Operačný systém Android už neraz čelil kritike kvôli svojej zraniteľnosti voči malvérom či rôznym vírusom. Najnovšie sa objavuje hrozba, ktorá sa sústredí na používateľov četovacej aplikácie WhatsApp, prostredníctvom ktorej sa môže rýchlo šíriť a ukradnúť aj citlivé údaje používateľa. Na problém upozornil Lukáš Štefanko zo slovenskej spoločnosti ESET.

Novoobjavený typ malvéru sa dokáže sám šíriť cez automatické odpovede v aplikácii WhatsApp. Používateľa chce presvedčiť k stiahnutiu falošnej aplikácie Huawei Mobile z Obchodu Play a následne si vyžiada povolenia, vďaka ktorým môže fungovať na pozadí a prekryť aj bežiace aplikácie. Z nich môže potom získať citlivé údaje.

Androidy ohrozuje nový malvér. Ľudí láka na výhru, cez WhatsApp sa šíri automaticky

Výskumník z ESETu upozornil najmä na zneužitie funkcie automatickej odpovede vo WhatsApp, prostredníctvom ktorej sa malvér ďalej sám rozosiela do ďalších zariadení, ktoré sa snaží infikovať rovnakým scenárom. Používateľ dostane odkaz na stiahnutie aplikácie, ktorá vyzerá, akoby pochádzala priamo od spoločnosti Huawei.

Škodlivý kód pri tomto kroku navedie obeť na falošný Obchod Play, odkiaľ si má spomenutú aplikáciu stiahnuť. Po nainštalovaní aplikácie potom malvér požiada o pridelenie povolení, ktoré bežne používatelia odsúhlasia „automaticky“ aj pri inštalácii oficiálnych aplikácií z pravého virtuálneho obchodu Googlu.

Keď aplikácia získa potrebné povolenia, odkaz na stiahnutie škodlivej aplikácie bude šíriť ďalej cez WhatsApp pomocou spomenutých automatických odpovedí, ktorými bude správa rozoslaná ďalším kontaktom používateľa. Zároveň bude bežať na pozadí a nedôjde k nútenému vypnutiu systémom.

Ľudí sa tento škodlivý kód snaží nalákať na výhru mobilu, ak si stiahnu falošnú aplikáciu Huawei Mobile. Takúto odpoveď dostane každý kontakt, ktorý pošle správu na infikovaný Android smartfón s aplikáciou WhatsApp. Správu s odkazom na stiahnutie aplikácie však malvér odošle kontaktom v aplikácii iba raz za hodinu.

V momentálnej verzii nie je malvér schopný rozosielať správu s odkazom na falošnú aplikáciu mimo aplikácie WhatsApp, avšak v budúcnosti sa to môže zmeniť a takéto správy sa môžu šíriť aj prostredníctvom ďalších komunikačných aplikácií. A

j v aktuálnej podobe sa však môže malvér rýchlo rozšíriť na množstvo ďalších Android smartfónov. Detaily tejto hrozby opísal Lukáš Štefanko z ESETu aj v priloženom videu.

Neznáme aplikácie radšej neinštaluj

Bližšie informácie o tom, odkiaľ sa tento malvér vzal, nie sú známe. Na začiatku však musel byť prvý smartfón, ktorý škodlivý kód začal šíriť ďalej cez WhatsApp. Aktuálne nie je známy ani rozsah toho, koľko Android smartfónov mohlo byť takýmto scamom infikovaných.

Aby sa používateľ takémuto podvodu a šíriacemu sa malvéru vyhol, odporúčame inštalovať aplikácie len z overených zdrojov a oficiálneho Obchodu Play.

Inštalácii aplikácii z neoverených zdrojov dokáže zabrániť aj funkcia v Androide, ktorá natívne zabraňuje inštalovaniu neznámych aplikácií. Rovnako tak je vhodnou ochranou proti tomuto malvéru antivírusová aplikácia, ktorá dokáže škodlivý kód odhaliť ešte predtým, než sa dostane do smartfónu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú