V sobotu 21. septembra otvorí ministerstvo hospodárstva brány širokej verejnosti a na Dni ekomobility predstaví vyše 50 ekologických automobilov 20-tich značiek. V sídle SPP na Mlynských Nivách 44/a od 10:00 do 15:00 si ľudia budú môcť vyskúšať jazdu na elektromobiloch, autách na plyn a vodík.

[socia]

K dispozícii budú nabíjačky, elektrobicykle alebo elektrokolobežky, ale aj najnovšie informácie o podpore elektromobility či inej ekologickej dopravy a ďalšie atrakcie. Minister hospodárstva Peter Žiga na podujatí oznámi najnovšie informácie o dotáciách na kúpu elektromobilov. Vstup je voľný.

Elektromobily od 20-tich výrobcov

Na podujatí si návštevníci budú môcť prezrieť ekologické automobily viac ako 20-tich výrobcov, od bežne dostupných elektromobilov až po prémiové značky alebo autá na plynový pohon. Časť vozidiel bude k dispozícii aj na skúšobné jazdy. Medzi vystavenými budú aj autá jazdiace na vodík – Hyundai Nexo a Toyota Mirai. Medzi elektrickými vozidlami nebude chýbať Mercedes EQC, Audi e-tron, Jaguar I-Pace, Tesla model S, X aj 3, slovenskú predpremiéru bude mať Škoda Citigo eiV.

Zobraziť celú galériu (0)
Mercedes (úprava redakcie)

Bližšie informácie o dotáciách

Podujatie otvorí minister hospodárstva Peter Žiga, ktorý zároveň oznámi, akou sumou a za akých podmienok prispeje štát na kúpu elektromobilov. „Chceme, aby si ľudia pozreli a vyskúšali elektromobily, ktoré sa s príspevkom štátu stanú výrazne cenovo dostupnejšími. Máme záujem dostať na cesty čo najviac ekologických áut a pomôžeme vybudovať aj sieť nabíjacích staníc,“ zdôrazňuje šéf rezortu hospodárstva.

Podujatie ministerstva, ktoré má v kompetencii podporu elektromobility a vozidiel na alternatívny pohon, sa stretlo s veľkým záujmom výrobcov a predajcov automobilov, prevádzkovateľov tankovacích a nabíjacích staníc, ako aj nadšencov v tejto oblasti. „Podarilo sa nám získať toľko zaujímavých automobilov, že Deň Ekomobility sa dostáva takmer na úroveň autosalónu,“ dodal minister.

Všetko o elektromobilite

Záujemcovia si prezrú tiež modely nabíjačiek a vystavená bude aj nabíjacia stanica s integrovanou záložnou batériou Wattbooster. Ide o unikátny koncept vyvíjaný a vyrábaný na Slovensku. Zúčastniť sa bude možné aj komentovaného plnenia vozidiel na CNG stanici. K dispozícii budú podrobné informácie o E-mobilite (elektrické vozidlá, plug-in hybridy, nabíjacie stanice), H-mobilite (vozidlá na vodíkový pohon), LPG-mobilite (LPG vozidlá a technológia) a G-mobilite (CNG a LNG automobily).

Informácie bude možné získať aj od odborníkov v pripravených stánkoch. Ľudia budú mať možnosť pýtať sa aj na informácie ohľadom aktuálnej výzvy MH SR na podporu budovania nabíjacích staníc pre samosprávy a pripravovanej výzve na podporu kúpy elektromobilov a plug-in hybridov kategórie M1 (osobné vozidlá) a N1 (ľahké úžitkové vozidlá).

Študenti zo Stuba Green Teamu, Strednej priemyselnej školy dopravnej z Trnavy, ako aj študenti z projektu Greenpower Slovensko budú verejnosti v Bratislave prezentovať elektrické formule. Na podujatí si bude možné kúpiť kávu z elektrokaviarne a zamaškrtiť si na cukrovej vate budú môcť tí, ktorí si ju vybicyklujú. Súčasťou akcie budú aj moderované prehliadky Plynárenského múzea. Bezplatne bude možné navštíviť aj jedinečné Múzeum obchodu, do ktorého bude záujemcov počas celého dňa prevážať ekologická kyvadlová doprava.

Deň ekomobility (21. 09. 2019) bude v sídle MH SR, Mlynské Nivy 44/A od 10.00 do 15.00. Podujatie podporili aj spoločnosti ako SPP, Slovenské elektrárne, Slovnaft, Seva, Greenway a mnoho ďalších.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú