Samsung včera oznámil významný úspech pri vývoji pokročilého mobilného pamäťového čipu. Ide o DRAM pamäť štandardu LPDDR5 a juhokórejská spoločnosť ohlasuje veľké zlepšenia oproti predchádzajúcej generácii.

Samsung ponúkol bližšie detaily k pamäti prostredníctvom tlačovej správy, kde uvádza aj špecifikácie novinky. Spoločnosti sa teda podarilo vyvinúť a úspešne otestovať modul 8 Gb (gigabit) LPDDR5 DRAM pamäte s výrobným procesom 10nm. Samsung predznamenáva najlepšie využitie najmä v smartfónoch a automobilovom priemysle spolu s rozvíjajúcimi sa technológiami 5G a umelej inteligencie.

LPDDR5 DRAM pamäť sa môže pochváliť (teoretickou) prenosovou rýchlosťou až 6400 megabitov za sekundu (Mb/s). S takouto prenosovou rýchlosťou môže pamäťový čip za sekundu odoslať 51,2 gigabajtov (GB) dát alebo približne 14 video súborov s FullHD rozlíšením (pri  veľkosti 3,7 GB) za sekundu. Daná rýchlosť je takmer o polovicu vyššia ako dosahujú mobilné čipy DRAM používané v súčasných vlajkových mobilných zariadeniach (LPDDR4X, 4266 Mb/s).

Lepšia aj spotreba, nasadenie ale otázne

Samsung ohlasuje zlepšenia aj v oblasti energetickej náročnosti. Nová pamäť redukuje spotrebu v porovnaní s predchádzajúcou generáciou približne o 30 %. Pamäť upravuje spotrebu energie na základe rýchlosti aplikačného procesora. LPDDR5 DRAM bude k dispozícii v dvoch konfiguráciách s rôznou šírkou pásma – 6 400 Mb/s pri prevádzkovom napätí 1,1 V a 5 500 Mb/s pri 1,05 V.

Samsung ohlásil, že ide o prvý čip daného štandardu, ktorého prototyp prešiel testami a validáciou výkonu. Portál Anandtech však upozorňuje, že štandard LPDDR5 ešte nie je oficiálne definovaný. Autorita JEDEC, ktorá zodpovedá za štandardizáciu technológie, ešte neposkytla bližšie informácie, kedy by presná špecifikácia mohla prísť. Aj z tohto pohľadu je jasné, že komerčná výroba LPDDR5 DRAM pamäte Samsungu nie je ešte príliš aktuálnou témou, aj keď spoločnosť už začína v tomto smere vyvíjať aktivitu.

Kedy teda uvidíme novú pamäť v smartfónoch či autách ešte známe nie je. Napríklad pre chystaný Galaxy Note 9 to ešte rozhodne nevyzerá, ale budúcoročné smartfóny by sa už dočkať mohli.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom