Predplatitelia Netflixu si už akosi zvykli, že celovečerné snímky streamovacej služby sa zďaleka nechytajú na kvality jej dokumentárnej a v mnohých prípadoch i seriálovej tvorby. O to viac sme sa preto tešili na napínavú novinku I Care a Lot, v ktorej hlavnú rolu stvárnila oceňovaná Rosamunde Pike (Gone Girl) za výdatnej asistencie Petera Dinklagea (Game of Thrones).

Charizmatická britská herečka bola za úlohu nemilosrdnej a bezcitnej manipulátorky Amy Dunne vo filme Gone Girl od režiséra Davida Finchera nominovaná na Oscara, kedy viacerí kritici jej výkon označili za fenomenálny. Chvály na jej úlohu vlastne išli tak ďaleko, že si jej výkon vo filme vyslúžil prívlastok jednej najzvrátenejších ženských zloduchov všetkých čias.

Slušná zápletka

Rosamunde Pike sa v novinke od Netflixu opäť vracia do úlohy filmovej záporáčky, tentokrát v podobe súdom poverenej zákonnej opatrovateľky Marly Grayson, ktorá svoju pozornosť upriamuje na starších ľudí a chladnokrvne ich oberá o životné úspory a majetok.

Netflix

Plán Marly je jednoduchý. Vyhliadnuť si obeť a za pomoci komplicov presvedčiť súd, že úbohý dôchodca nie je svojprávny a patrí do opatrovateľského centra. Po zverení do odbornej starostlivosti Marla v tichosti rozpredá majetok svojho úlovku a vyhliadne si ďalšiu korisť.

NEPREHLIADNI
Najsledovanejší seriál súčasnosti búra všetky rekordy. Pri poslednej epizóde padli servery streamovacej služby

Hlavná hrdinka pritom pre dosiahnutie cieľa neváha prekročiť hranice svojich možností, morálnych aj fyzických. Riadi sa heslom, že férovou hrou sa človek nikam nedostane a na to, aby ste v živote uspeli musíte v prvom rade poznať samých seba a svoje limity. Buď ste lev alebo ovca.

Zdanlivo bezchybná cesta k zbohatnutiu Marly sa poriadne zamotá po tom, čo si vyhliadne bohatú a na oko zraniteľnú dôchodkyňu Jennifer Peterson (Dianne Wiest). Dáma v rokoch však skrýva tajomnú minulosť a disponuje väzbami na ruskú mafiu, ktorej nešéfuje nikto iný ako hviezda Game of Thrones, Peter Dinklage.

Ten po odhalení Marlinho plánu hlavnej hrdinke najskôr ponúkne cestu von, rýchlo však zisťuje, že Marla sa len tak ľahko nevzdá a je ochotná využiť všetky prostriedky na to, aby bohatú dôchodkyňu udržala v seniorskom centre. Dve neústupné strany sa púšťajú do tichého súperenia, ktoré rýchlo vygraduje do otvorenej vojny.

Skvelí herci s hlúpymi momentami

Režisér J Blakeson svoj film postavil práve na súperení dvoch postáv. Príbeh sa nesnaží o žiadne významné posolstvo, nerozvíja vedľajšie dejové línie ani postavy, ide priamočiaro do cieľa, keď ani jedna zo strán nechce uhnúť zo svojej vytýčenej trasy, až kým nedosiahne svoje.

Hlavným problémom pri sledovaní je, že keďže obe postavy sú podvodníci a pri snahe zbohatnúť sa neboja zájsť ďaleko za morálne hranice bežných ľudí, divák naplno nedrží palce ani jednej z nich a všetko zlé, na čo vo filme postavy natrafia, im tak trochu praje.

Režisér chcel Marlu vykresliť ako ambicióznu a silnú ženskú hrdinku, ktorá zachová chladnú hlavu aj v tých najvypätejších momentoch, občas je však ťažké uveriť, že rýchlemu zbohatnutiu je hlavná postava schopná doslova obetovať život.

Rovnako neveriacky môže divák zdvihnúť obočie pri neefektívnom konaní ruskej mafie, kedy Marlu v druhej polovici filmu sprevádza až príliš veľa šťastných náhod. Predovšetkým za predpokladu, že film Petera Dinklagea zobrazuje ako obávaného a veľmi chladnokrvného človeka.

To však nie je chyba hercov, ale scenára. Je to práve herecké duo Rosamunde Pike a Peter Dinklage, vďaka ktorým film svižne odsýpa do nečakane uspokojivého finále. Obaja umelci naprieč celou, takmer dvojhodinovou minutážou, podávajú skvelé a uveriteľné výkony, ktoré film posúvajú do kategórie príjemných oddychoviek.

Prvá tretina novinky je pritom veľmi svižná a nápaditá. Snímka začína ako sociálna dráma, ktorá upozorňuje na absurditu zákonov a netradičným námetom i skvelou ústrednou postavou okamžite púta divácku pozornosť.

Film satiricky a bez moralizovania demonštruje, ako sa pri troche obratnosti a šarmu dá parazitovať na nastavenom systéme, kde sú obeťami spravidla tí najslabší. Príklad, ako rýchlo sa dôchodca môže ocitnúť v sociálnom zariadení bez toho, aby sa dokázal spojiť s rodinou, vyznieva doslova mrazivo.

Prečítaj si aj
Najlepší film Netflixu? Hviezdne obsadená komédia s DiCapriom naberá ďalšie silné posily

Nanešťastie sa však film postupne presúva do akčných vôd s prvkami jemného sarkazmu a práve v tejto polohe postupne dochádza k útlmu. Čierny humor novinke síce sedí, vďaka množstvu nepravdepodobných náhod a nelogickému konaniu hlavných postáv však dobre nastavená premisa začína rýchlo strácať šťavu.

Záchranou je napokon nepravdepodobné vyvrcholenie, ktoré film z nášho pohľadu opäť vrátilo na správnu koľaj a po dopozeraní nakoniec zanecháva pomerne príjemný dojem.

I Care a Lot je tak vo výsledku sympatickou novinkou postavenou predovšetkým na skvelých hereckých výkonoch ústredných postáv a zaujímavom nápade, s ktorým však tvorcovia vo výsledku nenakladajú najumnejšie. Novinka sa rozhodne radí k vydarenejšej časti filmovej produkcie Netflixu, zároveň ale nejde o nič viac ako slušnú jednohubku, čo je vzhľadom na herecké obsadenie škoda.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom