Vyzerá to tak, že Microsoft bude ďalšou americkou spoločnosťou, ktorá začne dodržiavať nové nariadenia prezidenta Donalda Trumpa namierené proti spoločnosti Huawei. Ako sme už informovali v našom článku,  Google sa rozhodol obmedziť používanie svojich služieb na nových zariadeniach tejto značky.

Microsoft za zatiaľ nevyjadril, či bude taktiež brániť čínskej spoločnosti získať licencie pre Windows. Portál TheVerge viackrát požiadal Microsoft o vyjadrenie, no spoločnosť túto situáciu odmietla komentovať.

Pokiaľ by Microsoft zrušil alebo obmedzil licencie z dôvodu nových nariadení, počítač MateBook X Pro od Huawei stratí akúkoľvek životaschopnosť v porovnaní s alternatívou ako je napríklad MacBook Pro. Dokonca sa zdá, že Microsoft prestal predávať MateBook X Pro vo svojom internetovom obchode.

Počítač zmizol z Microsoft Store cez víkend, pričom vyhľadávanie akéhokoľvek hardvéru od Huawei neprináša žiadne výsledky. Maloobchodné predajne spoločnosti Microsoft však stále ešte predávajú notebooky MateBook X Pro, ktoré majú skladom. Potenciálne zákazy alebo obmedzenia od Microsoftu by mohli výrazne ovplyvniť aj serverové riešenia Huawei.

 Taktiež sme priniesli informáciu, že ďalšie spoločnosti, ako Intel či Qualcomm plánujú dodržiavať najnovšie nariadenia americkej vlády. Kým Huawei priniesol vlastné smartfóny a modemy, Intel dodáva spoločnosti čipy a procesory pre notebooky. Huawei sa vraj na prípadné obmedzenia pripravil a disponuje zásobou súčiastok na približne tri mesiace.

Huawei síce získal prístup k licenciám Google na 90 dní, no podobná situácia sa zrejme v prípade systému Windows nebude opakovať. Ak by rôzne zákazy a obmedzenia pokračovali aj naďalej, mohlo by to mať na Huawei katastrofálne následky. Napríklad spoločnosť ZTE musela v minulom roku pozastaviť svoju prevádzku po tom, čo americké ministerstvo obchodu zakázalo americkým firmám predaj všetkých súčiastok tejto spoločnosti.

Dôvodom zákazu mali byť dodávky amerických produktov a technológií do Iránu a Severnej Kórey, čím porušili embargo USA. Spojené štáty nakoniec zákaz po troch mesiacoch zrušili, no reputácia značky bola v dôsledku týchto udalostí vážne poškodená.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom