Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Hoci sa môže z prezentácie týchto elektrických áut zdať, že sa stávajú budúcnosťou osobnej dopravy, ich ceny nie sú mnohým zákazníkom po chuti a vo svojej podstate nie sú takéto modely ešte pripravené potlačiť predaj áut so spaľovacím motorom. K tejto téme sa vyjadril aj šéf koncernu Jaguar Land Rover, Ralf Speth, ktorý prezradil svoj názor na hlavnú príčinu nedostatkov u elektromobilov, informuje Autocar

Ešte začiatkom júla oznámil koncern na čele so šéfom Ralfom Spethom plány pre výrobu vlastný elektrických áut aj v továrni Castle Bromwich v Spojenom kráľovstve, kde majú vznikať nové modely pre zákazníkov už od budúceho roka. Práve Speth pri tejto príležitosti vo svojom vyjadrení prezradil, že spoločnosť stavia na elektrickú budúcnosť osobnej dopravy a chce produkovať bezemisné automobily, spolu s ďalšími súčasťami, ktoré sú pre nich nevyhnutné.

CEO koncernu Jaguar Land Rover vidí problém v batériách a nabíjacích staniciach

Prednedávnom však vo vyjadreniach pre portál Autocar mohol mnohých záujemcov o elektrické auto znepokojiť odlišným pohľadom na celú vec. Podľa neho sú totiž ceny elektromobilov stále vysoké a nezmení sa to ani v najbližších 5 rokoch, pričom jedným z ďalších zásadných problémov, ktoré je potrebné vyriešiť, je aj sieť nabíjacích staníc. Pokiaľ by sa podľa jeho slov vylepšila dostupnosť nabíjačiek, vodiči by mali viac možností pri nabíjaní batérií a výrobcovia by nemuseli do podláh áut montovať akumulátory s veľkou kapacitou.

Nenechaj si ujsť
Ministerstvo hospodárstva v sobotu ponúkne jazdy na autách na elektrinu, plyn a vodík a oznámi nové dotácie na elektromobily

Cena elektromobilov je stále príliš vysoká, pretože potrebujeme veľký dojazd. Takže máme veľkú batériu, pretože nemôžeme auto často nabíjať. Pokiaľ by sme nabíjali viac, mohli by sme zmenšiť batérie a znížiť ceny,“ vyjadril sa CEO Ralph Speth pre Autocar.

Pri menších batériách by bol síce dojazd výrazne kratší, avšak pri lepšej infraštruktúre nabíjacích staníc by mohli majitelia pohodlne dobiť svoje elektromobily na viacerých miestach. Nádejou je aj väčšia produkcia batérií, ktorých cena by pri masovej výrobe mohla výrazne klesnúť, čím by sa priamo ovplyvnili aj výsledné ceny nových elektrických áut.

Nateraz tak šéf Jaguar Land Rover predpokladá, že sa ceny týchto modelov v najbližších rokoch nezmenia, hoci sa vlády v mnohých krajinách, vrátane Slovenska, snažia dostať na cesty stále viac elektromobilov.

Ceny budú nižšie, no nie tak skoro

Zvýšený predaj áut bol však vďaka účinným dotáciám zaznamenaný najmä v Nórsku, kde jazdí čoraz viac elektrických áut. Speth je však presvedčený o budúcnosti elektromobilov a podľa jeho slov je potrebné rozšíriť dostupnosť nabíjačiek nielen vo veľkých mestách ako Londýn, ale po celej krajine.

So zvýšenou produkciou týchto áut by sa mala vylepšiť aj infraštruktúra, kvalita a rýchlosť nabíjacích staníc. „Príde to neskôr, ale príde,“ dodal Speth.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú