Ak by sa nás niekto pýtal na najlepší fotomobil tohto roka, istotne by sme odpovedali HTC U11, Google Pixel alebo Samsung Galaxy S8/S8+. Neskôr ale prišiel aj nováčik pod menom Essential, ktorý taktiež má čo ponúknuť. 

Za touto spoločnosťou stojí jeden zo zakladateľov operačného systému Android — Andy Rubin. Ten si splnil svoj sen o vlastnom bezrámikovom smartfóne a koncom mája preto predstavil Essential Phone. Aj keď jeho hlavným lákadlom je jednoznačne bezrámikový displej, ani zvyšná výbava určite nie je na zahodenie. Portálu Business Insider sa podarilo smartfón zohnať na testovanie a odhaliť kvalitu jeho fotoaparátu. Pre porovnanie vzali aj Galaxy S8-čku, ktorá sa radí medzi najlepšie fotomobily tohto roka. Dokáže ju nováčik prekonať alebo si dobré meno ponechá?

Essential Phone (vľavo) | Galaxy S8 (vpravo)

Prvým záberom je výšková budova Flatiron Building počas slnečného dňa. Essential Phone vyprodukoval presnejšie farby a Galaxy S8 ich zreteľne vybielil. 
essential phoneessential phone
Nenechaj si ujsť
Smartfón od tvorcu Androidu ukázal všetky úchvatné detaily. Toto je Essential Phone, ktorý má byť najlepším na svete
Ďalší záber budovy Flatiron Building, slnko sa tentokrát nachádza presne za ňou. V tomto prípade je víťazom Galaxy S8, pretože sa mu lepšie podarilo rozjasniť stenu budovy. Okná navyše pôsobia výraznejšie. 
essential phoneessential phone
V tomto prípade je víťaz opäť jasný hneď na prvý pohľad. Essential síce krajšie vyvážil kontrast medzi slnečným svetlom a tieňom, no oblohu totálne prepálil a S8-čke sa ju aspoň čiastočne podarilo zachovať krásnu modrú. 

essential phoneessential phone

Pri zachytení listov a kvetov si vedú oba smartfóny takmer rovnako. Ostrosť je dobrá na každom bode.

essential phoneessential phone

Po priblížení fotografií sa ale dozvedáme, že Essential Phone vytvoril príliš ostrú fotku a v podaní Galaxy S8 teda pôsobí oveľa príjemnejšie.

essential phoneessential phone

Scenéria mrakodrapu Empire State Building. S8-čka použila vyšší kontrast, vďaka ktorému pôsobia okná mrakodrapu a budova napravo oveľa zaujímavejšie. Dobrý výkon podal aj Essential Phone, ale jeho kontrast nie je až tak príťažlivý. 

essential phoneessential phone

Essential Phone produkuje až príliš ostré fotografie a presne to je jeho kameň úrazu. Pozadie za kvetom navyše vyzerá rozpixelovane, zatiaľ čo Galaxy S8 ponúka vkusný bokeh efekt. 

essential phoneessential phone

Pri vnútornom osvetlení sa darí oveľa viac Essential Phonu. Farby paprík sú nádherné a sýte, zatiaľ čo v prípade S8-čky sú značne vyblednutné. 

essential phoneessential phone

Essential Phone ukázal svoju ďalšiu slabinu v interiéri pri horšom osvetlení. Jablká na fotografií sú totiž úplne rozmazané, zatiaľ čo Galaxy S8 si drží slušnú ostrosť. 

essential phoneessential phone

Toto porovnanie snáď ani nepotrebuje komentár. S8-čka v horších svetelných podmienkach jednoznačne dominuje. 

essential phoneessential phone

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že víťazom je Galaxy S8, pretože zatienenú oblasť odfotil jasnejšie. Pri čísle 162 sú ale farby prepálené a víťazom sa teda stáva Essential Phone. 

essential phoneessential phone

Aby sme to zhrnuli, v troch prípadoch vyhral Essential Phone, v siedmich prípadoch vyhral Galaxy S8 a v jednom podali porovnateľný výkon. Napriek tomu, že z tohto súboja vychádza ako víťaz vlajková loď Samsungu, celkom prekvapil aj Essential Phone. Na to, že sa jedná o prvý smartfón nováčika, podal veľmi dobré výsledky a má veľký potenciál do budúcnosti. Tester zároveň poznamenal, že Essential Phonu dlhšie trvalo zaostriť a uložiť fotografiu, no to môže výrobca opraviť formou aktualizácie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom