Seriálová udalosť roka je za nami a Zaklínač sa počas uplynulého víkendu objavil na Netflixe so svojou druhou sériou. Na jej príchod nás nabudili aj nadšené prvé ohlasy, ktoré hovorili o podstatne kvalitnejšej a veľkolepejšej záležitosti ako pri predchodcovi spred dvoch rokov. Zaklínača sme si nenechali ujsť ani my, toto je 8 vecí, ktoré nám pri sledovaní druhej sezóny učarovali alebo nás naopak sklamali.

Páči sa nám: Prehľadnejší dej a temnejší tón

Azda najväčšia kritika fanúšikov pri prvej sérii smerovala na chaotické skákanie v čase a nekonzistentnosť deja. Situácia napokon zašla až tak ďaleko, že Netflix musel vydať oficiálneho sprievodcu prvou sériou, kde bolo divákom jasne vysvetlené, ako na seba epizódy nadväzujú.

Nič potrebné v pokračovaní našťastie nebude treba. Dej druhej série je omnoho jednoliatejší, seriál už viac necestuje v čase, ale rozpráva súvislý príbeh odohrávajúci sa na viacerých častiach kontinentu.

moviestillsdb.com

Aj tentokrát však sledovanie vyžaduje plnú divácku pozornosť. Príbeh je totiž rozvetvený na tri hlavné linky a spravidla je rozprávaný očami Geralta, Ciri a Yennefer. Doplnkom je dejová odbočka v Cintre, kde domine Fringilla a Cahir.

Skoky medzi miestami a postavami sú preto časté, v pozadí navyše medzi jednotlivými kráľovstvami prebieha boj o moc, o ktorom rovnako treba mať aspoň základný prehľad, keďže bude hrať veľkú rolu v nadchádzajúcich sériách.

Páči sa nám tiež temnejší a dospelejší tón rozprávania. Už prvá epizóda, ktorá sa miestami nesie takmer v hororovom duchu, zo strany tvorcov naznačuje nový smer rozprávania a badať ho možno aj v ďalších častiach. Druhá séria je omnoho tmavšia, atmosféra je hutnejšia a úbytok cítiť aj v oblasti humoru a odľahčených momentov. Za nás to funguje.

Nepáči sa nám: Skákanie z miesta na miesto

Čo za nás naopak nefunguje je chaotické skákanie z miesta na miesto, častokrát len kvôli pár bezvýznamným dialógom. Na kontinente sa toho deje veľa, nie vždy však snaha tvorcov informovať diváka o všetkom padá na úrodnú pôdu. Skoky medzi postavami sú za nás až priveľmi časté, neraz sme si želali, aby sa scenáristi dlhšie držali jednej linky a nasilu tak nekúskovali rozprávanie.

netflix

Špeciálne to platí o príbehu Yennefer, ktorý nás zďaleka neuchvátil tak veľmi ako postavy Geralta a Ciri. Určite by sme sa neurazili, ak by väčšia pozornosť bola venovaná práve zmienenej dvojici, prípadne nahliadnutiu do politických a mocenských súbojov. Trestuhodne nevyužitý je aj potenciál Dijkstru, ktorý v seriáli zďaleka nenapĺňa svoj plný potenciál.

Páči sa nám: Kaer Morhen a výcvik Ciri

Už pred premiérou druhej sezóny bolo jasné, že jej veľká časť sa bude odohrávať v zaklínačskej pevnosti Kaer Morhen, kam Geralt vezme Ciri, aby ju ukryl pred svetom a podrobil výcviku. Nové pôsobisko do seriálu nesmierne pasuje a trénovanie tvrdohlavej Ciri patrí vôbec k najlepším častiam nových epizód.

netflix

Tvorcovia navyše Kaer Morhen využívajú ako príležitosť rozpovedať viac o Geraltovi i Zaklínačoch ako takých. V zábleskoch tu predstavujú mladého Geralta, hovoria o vyplienení pevnosti, aj o príprave nechválne známych lektvarov.

Drevené stĺpy okamžite evokujú nostalgiu z hier, tvorcovia sa vyhrali aj s cvičiskom, kde Ciri trénuje – to nám naopak pripomenulo historickú klasiku Prvý rytier s Richardom Gereom. V každom prípade patrí výcvik Ciri a dejová linka na Kaer Morhem k najlepším častiam druhej série.

Nepáči sa nám: Masívny odklon od predlohy
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú