Populárny server pre zdieľanie súborov v Česku a na Slovensku bude musieť stiahnuť niekoľko českých titulov. Rozhodol tak vrchný súd v Prahe na základe žaloby, ktorú ešte pred takmer 2 rokmi podala agentúra Dilia zastupujúca vlastníkov autorských práv. Ulož.to musí zabrániť sťahovaniu šestici českých filmov, medzi ktorými sú známe rozprávky a komédie. Nesmie ich ponúkať ani vo vybraných formátoch, informuje ČTK.

O súdnom spore medzi serverom Ulož.to a agentúrou Dilia sme v samostatnom článku informovali ešte v roku 2019. Včera však pražský vrchný súd právoplatne rozhodol, zo serveru už nebude možné stiahnuť 6 filmov vo vybraných formátoch, ktoré Dilia uviedla vo svojej žalobe.

Ulož.to musí zabrániť sťahovaniu 6 českých filmov

Súdne ťahanice medzi Ulož.to a agentúrou trvajú už dlhé roky, v tejto žalobe si však Dilia vybrala len niekoľko diel, ktoré podľa nej predstavovali najvážnejší problém. Týka sa to filmov Pelíšky, Kobry a užovky, Ostře sledované vlaky, Vesničko má středisková, S čerty nejsou žerty a Obušku z pytle ven.

Zobraziť celú galériu (3)
Freepik (Úprava redakcie)

Server ich totiž šíril aj napriek tomu, že sa tým porušovali autorské práva. Počas súdnych pojednávaní sa však podarilo znížiť požiadavky agentúry a Ulož.to kvôli tomu považuje tento spor za vyhraný. Proti rozhodnutiu sa plánuje odvolať a jeho právny zástupca poprel, že by Ulož.to konalo v rozpore s nejakým právnym predpisom.

Ulož.to zablokovalo agentúru kvôli neprimeraným požiadavkám

Na svojom webe server uvádza ďalšie detaily súdneho sporu, podľa ktorých agentúra pôvodne žiadala možnosť odstránenia všetkých diel, ktorých šírením mali byť poškodzované autorské práva. Ulož.to pred časom dalo Dilii možnosť kontrolovať obsah na serveri pomocou nástroja AbuseTool a diela, ktoré mali predstavovať v tomto smere problém, mohli byť odstraňované.

Neskôr však túto možnosť agentúre zakázal z dôvodu, že chcela odstraňovať aj súkromné súbory používateľov servera.

Zobraziť celú galériu (3)
Snímka obrazovky/Redakcia

Dilia v pôvodnom návrhu žaloby žiadala práve všeobecnú filtráciu nahlasovaných diel, čo sa týkalo až 272 000 autorských diel, ktoré agentúra zastupuje.

V praxi by to znamenalo, že po nahlásení niektorého z týchto diel by Ulož.to muselo zabrániť jeho šíreniu v akejkoľvek vizuálnej alebo zvukovej či textovej podobe. Táto požiadavka však nebola obhájiteľná, neskôr bola požiadavka v žalobe obmedzená na 6 spomenutých diel.

Filmy nesmú byť dostupné na stiahnutie a vyhľadávané len vo vybraných formátoch

Agentúre sa nepodarilo obhájiť jednu z požiadaviek, ktorá hovorila o stiahnutí predmetných diel a znemožnení ich sťahovania či vyhľadávania verejnosťou do 3 dní od právoplatnosti rozsudku.

Súd túto požiadavku odmietol, avšak schválil konkrétnejšiu požiadavku, v ktorej agentúra uviedla, aby diela neboli do 60 dní od právoplatnosti rozsudku prístupné vo formátoch .avi, .mkv, .mk3d, .mks, mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v, .mpg, .ogv, .oga, .ogx, .ogg, .spx alebo .wmv.

Takáto filtrácia však podľa Ulož.to obmedzuje slobodu internetu a proti tomuto rozhodnutiu sa odvolá. Vymenované filmy tak server nebude môcť v spomenutých formátoch ponúknuť vo vyhľadávaní podľa názvu filmov, a to s alebo bez diakritiky. Netýka sa to však formátov ako .zip alebo .rar.

V komprimovanej podobe tak zrejme budú môcť používatelia serveru nájsť filmy aj v najbližšom období. Ulož.to však stále považuje takéto rozhodnutie za cenzúru a zásah do slobody prejavu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom