Veľkokapacitné SSD disky stále nie sú pre mnohých zákazníkov lacnou záležitosťou, no ich ceny sa postupne prispôsobujú požiadavkám trhu. Kórejský Samsung, ako jeden z popredných výrobcov pamäťových médií, si pripravuje lacnejšie riešenia pre dostupnejšie SSD disky a úložiská smartfónov.

Pri pozorovaní úložísk dnešných počítačov a smartfónov je jasne vidieť, kam ich pamäte smerujú. Potreba neustáleho zvyšovania kapacity internej pamäte núti výrobcov týchto médií vyhovieť zákazníkom. Svoju verziu masívneho 4 TB rýchleho SSD disku priniesol pred časom aj Samsung, ktorý naň ale nalepil cenu až 1 300 €. Z toho dôvodu sa výrobca rozhodol ukázať lacnejšie riešenie pre výrobu rovnako veľkých pamätí.

Samsung inovuje svoje rýchle SSD pamäte

Budúcnosťou majú byť nové QLC SSD disky, ktoré za nižšiu sumu prinesú rovnakú kapacitu úložiska o veľkosti 4 TB. Nevýhodou tohto typu pamäte je však kompromis medzi rýchlosťou čítania a zapisovania dát výmenou za viac priestoru pre súbory. Samsung však prezradil, že jeho nový 4 TB QLC SSD disk bude schopný dáta čítať rýchlosťou 540 MB/s a zapisovať ich zvládne pri rýchlosti 520 MB/s. Takéto vlastnosti však nájdeme aj u jeho aktuálnych SATA SSD diskov. Nová rodinka týchto pamäťových médií sa rozrastie aj o varianty s kapacitou 1 TB a 2 TB. Nové QLC SSD pamäte od Samsungu by mali na trh zavítať už do konca tohto roka.

Nenechaj si ujsť
Samsung úspešne vyvinul nový LPDDR5 DRAM pamäťový čip pre smartfóny. Prekonáva súčasné rýchlostné rekordy

Cenové ohodnotenie by pritom malo byť nastavené primerane ich výkonu, ale najmä vysokej kapacite. Výhodu budú tieto novinky teda čerpať najmä zo svojho  obrovského priestoru pre dáta. Časté zapisovanie a mazanie údajov však SSD disky pomaly poškodzuje, no v tomto prípade si je Samsung svojimi novinkami tak istý, že na ne ponúkne až 3-ročnú záruku. Tu však veľkovýrobca pamäťových médií nekončí.

Lepšie pamäte prídu aj do smartfónov

Novú technológiu chce totiž uplatniť nielen pri výrobe nových QLC SSD diskov, ale aj pri produkcii výkonnejších 128 GB pamätí pre smartfóny. Kapacita internej pamäte týchto zariadení sa neustále zvyšuje, čoho dôkazom bude čoskoro aj nový Samsung Galaxy Note 9.

Pre mnohých používateľov je dostatočne veľké aj 128 GB úložisko, no iní zasa budú potrebovať až 512 GB ROM. Smartfóny s tak veľkou vnútornou pamäťou výrobcovia prinášajú kvôli náročným zákazníkom. Výnimkou nebude ani kórejský Samsung, ktorý chce ísť v tomto priemysle príkladom a priniesť ešte efektívnejšie a dostupnejšie pamäte pre všetky zariadenia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom