Dlhé roky čakania a mesiace predošlých špekulácií vyvrcholili pred pár dňami oficiálnym predstavením prvého skutočného skladacieho Samsungu. Obrovský „hype“ okolo tohto smartfónu sa však môže rázom zmeniť na sklamanie, keď zákazník zistí, že sa vďaka vysokej cenovke zapojil len do akéhosi predčasného testovania spoločnosti. Samsung Galaxy Fold vyrazil dych všetkým milovníkom technológií, no pravdou naďalej ostáva, že sa pre každodenný život stále príliš nehodí.

Smartfónový priemysel potreboval po posledných rokoch veľké oživenie, niečo, čo zdvihne používateľom náladu a nebudú sa musieť neustále pozerať iba na podobné smartfóny, ktoré prinášali rôzne vylepšenia jeden po druhom. Stále väčšie obrazovky, menšie rámiky, výrezy najrôznejších tvarov, ohromujúci výkon procesorov, či kvalita fotoaparátov prišli už do takého levelu, kde bolo významné vylepšenie vzácnosťou. Väčšina prémiových smartfónov dnes disponuje vlastnosťami, ktoré uspokoja aj toho najnáročnejšieho zákazníka.

A potom tu máme nový Samsung Galaxy Fold, zariadenie, ktoré sa snaží vytvoriť si v tomto svete svoju vlastnú kategóriu a prilákať verných fanúšikov spoločnosti, či nedočkavých používateľov. Po chvíli sledovania premiéry tejto novinky, keď radosť z technických vymožeností tohto kúsku prekazila cena 1 745 €, si mohli aj verní zákazníci Samsungu uvedomiť, že tu niečo nesedí. Galaxy Fold jednoducho prišiel príliš skoro, za čo môže sčasti aj tlak verejnosti a médií, ktoré ho neustále ospevovali na renderoch a v článkoch.

Poriadne drahý špás nemusí dopadnúť podľa predstáv

Kórejský výrobca sa tak odvážil a ukázal svoj dosiaľ najinovatívnejší smartfón, ktorý nemá na trhu obdoby, teda až pokým svoj vlastný nepredstaví o pár dní Huawei. Prezentácia zahalená do „pozlátka“ nadšene predstavovala všetko, čo Galaxy Fold dokáže. Videli sme tak jeho skladaciu konštrukciu s dvomi obrazovkami, 6 fotoaparátov, či špecifikácie výkonu, ktorý sa môže porovnávať s počítačovou technikou. Špičkový 7 nm procesor zvládne všetko ľavou zadnou, no čo s 12 GB RAM?! Monštruózna operačná pamäť, akú nenájdeme ani v mnohých notebookoch, chce ohúriť najmä svojou veľkosťou.

Nenechaj si ujsť
Skladací Samsung Galaxy Fold je oficiálne pripravený zmeniť smartfónový priemysel na najbližšie roky

Pravdaže, Galaxy Fold je primárne určený pre najlepší multitasking na veľkom 7,3″ displeji, no aj tu sa ešte nejaký-ten nedostatok nájde. Pozerať video na jednej časti displeja, odpisovať na mail a prezerať si napríklad Instagram súčasne je len hektickým momentom, kedy by chcel používateľ využiť každú z troch možných aplikácií v tomto multitaskingu. Ale Samsung dal ľuďom to, čo chceli. Viac multitaskingu, viac RAM, viac výkonu a viac obrazovky za ešte viac peňazí. Aká je však realita? Hoci sa Galaxy Fold prezentuje ako skladací smartfón budúcnosti, v skutočnosti môže ísť o drahý pokus Samsungu.

Jedným zo skvelých príkladov je samotný ohybný „Infinity-Flex“ displej, ktorý už počas premiéry odrážal svetlo pod rôznymi uhlami. To značí, že napriek snahe spoločnosti nie je obrazovka dokonale rovná a žiaľ dokáže odhaliť aj miesto, v ktorom sa prehýba. Z jej priestoru si po otvorení navyše ukrajuje podivný výrez v pravom hornom rohu. Po zatvorení smartfónu sa používateľovi ukáže na dnešné pomery maličký 4,6″ displej, ktorý je vhodný na občasné vyhľadanie informácií, či prijímanie hovorov. Skutočná sila Galaxy Fold sa skrýva v jeho vnútri. Používať tak veľký „tabletofón“ počas bežného dňa ale nebude jednoduché a majiteľ tohto kúsku si rozhodne získa pozornosť okolia.

„Beta testovanie“ novej kategórie smartfónov

Čo sa však Samsungu musí nechať, je kontinuita aplikácií, s ktorou nezmeškáme ani najmenší detail pri otváraní či zatváraní tohto modelu. Týmto si spoločnosť vyslúžila veľkú pochvalu. Napriek snahe sa ale kórejský gigant dopustil niečoho, čo nielenže vyjde zákazníka poriadne draho, ale navyše ho to môže po chvíli skúmania sklamať. Nechápte ma zle, no aj takýto smartfón je na začiatku len akýmsi „pokusným králikom“, podobne ako bol v minulosti HTC EVO 3D, modulárny smartfón z projektu Ara, inteligentné okuliare, či iná technika, ktorá prišla na svoju dobu príliš skoro.

Nenechaj si ujsť
Samsung dokázal spraviť s Galaxy S10 neuveriteľné veci. Oficiálne načal novú éru smartfónov

Na druhej strane tu máme zariadenia, ktoré taktiež vytŕčajú z radu a nesú poriadne cenovky, no používateľ na oplátku dostane to najlepšie na trhu, čo bude skutočne fungovať tak ako má. Samsung Galaxy Fold potrebuje v tomto smere ešte doladiť viacero vlastností, aby sa z neho neskôr stala ďalšia generácia lepšieho skladacieho smartfónu. Minúť však teraz 1 745 € za zariadenie, ktoré môže byť vnímané len ako „beta testovanie“, bude urýchlené rozhodnutie. Stačí vydržať ešte nejaký čas a Samsung sám príde s lepším, praktickejším a časom snáď aj lacnejším riešením.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú