Patenty sú výrobcami smartfónov často používané a niekedy kvôli nim aj vznikajú spory. Výrobcovia si zvyknú patentovať vynálezy aj niekoľko rokov dopredu, keď prídu s originálnym nápadom a v budúcnosti na ňom plánujú profitovať.

Juhokórejský Samsung a americké Apple sa dlhé roky ťahali po súdoch, no v poslednom čase je už o nich ticho. Teda aspoň doteraz bolo.

Patent dnešného trendu

Takzvané bezrámikové smartfóny sú stále novinkou a v podaní každého výrobcu vyzerajú trochu odlišne. Jedno ale majú všetky spoločné – úplnú „bezrámikovosť“ kazia prvky ako selfie fotoaparát, reproduktor pre hovory a senzory, ktoré ukrajujú z displeja. Tento problém vyriešil každý výrobca po svojom. Xiaomi nechalo spodný rámik hrubší a klasický reproduktor nahradilo ultrazvukovým reproduktorom, Samsung nechal hrubší spodný aj horný rámik a Essential Phone zas disponuje iba malým výrezom pre fotoaparát.

Nenechaj si ujsť
Fungujúci iPhone 8 možno po prvý raz na videu. Takmer bezrámikový dizajn sa potvrdzuje

Je veľmi povedomý

Aj keď iPhone 8 ešte nebol oficiálne predstavený, jeho údajný dizajn už detailne poznáme. Vieme aj o hornom výreze displeja pre fotoaparát a iné dôležité prvky. Samsung nedávno získal patent, na ktorom ukazuje svoje vlastné riešenie bezrámikových smartfónov. Aj tebe sa zdá byť povedomé? Ak áno, tak je to určite práve z očakávaného iPhonu 8 alebo existujúceho Essential Phonu. iPhone 8 (známy tiež ako iPhone X/Pro/Edition) bude pritom predstavený už o jeden týždeň.

Tento patent Samsungu bol ale podaný ešte v máji 2016, teda v čase, keď prvé bezrámikové smartfóny ešte ani neboli na svete. Je však možné, že Samsung ani nemá záujem smartfón s podobným dizajnom vyrobiť. Spoločnosti si občas zvyknú patentovať rôzne nápady zamestnancov, no nemusia ich všetky použiť. Napriek tomu je ale zaujímavé vidieť, že so známym nápadom bezrámikového smartfónu prišiel v minulosti aj juhokórejský gigant.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom