Elektrický Hummer EV vyvolal v radoch fanúšikov rôzne reakcie. Jednej skupine sa novinka páči, druhá si ikonické americké SUV bez 6,2-litrového motora V8 jednoducho nevie predstaviť.

Hummer EV je už na ceste, no komu sa na tento unikátny elektromobil nechce čakať, môže si postaviť svoj vlastný, napríklad z pôvodného vojenského „Humvee“, informuje portál InsideEVs.

Prestavba legendárneho amerického vojenského Hummeru H1 na elektromobil, samozrejme, nie je žiadna seriózna záležitosť. Ide skôr o zaujímavý a pekelne predražený projekt známeho youtubera Zacka Nelsona, ktorý v online svete vystupuje pod pseudonymom JerryRigEverything a preslávil sa hlavne testami odolnosti všetkých nových smartfónov.

JerryRigEverything/YouTube/Screenshot

Prestavba drahšia ako nový Hummer EV

Zack pôvodne plánoval úplne „oholiť“ starý vojenský Hummer od všetkého, čo zabezpečovalo pohon. Okrem masívneho osemvalca mala ísť preč aj prevodovka a všetko ostatné. Následne chcel auto vybaviť batériou a elektromotormi z Tesly Model X.

NEPREHLIADNI
EXKLUZÍVNE VIDEO: Youtuber MKBHD si vyskúšal elektrický Hummer, detailami zaskočil od prvej chvíle

Pri hľadaní vhodného elektromotora narazil na jeden, ktorý by jeho účelu poslúžil dokonale, no z Tesly Modelu X nepochádzal. Nakoniec si zaobstaral motor z letiskového ťahača pre lietadlá. Ide o vozidlo, ktoré môžeš na letiskách vidieť ťahať alebo tlačiť niekoľkotonové stroje, pre pohon ťažkého Hummeru je preto jeho elektromotor viac než dostatočný.

Vo svojom poslednom videu elektromotor osadil do konštrukcie svojho Humvee, no ku kompletnému dokončeniu celého projektu  ešte vedie veľmi dlhá cesta. Ak ťa video zaujalo, tie predchádzajúce si môžeš pozrieť kanáli JerryRigEverything, Na sériu upozornil aj portál TopGear, Zack zatiaľ vydal štvoricu videí, ktoré tiež ukazujú zaujímavý pohľad do útrob a technických riešení prvej generácie vojenského Hummeru.

Domáca prestavba klasického auta na elektromobil nie je v žiadnom prípade lacnou záležitosťou a už vôbec nie, ak sa niekto rozhodne meniť viac ako 2,2-tonové SUV. Okrem silného elektromotora bude musieť Zack Humvee vybaviť aj poriadne veľkou batériou, ktorá mu zabezpečí solídny dojazd na jedno nabitie.

Sám youtuber odhaduje, že celá prestavba ho vyjde na viac ako 100 000 dolárov, čo je v prepočte 85 000 €. Za tieto peniaze by si mohol kúpiť aj úplne novú a najlepšie vybavenú verziu Hummer EV, ktorá však príde na trh až niekedy v roku 2022.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú