestovateľskej televízie Travel XP, ktorá v Ultra HD vysiela a možnosť pozerať ju majú už zákazníci Magia. Jej vysielanie je zatiaľ len v angličtine, no čoskoro by sa malo lokalizovať aj do češtiny a slovenčiny. Do ponuky by ju pritom operátor mohol zaradiť už začiatkom budúceho roka.

Aplikácia zatiaľ len pre Tizen

Ako uviedol zástupca spoločnosti Skylink, vyvíjaná aplikácia má byť spočiatku dostupná len pre televízory Samsung, ktoré majú operačný systém Tizen. Vďaka nej bude môcť používateľ sledovať rôzne programy, využívať sedemdňový archív, videotéku či možnosť pretočenia obrazu. V neskoršom období by sa aplikácie mali dočkať aj majitelia televízorov značky LG, Orava a JVC. O ostatných výrobcov zatiaľ nepadla žiadna zmienka.

skylink aplikácia pre TV
Zobraziť celú galériu (4)
Ilustračná fotografia: Ťuki/TV Joj

Zároveň odpovedal aj na to, prečo sa neinvestuje aj do detských HD programov. Dôvodom má byť hlavne nízka sledovanosť, pretože väčšina starších detí radšej odchádza hľadať obsah na internet. Na otázku, či sa Skylink chystá vytvoriť nejakú vlastnú stanicu s exkluzívnym obsahom, uviedol, že momentálne takýto krok nemajú v pláne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom