Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Zaklínač od Netflixu v podaní Henryho Cavilla patrí v tomto roku k tým najočakávanejším seriálom a premiéra druhej série je už oddnes dostupná na Netflixe aj pre Slovákov.

Geralt z Rivie, zvaný aj Biely vlk, od spisovateľa Andrzela Sapkowského sa na Netflixe teší veľkej obľube, aj preto sme mali v tomto roku možnosť vidieť animovaný seriál The Witcher: Nightmare of the Wolf z Witcher univerza a na ceste už sú aj ďalšie projekty.

Na čom si užiješ dokonalý zvuk s OLED televízorom?

Kúp si televízor OLED spolu so soundbarom alebo WiFi reproduktorom a získaj cashback vo výške nákupnej ceny audio produktu späť.

POZRI SI CELÚ–>PONUKU<–

Zatiaľ čo na tie si budeme musieť ešte nejaký čas počkať, druhá sezóna Zaklínača je na spadnutie. Naplánovaná je na 17. decembra, aby boli sviatky Vianoc pre priaznivcov ešte o čosi pestrejšie, aj keď väčšina zo skalných fanúšikov to pravdepodobne stihne zhltnúť hneď po vydaní.

Očakávania sú obrovské a ak už si obhrýzaš nechty z nedočkavosti, môžeš zatiaľ siahnuť po našom obsiahlom článku, kde sme zhrnuli všetko, čo by si mal pred premiérou vedieť. Nestačí? Tak si pripomeň prvú sériu výberom tých najlepších zaujímavostí, ktoré si o Zaklínačovi pravdepodobne nevedel.

Netflix nebol prvý

Príbehy Geralta z Rivie sa vo filmovej či seriálovej podobe objavili ešte predtým, než sa látky chopil Netflix. Podľa IGN si pôvodný film The Hexer z roku 2001 (v poľštine označený ako Wiedźmin) odniesol poriadnu vlnu kritiky, aby si značka na TV obrazovkách aspoň sčasti napravila reputáciu o rok neskôr 13 dielnym seriálom.

Ten bol kritikou aj divákmi prijatý síce o čosi lepšie, ale skutočné nadšenie divákov priniesol až Netflix s jeho adaptáciou z roku 2019.

TMDB.org

Tvorcovia nechceli novú Hru o tróny

Prvá séria Zaklínača vyšla v čase, keď ikonická Hra o tróny práve končila. Ľudia preto prirodzene začali oba fantasy seriály porovnávať. Tím okolo Bieleho vlka sa preto snažil, aby ich seriál nevyznel ako kópia Západozeme.

Tak napríklad kastingov sa nesmeli zúčastniť herci, ktorí si zahrali v Hre o tróny. Andrzej Sapkowski zase na poľskom Comic Cone vyhlásil, že jeho úlohou na pozícii poradcu seriálu je zabezpečiť, aby sa na obrazovke v žiadnom prípade neobjavil spievajúci Ed Sheeran. 

HBO

S príchodom druhej série sa ale jednému šťastlivcovi z Hier o tróny predsa len podarilo do seriálu dostať. Ide o Kristofera Hivju, charizmatického Islanďana, ktorého si diváci zo seriálu od HBO pamätajú ako drsného Tormunda.

V Zaklínačovi stvárni postavu Nivellena zo Sapkowského poviedky A Grain of Truth a s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde len o menšiu epizodickú postavu. Rukopis na oboch seriáloch nesie aj známy Slovák, o tom ale až neskôr.

Knižný Zaklínač vyzerá podstatne inak

V knižnej predlohe od Andrzeja Sapkowského nebol Geralt z Rivie vôbec taký fešák, akého nám predstavil Netflix. Pôvodne je Geralt chudý, má nepríjemný hlas a desivé žlté oči.

Tiež by mal mať po celom tele množstvo nepekných jaziev z predchádzajúcich bojov s príšerami, no v seriáli mu z nich zanechali len malú časť. O čosi viac sa potom podobá jeho hernej podobizni.

YouTube

Geralt nie je z Rivie

Geralta všetci poznajú ako zaklínača z Rivie, ale v skutočnosti pochádza z kráľovstva Kaedwen. Na odporúčanie Vesemira, vodcu zaklínačskej školy Vlka, si mali všetci Zaklínači vymyslieť k menu dodatok, ktorý by pôsobil v očiach klientov dôveryhodnejšie.

Za svoje rodisko si tak zvolil Riviu, odkiaľ pochádza aj kráľovná. Nezostalo len pri mene a zakrátko mu prispôsobil aj svoj akcent pre prípad, že by niekto pochyboval o autenticite.

Moviestillsdb.com

Henry Cavill všetkých otravoval

Nie je tajomstvom, že Cavill je vo svojom voľnom čase vášnivým gamerom a sériu hier Zaklínač od štúdia CD Projekt RED vždy miloval. Akonáhle zistil, že Netflix plánuje natáčať seriál, začal vraj bombardovať svojich agentov, aby mu zjednali schôdzku so showrunnerkou seriálu Lauren Schmidt Hissrich. A to ešte v čase, keď ani nebol hotový scenár a do kastingov bolo ďaleko, informuje Vulture.

Schmidt Hissrich sa potom dokonca nechala počuť, že Cavill bol neuveriteľne otravný a nakoniec súhlasila so stretnutím ešte predtým, než vôbec začala na seriáli pracovať. Nič však nemal vyhraté.

TMDB.org

Kastingu sa na úlohu Geralta zúčastnilo viac než 200 hercov, ale Schmidt Hissrich postupne pri písaní prvej série dochádzalo, že svojho Zaklínača už našla.

Cavill, neoblomný vo svojom presvedčení rolu získať, medzičasom stále bombardoval svojich agentov, aby tvorcov zasypávali správami. Podarilo sa a zvyšok je minulosťou.

Kaskadéri mali smolu

Po všetkom, čo Henry Cavill urobil pre to, aby získal rolu mäsiara z Blavikenu, asi nikoho neprekvapí, že celé natáčanie veľmi prežíval. Keď mu producenti ponúkli kaskadéra, okamžite odmietol.

Taktiež mal na pľaci k dispozícii 4 meče, s ktorými počas prestávok trénoval, zvykal si na ich hmotnosť a správanie v ruke a dokonca si niekoľko mečov zaobstaral aj domov, aby si mohol svoje šermiarske schopnosti zlepšiť kedykoľvek ho napadne.

Doma vraj tiež spal v košeli, ktorú Geralt v seriáli nosí. Dôvodom bolo, aby vyzerala obnosenejšie a použito. Takto to má vyzerať.

Aj so slovenským rukopisom

Bojové scény v prvej sérii mal na starosti Slovák Vladimír Furdík, ktorého poznáme napríklad ako Night Kinga zo seriálu Hra o tróny. Ešte predtým sa ale v Hollywoode stal známym ako špičkový kaskadér.

Počas natáčania Zaklínača mal okrem choreografie na starosti aj osobný tréning Henryho Cavilla a podľa jeho slov sa herec zhostil úlohy bravúrne: „Nepoznám žiadneho herca, ktorý by bol tak dobrý s mečom ako Henry. Tiež nepoznám nikoho, kto by sa dokázal naučiť choreografiu za dve hodiny.”

Aj preto nás mrzí, že sa čas v seriáli pre Vladimíra Furdíka naplnil a v druhej sérii už z jeho nápadov nič neuvidíme. Len dodáme, že Furdík, paradoxne, nepripravil choreografiu z divácky najlepšie hodnotenej bojovej scény v Blavikene.

O jej napísanie sa podľa portálu Redanian Intelligence v prvej časti postaral Wolfgang Stegemann. Toho si Cavill na natáčanie dotiahol sám z filmu Mission Impossible: Fallout, na ktorom spoločne pracovali.

Zaklinac
Netflix

Henry Cavill pri nakrúcaní takmer oslepol

So stvárnením Geralta išiel Henry Cavill až za hranicu bolesti. Počas natáčania napríklad niekoľko dní nepil vodu, aby sa mu stenčila koža a viac mu pod ňou vynikli svaly. Pochopiteľne sa potom dostavila dehydratácia, no je tu ešte jeden príklad odhodlania spraviť pre úlohu čokoľvek, a ten Cavilla skoro pripravil o zrak.

Pre dosiahnutie žltej farby očí podľa predlohy musel Cavill pravidelne nosiť kontaktné šošovky. Spočiatku šlo všetko hladko a na hercov zdravotný stav dohliadala oftalmologička.

Keď sa ale natáčanie presunulo na Kanárske ostrovy, začali sa prejavovať problémy. Vzduch obsahoval zvýšené množstvo sopečného prachu, ktorý oči oveľa viac vysúšal a dochádzalo k ich mechanickému poškodzovaniu.

Oči sú totiž jedinou časťou ľudského tela, ktorá si berie kyslík priamo zo vzduchu namiesto z krvi, takže pri dlhodobom nosení šošoviek v kombinácii s vulkanickým produktom zachádzajúcim pod šošovky nastávalo nielen vysúšanie, ale aj nepríjemné škriabanie sliznice oka.

Podobné problémy začal pociťovať aj Henry Cavill, ktorý si však aj napriek odporúčaniam poradcov nechcel dávať šošovky dole – aj napriek bolesti a únave si myslel, že to po čase prejde.

Počas prestávok sa radšej začal ukrývať v tieňoch, aby očiam doprial odpočinok. Až po tom, čo mu doktorka jasne načrtla vážnosť situácie a možnosť oslepnutia, si tvrdohlavý Cavill konečne šošovky z očí vybral.

Situácia sa začala zlepšovať, akonáhle ich nosil len pár hodín do dňa. Nebyť odbornej lekárskej starostlivosti, o Henrym Cavillovi by sme dnes možno písali ako o slepcovi.

Yennefer je skutočne Yennefer

Podobne ako Henry Cavill, aj herečka Anya Chalotra stvárňujúca krásnu a nevyspytateľnú čarodejnicu Yennefer z Vengerbergu, prežívala svoju rolu veľmi intenzívne a chcela pôsobiť autenticky.

Hoci jej réžia ponúkla dublérku pre natáčanie nahých a erotických scén, Anya odmietla. Chalotra považovala za nutné, aby to bola ona, kto bude Yennefer hrať vo všetkých scénach. Aj v reči tela je totiž podľa herečky množstvo emócií a nezostalo jej tak nič iné, než odhodiť šat. Miestami dokonca všetok.

Netflix

Hlavná hviezda bola až druhá

Hoci je vo svete filmu zvykom, že je vždy ako prvá obsadená ústredná postava seriálu, v Zaklínačovi na to šli inak. Zatiaľ čo Henry stále písal producentom a dúfal vo svoje obsadenie, riaditeľka kastingu Sophie Holland mala už dávno jasno o herečke, ktorá bude perfektnou Yennefer.

Holland totiž ešte pred výberom hercov stretla Chalotru na kastingu pre iný projekt a okamžite podľa vlastných slov vedela, že práve našla svoju čarodejnicu.

Geralt mal rozprávať omnoho viac

Henry Cavill si chválu za stvárnenie Geralta vyslúžil aj skvelou rečou tela či krátkymi odvrknutiami. Podľa portálu Screen Rant však mal byť Geralt pôvodne podstatne zhovorčivejším.

Keď však producenti natočené scény editovali, zistili, že Henry Cavill dokáže mnohé povedať len svojím postojom a výrazom tváre. Padlo tak rozhodnutie, že Geralt bude mĺkvejší. Viac ako polovica natočených dialógov preto putovala do koša.

TMDB.org

Naučil sa hrať na lutne

Popri Geraltovi a Yennefer si diváci obľúbili aj potulného Zaklínačovho spoločníka – očarujúceho barda Marigolda, ktorý je majstrom v hre na lutne.

Menej známa už je skutočnosť, že herec Joey Batey, ktorý Marigolda v seriáli hrá, sa pred absolvovaním kastingu na netradičnom hudobnom nástroji skutočne naučil hrať.

Na kasting sa potom dostavil už ako skúsený hráč, čím tvorcom dokonale vytrel zrak a okamžite rolu veselého a trochu otravného trubadúra získal.

Srdcia fanúšikov si získal aj prevedením chytľavej piesne Toss a Coin to Your Witcher, ktorá sa stala okamžitou klasikou. O úspechu svedčí aj fakt, že skladbu prerobilo hneď niekoľko uznávaných umelcov a YouTuberov.

Pieseň ťaží z majstrovskej kompozície, stredovekého nádychu a kombinácie viacerých nástrojov, ako aj z popovej chytľavosti. O celý soundtrack k prvej sérii vrátane Marigoldovej vyspevovačky sa postarala dvojica skladateľov Sonya Belousova/Giona Ostinelli.

Aby toho nebolo málo, pieseň Toss a Coin to Your Witcher sa objavila aj v populárnej česko-slovenskej VR hre Beat Saber.

Zahrala si tu aj veteránka z hier

Pre herečku MyAnnu Buring, ktorá si v seriáli zahrala Tissaiu de Vries, rektorku školy pre čarodejnice v Arethuse, nebolo nakrúcanie seriálu prvým pracovným stretnutím s Geraltom z Rivie.

Objavila sa napríklad už v hre Zaklínač 3: Divoký hon, kde svoj hlas prepožičala éterickej Anne Henriette, kňažnej z Toussaintu, ktorá do svojej krajiny Zaklínača povolala, aby vyšetril vraždy šľachticov.

YouTube (screenshot)

Yennefer išla cez bolesť

Pri natáčaní scén, v ktorých mala mladá Yennefer zdeformovaný chrbát a tvár, musela herečka Anya Chalotra nosiť protézu chrbta a chránič úst, ktorý jej však spôsoboval v ústach boľavé vredy. Podľa jej vlastných slov fungoval chránič aj napriek bolesti dokonale.

Nútil ju stále sa pozerať dole a cítila sa kvôli nemu veľmi neisto. Herečka tiež popísala, že jej bolesť z vredov pomohla stvárniť aj dospelú čarodejnicu, pretože aj Anya stále pri nakrúcaní spomínala na bolesť, ktorú zažila ako mladá Yennefer.

YouTube (screenshot)

Netflix vydal sprievodcu časovou líniou

Pre mnohých divákov sledujúcich prvú sériu Zaklínača bolo náročné orientovať sa v prelínajúcich sa časových linkách príbehu. Aj preto sa Netflix rozhodol zverejniť oficiálnu časovú os tak, aby sa v počiatočnom chaose mohli lepšie orientovať.

Postupnosť deja podľa epizód v skratke: 2, 3, 1, 2, 4, 3, 4, 5, 6, 7, 1, 7, 1 a 8. Jednoduché, nie?

Cirillu mal stvárniť niekto úplne iný

Herecké obsadenie vzbudilo ešte pred premiérou prvej série medzi fanúšikmi poriadne vášne, no aj napriek tomu bola Freya Allan ako princezná Cirilla prijatá nečakane pozitívne. Len málo ľudí však vie, že pôvodne mala v seriáli stvárniť inú, podstatne menšiu úlohu.

Samotná herečka dokonca do poslednej chvíle nevedela, koho si v seriáli zahrá a spočiatku bola obsadená ako Marilka, epizodická postava z prvej časti. Už na druhý deň ale dostala telefonát, aby sa prišla ešte ukázať ako Ciri a rola nakoniec pripadla jej. Celkom príjemné prekvapenie.

Zaklinac
Netflix

Biele vlasy majú svoj význam

Osudy Geralta a Ciri sú síce prepojené, ale ich snehová pokrývka hlavy s tým nesúvisí. K bielym vlasom prišli každý iným spôsobom a zatiaľ čo Geralt ich získal ako pamiatku na rituál Skúška tráv, pri ktorom sa z neho mutáciami stal silnejší a vyvinutejší jedinec, Ciri zdedila vlasy po matke a babičke.

Skúšku tráv mnohí adepti na zaklínačské remeslo neprežijú a zostanú len tí najsilnejší, čo bol aj Geraltov prípad.

Kombináciou podaných toxínov tak mohol získať nielen nadľudské schopnosti ako zlepšené reflexy, zmysly, metabolizmus alebo schopnosť  požívať špeciálne elixíry, ale zmeny sa prejavili aj na vzhľade. Okrem žltých očí mu tak napríklad z vlasov úplne vymizol pigment, aby sa zrodila legenda o Bielom vlkovi.

Pokiaľ ide o Ciri, farba vlasov je v jej prípade dedičná. Musíme ale rozlišovať medzi knižnou predlohou, hrami aj seriálom, pretože v Sapkowského verzii má šedé vlasy, teda v prechodnej farbe medzi bielou a čiernou.

Ide o cielené spojenie bielych vlasov Geralta s čiernymi vlasmi zdobiacimi Yennefer. V knihách tak mala šedé vlasy nielen Ciri, ale aj jej matka Pavetta a stará mama Calanthe. Aby sme boli úplne presní, popolavé vlasy a smaragdové oči sú dvomi hlavnými znakmi žien z tejto línie.

Tvorcovia chceli potešiť aj herných fanúšikov

Nahého Geralta vo vani si mohli hráči užiť v hernom spracovaní Zaklínač 3 z roku 2015. Postupne táto scéna prerástla do meme materiálu a dokonca sa dostala aj do seriálového Zaklínača. A to nie raz, ale hneď dvakrát, konkrétne v epizódach 4 a 5.

Server Collider informuje, že sa tvorcovia rozhodli túto ikonickú scénu zahrnúť ako požmurknutie po hráčoch, ktorí napríklad nečítali knihy, no postavu zaklínača milujú. Henry Cavill bol s výsledkom ale mierne sklamaný, pretože si nemohol z vane vyložiť aj nohy a predviesť Geralta tak, ako by si hráči (vrátane Cavilla) priali. Scéna sa dokonca objavila aj v poľskom filmovom spracovaní Wiedźmin z roku 2001.

YouTube (screenshot)

Jazyk starších skutočne existuje

Vybudovanie fiktívneho sveta sa často nezaobíde bez fiktívneho jazyka. Andrzej Sapkowski preto vo svojich knihách vytvoril archaický jazyk používaný predovšetkým elfami a v menšej miere aj dryádami, sirénami, mágmi či inými vzdelancami.

O jeho seriálovú podobu sa potom postaral expert David J. Peterson, ktorý už mal podobnú skúsenosť z Hry o tróny, kde vytvoril jazyk Dothrakov a Valyrijcov. V Zaklínačovi sa mu predlohou stali nemčina, waleština, írčina aj latinčina. A aj keď ním už vo fiktívnom svete veľa jedincov nehovorí, stále je využívaný napríklad počas kúzlenia či pri rituáloch.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú