Súdne ťahanice serveru Ulož.to a českých filmových štúdií, respektíve distribútorov, sú už starou-známou pesničkou. Ako informuje portál Živě.cz, server ešte v decembri prehral súd, na základe čoho mal zablokovať prístup k všetkým súborom s výrazom šarlatán v názve.

Aj napriek prvotnej výhre distribútora CinemArt, vedenie Ulož.to sa takmer okamžite odvolalo. Podľa tlačovej správy na svojej stránke, portál vyhral súd o cenzúru slova šarlatán. Oficiálne stanovisko znie nasledovne:

Problém je, že slovo šarlatán nepredstavuje len film Šarlatán. Plošné cenzurovanie tohto slova by postihlo aj množstvo obsahu, ktorý žiadne pravidlá neporušuje, čo by obmedzilo slobodu celej rady používateľov internetu. Aby sme predbežnému opatreniu vyhoveli a zároveň chránili obsah našich používateľov, museli sme najať externé agentúru.

Tá hľadala súbory, ktoré slovo Šarlatán majú v názve a následne posudzovala, či ide alebo nejde o predmetné audiovizuálne dielo. Tento proces musel fungovať nepretržite po dobu niekoľkých mesiacov, pričom tieto nezmyselné náklady budeme od CinemArtu požadovať späť. Bola odoslaná predžalobná výzva a obávame sa, že dôjde aj na podanie žaloby,“ vysvetľuje mediálny zástupca Ulož.to, Tadeáš Novák.

Ulož.to sa zároveň odvoláva na slobodu slova v českom právnom systéme. Veria, že pokiaľ by súd požiadavke presunutia zodpovednosti zdieľaného obsahu presunul z používateľov na prevádzkovateľov takýchto služieb, došlo by k precedentnej cenzúre. To by sa následne pretavilo na všetky platformy zdieľajúce obsah, akými sú napríklad Facebook, YouTube či TikTok.

Filmový Šarlatán zatiaľ v ponuke Ulož.to ostáva

Musíme uznať, že v tomto prípade ide možno až za vlasy pritiahnuté tvrdenie, keďže nezanedbateľné percento obsahu na tomto serveri je bez práv na jeho používanie. Dôsledkom toho je aj medializovaná žaloba agentúry Dilia. V tej portál na zdieľanie, často aj pirátskeho obsahu s tvrdením, že Pelíšky nepredstavujú len názov kultového filmu nepochodil.

Aj keď sme o víťazstve agentúry písali už v januári, inkriminovaný obsah je v čase písania tohto článku ešte stále indexovaný a dostupný na stiahnutie. Rovnako tam zatiaľ ostáva aj vynikajúco hodnotený Šarlatán od režisérky Agnieszky Holland.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom