Slovenské kiná síce zostávajú zatvorené, už zajtra však svetovú premiéru hlási jeden z najočakávanejších filmov roka a pokračovanie sci-fi legendy, Matrix Resurrections. Vybrané médiá už mali možnosť film vidieť a príliš zhovievavé k filmu veru nie sú. Práve naopak.

Nový Matrix si z niektorých recenzií odnáša až šokujúco nízke čísla. Prvé ohlasy sa síce rôznia a kým niektoré média filmu udeľujú 3 / 10, iné sa neboja dať plnú paľbu a hovoria o bezchybnom pokračovaní.

Na čom si užiješ dokonalý zvuk s OLED televízorom?

Kúp si televízor OLED spolu so soundbarom alebo WiFi reproduktorom a získaj cashback vo výške nákupnej ceny audio produktu späť.

POZRI SI CELÚ–>PONUKU<–

Celkovo však na portáli Metacritic momentálne pri novinke svieti veľmi priemerné skóre 65 / 100, čo je vzhľadom na očakávania sklamaním. Čo teda nový Matrix robí dobre a kde naopak zaostáva?

Neoriginálny a zbytočný?

Častá kritika prekvapivo smeruje k akcii, ktorá je podľa opakujúcich sa názorov len priemerná a za originálom ďaleko zaostáva. Film síce dobre začína a rýchlo navodzuje nostalgiu, čoskoro však začína strácať šťavu a vo výsledku do univerza nič nové neprináša.

TMDB

Portál IGN napríklad hovorí, že nový Matrix predstavuje viacero zaujímavých konceptov, ich finálne prevedenie ale označuje za úbohé a celkovo hovorí o „smiešne zlom“ filme.

K názoru sa prikláňa aj Guardian, ktorý v recenzii píše o radosti vidieť späť Nea aj Trinity, no nadšenie kvôli mizernému príbehu čoskoro odpadá. Film podľa recenzenta čoskoro skĺzne do absurdných rovín a dejovo častokrát nedáva zmysel.

Otestuj svoje vedomosti
Poznáš dokonale každé zákutie Matrixu? Dokáž to a daj tento náročný kvíz na 100%, zvládne to len málokto

Najhoršie hodnotenie, iba 2,5 / 10, Matrixu udeľuje New York Post. Ten kritizuje prakticky všetko okrem Carrie-Anne Moss, film označuje za zúfalo neoriginálny a hovorí, že diváci sa pri sledovaní pristihnú, že by omnoho radšej sledovali Johna Wicka. Zároveň otvorene hovorí o konci kedysi slávnej filmovej značky.

Druhá strana mince

Pozitívne snímku naopak hodnotí napríklad portál Slant. Príbeh síce označuje za love-story a naznačuje, že režisérka Lana Wachowski možno až príliš stavila na istotu, hovorí však o znamenitej filmovej novinke s prvotriednym vizuálom a sympatickými novými tvárami.

Pomerne zvláštne k hodnoteniu pristúpil web Globe and mail. V hodnotení Matrixu udeľuje 95 bodov zo 100, označuje ho ale prívlastkami ako čudný, zábavný, romantický, chaotický či násilný. Novinka v divákoch podľa recenzie evokuje všetky tieto pocity a je hodnotným prídavkom značky.

Slová chvály opakovane smerujú k ústrednej dvojici Keanu Reeves a Carrie-Anne Moss, ktorí ani po rokoch nestratili nič zo svojho čara a chémia medzi nimi naďalej funguje.

Celkovo sa teda dá povedať, že hodnotenia sa líšia v závislosti od toho, ako komu film sadol. Priemerné hodnotenia sú pomerne prekvapivé, celkový konsenzus ale je, že Matrix vo veľkom stavia na nostalgiu a komu sa páčil pôvodný film a pokračovania až tak nie, mohol by si prísť na svoje.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú