Koncom októbra minulého roka došlo k veľkému zvratu, ktorý pocítili najmä internetové weby a servery šíriace nelegálne kópie filmov a seriálov. Európska únia sa rozhodla zakročiť proti týmto zdrojom a mnohé známe prišli o tisíce hodín obsahu, avšak ani to nezabránilo tomu, aby sa takýto obsah šíril ďalej.

Aj dnes je na Slovensku veľké množstvo zdrojov, ktoré slúžia k prehrávaniu alebo ukladaniu filmov a seriálov. Štatistiky potvrdzujú, že ani posledný veľký zásah aliancie ACE nebol dostatočne účinný. Internetoví piráti tak naďalej šíria nelegálny obsah aj u nás.

V uplynulých rokoch sa roztrhlo vrece s množstvo streamovacích služieb filmov a seriálov, ktoré za poplatok ponúkajú tisícky hodín najrôznejšieho obsahu. Diváci si v nich môžu pozrieť svoje obľúbené tituly, no niekedy ponuka jednoducho nespĺňa ich očakávania. V takom prípade sa mnohí obrátia na zdroje, ktoré už celé roky šíria po internete populárne filmy a seriály, hoci nelegálnym spôsobom.

Zobraziť celú galériu (1)
Lindsey Loo/Flickr/Pirate Bay

Streamovacie služby majú za úlohu poskytnúť nielen dobré zázemie pre diváka, ale tiež pomôcť k obmedzeniu internetového pirátstva. Za malý poplatok totiž používateľ získa prístup k obrovskému množstvu titulov, no mnohí sú stále verní „klasickým“ zdrojom, ktorými sú rôzne internetové weby a servery s nelegálnymi kópiami filmov a seriálov, prípadne stránky, ktoré ich ďalej zdieľajú.

Na jeseň minulého roka však došlo k zásahu, ktorý zásadne ovplyvnil fungovanie mnohých takýchto zdrojov. Aliancia ACE, ktorej členmi sú aj mnohé televízne spoločnosti a streamovacie služby, sa rozhodla zakročiť proti pirátstvu, teda aspoň v to dúfala. Hoci boli zrušené niektoré servery s nelegálnym obsahom, kvôli ktorým následne prestali fungovať weby ako Topserialy.sk, zdrojov je naďalej dostatok a používatelia tak majú stále z čoho vyberať.

Nelegálne filmy a seriály sa šíria naďalej

Detailný pohľad na to, aké zdroje stále fungujú, koľko obsahu ponúkajú a akú majú návštevnosť, prináša platforma Filmydokapsy, ktorá zverejnila analýzu pirátskych webov s filmami a seriálmi aj pre Slovensko. Najväčším zdrojom pre používateľov u nás je známy portál Uloz.to, ktorý funguje už od roku 2007 a mesačne ho navštívi najviac ľudí. Tento český server funguje ako úložisko nielen pre tento obsah, no v jeho ponuke nájdeme najväčšie množstvo titulov.

 

V tomto prípade však treba rátať s duplicitou a množstvo filmov a seriálov je na serveroch Uloz.to nahrané vo viacerých verziách, s odlišnými názvami či v rôznej kvalite. Pravdaže, rovnaký princíp funguje aj pri iných zdrojoch a hneď druhým najväčším úložiskom takéhoto druhu podľa údajov z analýzy v grafe (vľavo) je server Hellspy.cz, za ktorým nasleduje Datoid.cz, Sdilej.cz a Sledujfilmy.online.

Tieto portály ponúkajú na Slovensku a v Česku najväčšie množstvo nelegálnych filmov a seriálov, no pri pohľade na zdroje, ktoré majú unikátne tituly v ponuke, tzn., že sa rovnaký film na serveri nachádza iba v jednej podobe a pod jediným názvom, je zoznam serverov odlišný. V tomto smere vedie portál Freefilm.to a v TOP 3 sa umiestnili aj stránky Sledujufilmy.cz a Sledujfilmy.to, čo môžeš vidieť na druhom zobrazenom grafe (vpravo).

Snaha vlastníkov autorských práv je zdá sa márna

Množstvo zdrojov na sledovanie a šírenie nelegálnych kópií filmov a seriálov je stále dostatočné, no s tým je spojený aj pretrvávajúci problém kvôli porušovaniu autorských práv. Ako ukázal zásah na jeseň minulého roka, majitelia práv sa môžu a aj budú brániť, aby sa ich tituly nešírili zadarmo po internete. Internetoví piráti tak aj po údere aliancie ACE ukázali, že sa nevzdajú a obsah šíria naďalej. Prakticky to môžu robiť neustále.

Pokým sa totiž majiteľ alebo spoločnosť, ktorá vlastní práva na film alebo seriál, domôžu spravodlivosti, aby bola nelegálna kópia titulu z webu odstránená, môže sa v krátkom čase objaviť ďalšia. V takom prípade sa ale musí autor práv brániť v osobitnom procese a znova žiadať o vymazanie takéhoto obsahu.

Mohli by sme to pokojne nazvať aj hrou na „mačku a myš“, pri ktorej sa budú autori práv neustále dožadovať odstránenia nelegálnych kópií, no piráti ich budú zdieľať na ďalších a ďalších serveroch a weboch.

Flickr

Veľký nával zažívajú pirátske stránky a servery najmä v časoch, kedy do kín prichádzajú nové filmy. Mnoho ľudí si ich totiž radšej pozrie v pohodlí domova (aj keď spočiatku iba v „kino“ kvalite) ako by mali platiť za lístok alebo si kupovať originálnu kópiu na internete či nejakom nosiči. Vo väčšine prípadov (55 %) ľudia navštevujú zdroje s nelegálnym obsahom, aby si svoj obľúbený film či seriál rovno pozreli a menšia časť ľudí (45 %) z týchto zdrojov aj sťahuje.

Streamy majú prekaziť činnosť internetových pirátov. Tí zasa škodia legálnym zdrojom

Takéto úložiská a weby sú teda stále skvelým zdrojom. Hoci kazia biznis streamom a televíziám, ľudia sú už z uplynulých rokov jednoducho zvyknutí na to, že si často nový film stiahnu alebo pozrú z domu aj bez toho, aby museli čakať, kým sa dostane do ponuky streamovacej služby. A netreba zabúdať, že aj prevádzka nelegálnych zdrojov niečo stojí. Niektoré stále ponúkajú obsah na stiahnutie aj bez akéhokoľvek predplatného, no s výraznými obmedzeniami.

Pixabay

Iné servery však majú pre ľudí k dispozícii aj predplatné programy, v ktorých získajú členstvo alebo predplatené množstvo dát, vďaka čomu môžu vysokou rýchlosťou sťahovať obrovské množstvo filmov a seriálov po celý rok.

Cena a veľkosť balíka sa pritom líši od jednotlivých serverov, no v priemere nie je cena predplatného vyššia ako pár desiatok eur. A ešte je tu druhá strana mince. Na nelegálnych kópiách môžu zarábať aj samotní používatelia, ktorí filmy a seriály na tieto servery nahrávajú, zdieľajú a dostávajú istú odmenu.

Ktoré filmy a seriály boli v minulom roku najviac sťahované?

Minulý rok bol taktiež bohatý na nové tituly rôznych žánrov, ktoré sa dostali aj do pozornosti internetových pirátov. Spomedzi všetkých si však prvenstvo medzi najviac sťahovanými vyslúžilo 12 filmov, ktoré nájdeš v priloženom zozname.

Zoznam najviac nelegálne sťahovaných filmov v roku 2019: 

 • John Wick 3
 • LOVEnie
 • Teroristka
 • Muži v čiernom: Globálna hrozba
 • Avengers: Endgame
 • Spider-Man: Ďaleko od domova
 • Annabelle 3
 • Shazam!
 • Tajný život maznáčikov 2
 • Ralph búra internet
 • Ako si vycvičiť draka 3
 • Ženy v behu

Zabudnúť samozrejme nemôžeme ani na seriály. Na jar minulého roka sa svojho konca dočkal seriál Game of Thrones, ktorý si získal srdcia miliónov divákov po celom svete. Inak tomu nebolo ani u nás, kde sa stal najviac sťahovaným za uplynulých 12 mesiacov.

Zoznam najviac sťahovaných seriálov v roku 2019:
 • Hry o tróny
 • Teória veľkého tresku
 • Arrow
 • Vikingovia
 • Príbeh služobníčky
 • Kravaťáci
 • Lucifer
 • Fear the Walking Dead
 • True Detective
 • Gangy z Birminghamu
 • Mr. Robot
 • Zaklínač

Je potrebné spomenúť aj to, že diváci nemajú na internete v našich končinách dostupné v legálnych službách všetky filmy a seriály. Viaceré obľúbené tituly môžu už byť zahrnuté v nových streamoch, avšak na Slovensku nie sú zatiaľ dostupné. Príkladom sú napríklad Simpsonovci, ktorých vysiela služba Disney+, no dostupná je zatiaľ len v USA, Holandsku. Čoskoro ale príde na ďalšie európske trhy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP