Medzi smartfónmi značky Samsung nájdeme aj nenápadné modely s operačným systémom Tizen. Jedná sa o vlastný operačný systém Samsungu, ktorý je zatiaľ iba v plienkach.

Juhokórejský výrobca momentálne pracuje na verzii Tizen 3.0, ktorú ako prvý ponúkne Samsung Z4. Neočakávaj však od neho žiadnu top výbavu, keďže sa jedná zrejme o tú najnižšiu triedu, aká len môže byť. Nástupca Z3-ky má prísť s 5-palcovým HD AMOLED displejom, 1 GB pamäťou RAM, úložiskom o kapacite 8 GB či 2050 mAh batériou. Na druhej strane sa ale očakáva podpora DualSIM a 4G konektivity. Najväčšou novinkou bude pridaný LED blesk na prednú stranu pre lepšie selfie fotky. Čo sa týka dizajnu, tak veľké zmeny voči Z3 neočakávaj. Cieľom smartfónov tejto rady je ponúknuť zákazníkom operačný systém Tizen za čo najmenší peniaz.

tizen

Samsung Z3

zdroj fotografie: Samsung

Až doteraz však tento systém zaostával a potreboval ešte veľkú dávku vyladenia. Vyzerá to tak, že nová verzia 3.0 to konečne výrazne zmení. Podporovať totiž bude nové API Vulkan, ktoré môže zlepšiť chod hier. Ďalej je na zozname webový runtime Crosswalk, ktorý má na svedomí plynulejšie prezeranie webových stránok. Tizen 3.0 bude taktiež podporovať 64-bitové Intel a ARM procesory, viacero používateľov na jednom zariadení a hlasové ovládanie cez S Voice. Nejedná sa samozrejme o kompletný zoznam noviniek, no tieto budúci používatelia Samsungu Z4 pocítia najviac.

nenechaj si ujsť
Samsung má vo svojich operačných systémoch pre smart TV a hodinky plno dier. Bezpečnostných

Nakoľko je Tizen stále vo veľmi skorej fáze, o dobrej bezpečnosti zatiaľ nemôže padnúť ani slovo. Tento operačný systém sa mimochodom nachádza aj na televízoroch, smart hodinkách a iných zariadeniach internetu vecí od Samsungu, pričom sa stal domovom pre 40 nových exploitov. Jeden bezpečnostný expert dokonca označil zdrojový kód Tizenu ako „najhorší kód, aký som kedy videl“. Samsungu našťastie bezpečnosť nie je ľahostajná a nová verzia 3.0 prinesie množstvo dôležitých zmien na úrovni kernelu, ktoré sčasti bezpečnosť vylepšia. Je síce pekné vidieť, že výrobca na svojom operačnom systéme pilne pracuje, no je dôležité poznamenať, že oproti Androidu či iOS stále výrazne zaostáva. A to dokonca aj v úplne základných oblastiach. Tak či onak, Samsung si veľmi verí a do konca tohto roka chce Tizen dostať na 10 miliónov smartfónov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom