Batérie pre elektromobily už dve desaťročia stavajú na tekutých elektrolytoch, ktoré postupnými vylepšeniami priniesli vyššiu výkonnosť a nižšie náklady. Avšak pre zásadný pokles cien elektrických vozidiel, potrebný na ich konkurencieschopnosť s tradičnými vozidlami, je potrebná úplne nová koncepcia.

Odborníci v oblasti inovácií teraz vidia riešenie v keramických batériách. Táto technológia by mohla zmeniť pravidlá hry, píše CleanTechnica.

Bezpečnejšia a výkonnejšia alternatíva

Keramické batérie, známe aj ako „sklenené batérie“, nahrádzajú horľavé tekuté elektrolyty v lítium-iónových batériách pevnými materiálmi. Táto technológia je nielen bezpečnejšia, ale aj šetrnejšia k životnému prostrediu. Prvý významný pokrok v tejto oblasti nastal v roku 1985 zásluhou Hitachi. Napriek tomu technológia získala väčšiu pozornosť až v roku 2017, keď výskumníci z Texaskej univerzity predstavili elektrolyt na báze skla, vyvinutý pod vedením priekopníka lítium-iónových batérií Johna Goodenougha.

Dnes je na čele komercializácie tejto technológie taiwanská firma ProLogium. Spoločnosť len nedávno získala certifikáciu od nezávislej inšpekčnej firmy TÜV Rheinland pre svoju lítium-keramickú batériu. Výsledky testov ukázali špičkovú energetickú hustotu 811,6 Wh/L a 359,2 Wh/kg, čo predstavuje významné zlepšenie oproti predchádzajúcemu modelu certifikovanému v marci.

ProLogium

Rýchly pokrok a globálne ambície

ProLogium prekonala vlastné očakávania, keď zvýšila výkonnosť svojich batérií o 8,36 % (objemová hustota) a 11,90 % (gravimetrická hustota) len v priebehu niekoľkých mesiacov. Táto dynamika je výsledkom 18-ročného výskumu a inovácií. Medzi najväčšie úspechy patrí napríklad keramická vrstva bez separátora a 100 % kremíková anóda.

ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE ->>>

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú