Po problémoch tohto čínskeho giganta s americkou vládou sa jeho doterajšia zlá situácia mení na nočnú moru, v ktorej Donald Trump pridal spoločnosť na čiernu listinu, čím tak prišla o biznis s mnohými dodávateľmi. Krátko po schválení zmien prišiel Huawei o možnosť využiť Android v budúcich smartfónoch a teraz sa mu chrbtom obrátili aj traja najväčší výrobcovia čipov. 

Zdá sa, že napätá situácia medzi najväčším čínskym výrobcom smartfónov a americkou administratívou vrcholí v nových nariadeniach, ktoré podpísal aj Donald Trump. Spojené štáty totiž minulý týždeň zaradili Huawei na čiernu listinu, kvôli čomu s ním tak teraz nemôžu americké firmy obchodovať bez špeciálneho povolenia. To im môže byť samozrejme udelené, ale aj zamietnuté. Teraz ale všetko zhoršilo uplatnenie týchto noviniek v praxi.

Huawei sa ocitol vo vážnych ťažkostiach

Google rešpektuje vládne nariadenia, a tak podľa nich prestane spoločnosti Huawei poskytovať prístup k svojim službám v systéme Android. Tento operačný systém je sám o sebe „open-source“, avšak služby a aplikácie v ňom už nie sú voľne šíriteľné. Podľa portálu Reuters bude môcť Huawei naďalej pristupovať k verejnému Androidu, avšak stratí prístup k službám a aplikáciám. Bez Google Play a Služieb Google už nebudú tieto smartfóny, čím boli doteraz. Navyše sa do toho všetkého pridávajú ďalšie nepríjemné správy.

Zobraziť celú galériu (0)
Dávid Igaz / FonTech

Nenechaj si ujsť
CIA má údajne dôkaz voči Huawei. Bol jasne podporovaný čínskou vládou

Ako informoval portál Bloomberg, obchod s Huawei prestane robiť aj Intel, Qualcomm a Broadcom, ktorí patria medzi najväčších producentov čipov na svete. K nim sa pridáva aj firma Xiling a Alphabet, ktoré spoločnosti stopnú niektoré dodávky hardvéru a softvéru.

Intel dodáva procesory pre notebooky Huawei a Qualcomm mu zasa poskytoval modemy a ďalšie procesory. Výrobou vlastných čipov pre smartfóny sa však čínsky gigant výrazne osamostatnil, a tak nemusí mať naň zastavenie dodávok od Qualcommu až taký výrazný dopad, informuje The Verge.

Ešte prednedávnom sa v kuloároch šepkalo, že Huawei si má vyvíjať svoju vlastnú alternatívu k operačným systémom Android a Windows, aby sa poisti pre prípad, ak by došlo k takejto situácii. Pokiaľ doteraz pracoval na vlastných systémoch pre zariadenia, zrejme spravil správny krok a čiastočne sa tým vyhne veľkým komplikáciám, ktoré predstavuje odstavenie od Androidu či Windowsu. Microsoft zatiaľ svoje postavenie nekomentoval, no poznamenal, že nariadenia Spojených štátov bude rešpektovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom