Do začiatku premiéry jedného z najočakávanejších hitov tohto roka Matrix Resurrections ostávajú už len dva týždne a pre viacerých fanúšikov to bude epická udalosť roka. Akciou opäť nabité sci-fi by sa malo podľa všetkých dostupných informácií niesť na výrazne nostalgickej vlne a duch pôvodnej série je cítiť z každého záberu.

Na čom si užiješ dokonalý zvuk s OLED televízorom?

Kúp si televízor OLED spolu so soundbarom alebo WiFi reproduktorom a získaj cashback vo výške nákupnej ceny audio produktu späť.

POZRI SI CELÚ–>PONUKU<–

Prečo sa pôvodná trilógia stala kultovou a tak obľúbenou si teraz môžeš pripomenúť v našom kvíze, ktorý preverí znalosti aj toho najvernejšieho fanúšika. V prípade, že budeš chcieť prídavok, môžeš si čas do premiéry štvrtej časti skrátiť naším článkom, kde sa dozvieš všetky detaily o novom pokračovaní.

1. Pilulku, ktorej farby si Neo zobral od Morphea v prvej časti?

kvíz Matrix TMDB
Správne! Nesprávne!

V kľúčovej scéne prvej časti Matrixu sa Neo stretáva s Morpheusom, ktorý mu chce odkryť krutú pravdu o ľudskom svete. Neo si preto musel vybrať červenú pilulku.

2. Pod akými pôvodnými menami natočili sestry Lilly a Lana Wachowski prvý diel Matrixu?

Matrix kvíz TMDB
Správne! Nesprávne!

Sesterské režisérske duo Lilly a Lana Wachowski sú aktuálne transrodové ženy. Preto sú v titulkoch pôvodných dielov ako režiséri uvedení Larry a Andy Wachowski.

3. Kto sú agenti vo svete Matrix?

Matrix kvíz TMDB
Správne! Nesprávne!

Agenti vystupujú vo svete Matrix ako senzitívne programy, ktoré sa môžu presúvať dovnútra a von z akéhokoľvek softvéru, ktorý je stále pevne pripojený k systému. Sú zároveň strážcami chrániacimi Matrix pred kýmkoľvek alebo čímkoľvek, čo by ho mohlo odhaliť falošnú realitu a narušiť fungovanie Matrixu.

4. Prečo sa Morpheus zaujíma o Nea?

Matrix kvíz TMDB
Správne! Nesprávne!

Neo (narodený ako Thomas A. Anderson) je vo svete Matrixu známym kyberzločincom a počítačovým programátorom, ktorého Morpheus hľadá už dlhé roky. Snaží sa ho nájsť, pretože verí, že je predurčený stať sa vyvoleným, ktorý oslobodí všetkých ľudí napojených na Matrix a pomôže vo vojne poraziť stroje.

5. Na aký účel slúžia strojom ľudia napojení na Matrix?

Matrix kvíz YouTube/Screenshot
Správne! Nesprávne!

Premisa kultového sci-fi Matrix je legendárna – čo ak je celý váš život len dobre vykonštruovaná lož? V ďalekej budúcnosti svetu dominuje vojna medzi ľuďmi a strojmi a ľudia sú držaní v moduloch pripojených k Matrixu, prepracovanej simulácii sveta ako ho poznáme. Stroje tak učinili netradičné rozhodnutie, aby prežili – vyrábať bioelektrickú energiu z ľudského tela a jeho tepla. Ľudia sa tak vo filme stávajú akýmisi batériami pre stroje.

6. Ktoré z týchto strojov slúžia na elimináciu ľudí žijúcich mimo Matrix?

Matrix kvíz YouTube/Screenshot
Správne! Nesprávne!

Autonómne smrtiace stroje Sentinels, označované aj ako „chobotnice“, hliadkujú v starodávnych kanáloch a chodbách opustených pôvodných ľudských miest. Ich úlohou je hľadať a zničiť posledných ľudí mimo Matrixu, ktorí sa v týchto priestoroch pohybujú väčšinou za pomoci vznášadiel.

7. Kto zradil posádku Nebuchadnezzar a Morpheovu skupinu v prvej časti Matrixu?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Ikonický zloduch agent Smith sa v prvej časti všemocne snažil zničiť hlavné mesto posledného zvyšku ľudstva. Získať informácie o hlavnom počítači mesta mu pomôže Cypher, člen posádky vznášadla Nebuchadnezzar. Cypher uzavrel dohodu so Smithom, že ho vráti do Matrixu a vymaže všetky jeho spomienky výmenou za zajatie Morphea.

8. Kde sa nachádza posledné pôvodné ľudské mesto Zion?

Matrix kvíz Matrix.fandom
Správne! Nesprávne!

Zion je posledné a zároveň jediné známe ľudské mesto na planéte Zem. Mesto je štartovacím bodom odporu proti strojom, ktoré ohrozujú ich slobodu. V Zione žije viac ako 250 000 ľuďí a v skutočnosti je masívnou sériou jaskýň hlboko pod povrchom zničenej planéty, blízko jadra planéty kvôli teplu, sile a ochrane.

9. Kto vyzve v Matrix Reloaded Nea na súboj tesne pred stretnutím s Veštkyňou?

Matrix kvíz TMDB
Správne! Nesprávne!

Po tom, čo Morpheus poverí Nea stretnutím s Veštkyňou, je „Vyvolený“ vyzvaný do súboja so Seraphom, ako ochrancom a strážcom Veštkyne. V tomto prípade si to žiada Seraph, ktorý musí preveriť bojové schopnosti každého, kto sa s ňou chce stretnúť.

10. Ako sa agent Smith dostane z Matrixu do reálneho sveta?

Matrix kvíz TMDB
Správne! Nesprávne!

Po tom, čo Neo porazí Smitha na konci pôvodného Matrixu, agent sa vracia ako exilový program a oslobodený od príkazov strojov môže vykonávať svoju hlavnú funkciu - nastolenie poriadku a zničenie všetkých, ktorí ho ohrozujú. Za týmto účelom sa Smith stane akýmsi vírusom, ktorý sa šíri a infikuje Matrix. V Matrix Reloaded sa agent Smith skopíruje a vstúpi do človeka menom Bane, zatiaľ čo je pripojený do Matrixu a použije ho na to, aby sa dostal do skutočného sveta.

11. Kto zadržiava postavu Kľúčiara, dôležitú pre dejové udalosti v Matrix Reloaded?

Matrix kvíz TMDB
Správne! Nesprávne!

The Keymaker (Kľúčiar) je program vytvorený na otvorenie dverí k zdroju Matrixu. V Matrix Reloaded je držaný ako väzeň v zámku Merovingiana, známeho aj ako „Francúza“. Za pomoci Persephone sa Morpheusovi, Neovi a Trinity podarí Kľúčiara oslobodiť.

12. Ako sa volá postava, ktorú považujeme za tvorcu Matrixu?

Matrix kvíz TMDB
Správne! Nesprávne!

Architekt je vysoko špecializovaný program vytvorený strojmi. Je považovaný za tvorcu a hlavného správcu systému. Úplne prvý Matrix vytvoril ako utópiu pre ľudí, ktorých mysle ho obývali, aby ich udržal v útlme, zatiaľ čo ich telesné teplo využívali stroje ako zdroj energie. Postava vo filme neskôr vysvetľuje, že súčasná verzia Matrixu nie je jediná, ktorú vytvoril.

13. Neo v Matrix Reloaded zisťuje, že dokáže využiť svoje sily aj v skutočnom svete. Ako ich prvýkrát využije?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Neo sa v poslednej záverečnej scéne v Matrix Reloaded snaží zachrániť posádku Nebuchadnezzar, ktorá explodovala. Hoci loď bola nakoniec zničená, posádke sa z nej podarilo utiecť, no zaútočil na nich Sentinel, ktorého Neo svojou silou dokázal zneškodniť. „Vyvolený“ tak vôbec prvýkrát zistil, že jeho sily môžu byť použité aj v skutočnom svete.

14. Neo sa pri stretnutí s Architektom dozvedá nepríjemnú pravdu o tom, že je už niekoľkou inkarnáciou „Vyvoleného“. Vieš koľkou?

Matrix kvíz TMDB
Správne! Nesprávne!

Počas stretnutia s Architektom sa Neo dozvie prekvapivú pravdu o Matrixe. Systém, ktorý Architekt stvoril, je údajne oveľa starší, ako si ľudia v Zione myslia. Tento program vytvorený strojmi vysvetľuje, že okrem dvoch nestabilných verzií Matrixu existuje päť iterácií alebo cyklov Matrixu. Neo má byť podľa neho už šiestou inkarnáciou „Vyvoleného“, ktorý sa v doterajších verziách Matrixu objavil.

15. V akom priestore sa Neo ocitá uväznený na začiatku filmu Matrix Revolutions?

Matrix kvíz Warner Bros.
Správne! Nesprávne!

Neo zisťuje, že nejakým spôsobom dokáže využiť svoje sily aj v skutočnom svete a jeho myseľ môže byť oslobodená od tela, v dôsledku čoho sa ocitne uväznený na stanici Metro medzi Matrixom a skutočným svetom.

16. Kto spôsobí, že Neo oslepne na obidve oči?

Matrix kvíz Netflix/Warner Bros
Správne! Nesprávne!

Fatálne zranenie očí Neovi spôsobil Bane, do ktorého sa skopíroval Agent Smith a prenikol tak do reálneho sveta.

17. Ako sa dostali Sentinely do Zionu?

Matrix kvíz TMDB
Správne! Nesprávne!

Pred záverečnou bitkou nebolo žiadnym tajomstvom, že stroje zamýšľali zničiť Zion. Povstalecká loď Osiris odoslala posledné údaje zo skenovania do Zionu predtým, než ju zničili stroje. Dáta zahŕňali aj informáciu, že stroje s počtom 250 000 Sentinelov chystajú útok. Na to, aby sa dostali do Zionu použili obrovské vŕtacie stroje (Diggers).

18. Aký bol osud posledných strojov vo finálnom súboji v útrobach Zionu?

Matrix kvíz TMDB
Správne! Nesprávne!

Ľudia sa pomaly pripravovali na zdrvujúcu porážku v Zione, keď stroje so Sentinelmi náhle dostali rozkaz nepokračovať v útočení a nakoniec ustúpili, čo bolo výsledkom prímeria medzi Neom a hlavným riadiacim centrom mesta strojov.

19. Čo sa na konci Matrix Revolutions ukáže ako kľúčová hrozba pre stroje?

Matrix kvíz TMDB
Správne! Nesprávne!

Matrix už nedokázal kontrolovať šírenie agenta Smitha, ktorý sa stal novou hrozbou pre existenciu strojov. Neo sa obetoval, aby tento vírus zastavil a za záchranu sveta strojov žiadal mier medzi strojmi a ľuďmi. S jeho podmienkou nakoniec súhlasili a poslali ho do Matrixu. Tam sa nechal pohltiť Smithovým programom, ktorý ho zvnútra zničil a svojou smrťou tak navždy ukončil program agenta.

20. Bonusová otázka: Ako vznikol tajomný kód so zelenými číslicami na obrazovke v Matrixe?

Matrix kvíz
Správne! Nesprávne!

Komplexne vyzerajúce zelené číslice posúvajúce sa po obrazovke v Matrixe môžu vyzerať ako tajomný kód, no v skutočnosti to boli symboly z kuchárskej knihy sushi, ktorú naskenoval produkčný dizajnér filmu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú