Konšpiračné teórie, dezinformácie či hoaxy. Všetky názvy majú spoločné jedno – dokážu zaujať veľké množstvo ľudí, sú nebezpečné a vyvolávajú paniku. O tomto probléme vieme už roky, no až s príchodom sociálnych sietí sa ich sila rapídne zvýšila. Vo veľkom sa objavujú aj teraz, keď svet bojuje s neviditeľným koronavírusom.

5G vysielače, ktoré šíria koronavírus

Najväčší mýtus posledných dní je spojený s 5G vysielačmi, ktoré majú podľa konšpirátorov šíriť koronavírus. Problematike sme sa venovali aj v samostatnom článku, no neexistujú žiadne potvrdenia, že 5G vysielače dokážu šíriť koronavírus. Koronavírus sa totiž šíri prenosom z človeka na človeka kvapôčkovou infekciou.

Dezinformácie však majú obrovskú silu a všetko to zašlo až tak ďaleko, že v niektorých krajinách dokonca začali podpaľovať už spomínané BTS stanice s 5G vysielačemi. Okrem toho sa na rôznych konšpiračných weboch spomínajú aj ďalšie negatívne účinky, ktoré by mala 5G sieť spôsobovať. Nechýbajú potraty, vznik rakoviny či rôzne mutácie. Konšpirátori totiž vedia, z čoho majú ľudia najväčší strach.

Hoaxy sa častokrát zameriavajú aj na známe osobnosti z rôznych oblastí. Asi najobľúbenejší je v tomto smere americký miliardár a zakladateľ Microsoftu, Bill Gates. Ten je často označovaný za človeka, ktorému ide o celoplošné čipovanie ľudí, aby mal spolu s ďalšími spolupracovníkmi nad nimi kontrolu. Mnohí ho dokonca obviňujú, že zo súčasnej pandémie zarobí ďalšie milióny.

Aj táto vyzerá hoax vyhodnotený Facebookom (nezávislá kontrola príspevkov funguje naplno už aj na Slovensku) v známej konšpirátorskej skupine Chemtrails Slovakia

Problém s konšpiráciami je naozaj veľký a uvedomujú si to nielen sociálne siete, ktoré proti nim začínajú bojovať, ale aj mnohé štáty sveta. Pozitívne je, že v programovom vyhlásení novej vlády sa spomína aj boj proti dezinformáciám.

V tom jej majú pomôcť predovšetkým nové technológie, viac financií či lepšia informovanosť, ktorá by mohla začať už na školách. Prioritou vlády však aj naďalej ostáva zachovanie slobody slova. Medzi slobodou slova a šírením konšpirácií je veľmi tenký ľad – to si musí každý z nás uvedomiť.

Opatreniam by sa mali venovať tri ministerstvá. Konkrétne ide o ministerstvo zahraničných vecí, obrany a vnútra. Tie sa začali problematike venovať už v minulosti, pričom teraz by mohli svoje skúsenosti použiť tak, aby to bolo efektívne.

„Dezinformácie, hoaxy, boj s propagandou, to všetko je súčasť balíka, ktorému sa hovorí strategická komunikácia, a tá bola v minulosti nulová, takže budeme vo veľmi úzkej súčinnosti s ministerstvom vnútra a zahraničných vecí,“ opísal pre Aktuality.sk stav na rezorte obrany nový minister Jaroslav Naď.

Najväčšie nebezpečenstvo spojené s dezinformáciami na nás striehne na sociálnych sieťach. Nie je preto žiadnym prekvapením, že na tento boj je potrebné vynaložiť finančné prostriedky na zabezpečenie takého technologického vybavenia, ktoré by dokázalo bojovať s automatizovanými botmi, ktoré tieto konšpirácie produkujú.

Vzdelávanie sa musí zmeniť k lepšiemu

Nesmierne dôležité je aj vzdelávanie, pričom začať sa musí už na školách. Deti totiž v súčasnosti trávia veľké množstvo voľného času na internete, takže dezinformáciám sa nevyhnú. Navyše v nižšom veku si ešte nedokážu na väčšinu vecí vytvoriť vlastný názor, čím sa stávajú ľahkou „korisťou“ konšpirátorov.

Aj z tohto dôvodu nová vláda naznačuje zmenu učebných osnov. Je pravdepodobné, že niektoré predmety zmenia obsah, prípadne vzniknú nové. Ministerstvo školstva si totiž uvedomuje, že téma šírenia konšpiračných teórií a dezinformácií je veľmi dôležitá a v tomto smere je potrebné robiť všetky kroky, ktoré povedú k lepšiemu odolávaniu zo strany študentov.

Portál Aktuality.sk ďalej informuje, že rezort zahraničných vecí je zatiaľ jediný, ktorý sa tejto téme začal systematicky venovať už v minulom volebnom období, kde vzniklo aj oddelenie strategickej komunikácie.

„Budeme sa rozprávať o tom, ktorým témam sa kto venuje a koordinovať sa, aby sme čo najefektívnejšie vyvracali či už hoaxy, ale aj propagandu a iné aktivity, ktoré sú súčasťou hybridných hrozieb,“ vysvetlil štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.

Na sociálnej sieti Facebook vznikli už niektoré stránky, ktoré sa snažia niektoré hoaxy vyvracať. Jednou z nich je napríklad stránka „Zahraničná politika sa nás týka“, ktorá vznikla pod patronátom spomínaného Martina Klusa. Tá však nemá dostatočný počet fanúšikov, takže aj jej dosah je slabý. Lepšie je na tom stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR, kde sa taktiež vyvracajú dezinformácie, no ich dosah stále nie je dostačujúci.

Pomôže prísnejší zákon?

Niektorí predstavitelia novej vlády sú dokonca za to, aby sa v súvislosti so šírením konšpirácií sprísnil trestný zákon. V budúcnosti sa totiž nielen Slovensko, ale aj mnohé ďalšie krajiny môžu stať cieľom extrémistických skupín či kybernetických útokov. S čoraz dokonalejšími technológiami bude toto nebezpečenstvo narastať a preto je potrebné urobiť všetko pre to, aby sme boli efektívne pripravení.

Riešenie od Facebooku

Spoločnosť Facebook na stretnutí s novinármi v Bratislave ešte začiatkom februára oznámila, že spúšťa boj proti dezinformáciám. V praxi to bude fungovať tak, že ak Facebook vyhodnotí správu ako nepravdivú, ihneď ju na časovej osi začne zobrazovať nižšie. Spoločnosť chce zabrániť šíreniu neoverených a nepravdivých informácií.

Stránky alebo domény, ktoré budú šíriť nepravdivé informácie opakovane, budú mať zníženiu možnosť šírenia informácií a taktiež im môže byť obmedzená činnosť reklamy a propagácie. Súčasne so Slovenskom bol fact-checking spustený aj v Českej republike.

Zobraziť celú galériu (1)
natanaelginting/Freepik

Facebook pri odhaľovaní nepravdivých informácií spolupracuje s tretími stranami. Na Slovensku to bude medzinárodná organizácia AFP. Tá je podľa ich stránky globálnou spravodajskou agentúrou, ktorá poskytuje rýchle, presné a podrobné informácie o udalostiach, ktoré formujú náš svet, od konfliktov po politiku, ekonomiku, šport, zábavu a najnovšie prelomy v oblasti zdravia, vedy a techniky.

AFP bude na Slovensku a v Česku jedinou organizáciou, ktorá bude kontrolovať obsah a jeho pravdivosť. Podľa jej zástupcov bude možné niektoré správy odhaliť do hodiny, iné zase do niekoľkých mesiacov, podľa závažnosti overovania. AFP pôsobí od Facebooku nezávisle. AFP je súčasne certifikovaná Medzinárodnou sieťou na kontrolu faktov a bude mať nastavený svoj vlastný kódex.

Facebook tvrdí, že tento systém nie je určený na umlčanie politických debát alebo iných názorov. Ide mu o regulovanie masívneho šírenia nepravdivých informácií, ktoré môžu mať negatívny dopad na spoločnosť.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP